watchOS 6 oficjalnie. App Store na zegarku, nowe aplikacje i śledzenie cyklu miesięcznego

watchOS 6 oficjalnie. App Store na zegarku, nowe aplikacje i śledzenie cyklu miesięcznego

watchOS 6
watchOS 6
Mateusz Żołyniak
03.06.2019 18:42, aktualizacja: 03.06.2019 22:07

Apple na WWDC 2019 oficjalnie zapowiedział platformę watchOS 6, dzięki której Apple Watch będzie jeszcze bardziej niezależnym urządzeniem.

Szósta wersja platformy watchOS nie jest rewolucją, ale zmian nie można określić też jako małych. Gigant z Cupertino wprowadził wiele istotnych usprawnień, dzięki którym z jego inteligentnych zegarków ma korzystać się jeszcze wygodniej.

watchOS 6 to niezależne od iPhone'ów aplikacje

Jedną z kluczowych nowości w watchOS jest wprowadzenie dedykowanych aplikacji, które działają bezpośrednio na zegarkach. Użytkownicy nie muszą od teraz instalować ich również na iPhone'ach. Na tym zmiany dotyczące programów jednak się nie skończyły.

watchOS został ponadto wzbogacony o kalkulator oraz dyktafon. Nowe zestawy API mają umożliwić tworzenie aplikacji multimedialnych, w tym do obsługi audiobooków czy streamingu dźwięku. Opcją tę wykorzystują twórcy usług Pandora i Outcast.

Apple dodał również nowe API, które umożliwia wydłużenie czasu zbierania danych (programy działają dłużej).

watchOS 6 z nowymi tarczami zegarów

watchOS 6 to również rozbudowanie bazy dostępnych tarcz zegarów. Firma zadbała tu o dodanie nowych motywów, które mają czarować animacjami czy prezentowaniem większej liczby funkcji. Jest nawet charakterystyczna tęczowa tarcza "Pride" - firma oferować ma również dopasowaną opaskę.

watchOS 6 z własnym App Store'em

Uzupełnieniem dla nowych typów aplikacji jest wbudowany App Store. Tak, smartfony nie będą potrzebne do instalowania aplikacji na małych urządzeniach - użytkownicy bazę dostępnych programów mogą od teraz przeglądać na ekranie Apple Watchy, a następnie dodawać wybrane pozycje (także płatne).

Oczywiście, sparowanie ze smartfonem do pełnego działania wciąż jest wymagane, ale dedykowany App Store znacznie ułatwi korzystanie z zegarków. Apple zapowiedział do tego, że obsługiwana będzie również funkcja bezpośredniego pobierania aktualizacji, bez konieczności korzystania z aplikacji towarzyszącej na iPhone'ach.

Apple Watch z watchOS 6 powiadomi, gdy jest za głośno

Apple zadbał również o rozszerzenie funkcji zdrowotnych w watchOS 6. Inteligentne zegarki firmy mają od teraz funkcję monitorowania głośności otoczenia. Użytkownik powiadamiany jest, gdy poziom hałasu sięga progu, który może doprowadzić do pojawienia się trwałych ubytków w słuchu.

watchOS 6 z funkcją monitorowania cyklu miesięcznego
watchOS 6 z funkcją monitorowania cyklu miesięcznego

Firma rozszerzyła też system analizy danych. Nowa zakładka Highlights w oparciu o algorytmy uczenia maszynowego ma prezentować najważniejsze zmiany w aktywności użytkownika, co może dotyczyć np. poprawiających się wyraźnie wyników ćwiczeń.

watchOS to dodatkowo opcja monitorowania cyklu miesięcznego u kobiet, co znacznie ułatwić ma planowanie treningów. Dane są automatycznie synchronizowane z iPhone'ami i prezentowane w dedykowane aplikacji na większym ekranie.

watchOS 6 już wkrótce w rękach deweloperów

Apple oficjalnie poinformował, że twórcy aplikacji już w tym tygodniu będą mogli położyć swoje ręce na nowej platformie. Umożliwi to stworzenie programów wspierających nowe API czy aktualizację już przygotowanych pozycji. Użytkownicy na finalną wersję watchOS 6 będą musieli poczekać do jesieni.

Oto pozostałe mobilne nowości z WWDC 2019:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)