Ważna funkcja w Androidzie P. Uratuje przed kompromitacją

Ważna funkcja w Androidzie P. Uratuje przed kompromitacją

Ważna funkcja w Androidzie P. Uratuje przed kompromitacją
Adam Bednarek
23.02.2018 08:36, aktualizacja: 23.02.2018 09:37

Według nieoficjalnych informacji, Android P powinien skutecznie chronić użytkowników przed działaniem cyberprzestępców.

Jak donosi XDA Developers, Android P zablokuje programom działającym w tle uruchamianie kamerki i mikrofonu. Dlaczego to takie ważne? Po prostu możemy ściągnąć wirusa, którego zadaniem będzie podglądanie i robienie zdjęć przy pomocy kamerki internetowej. Właśnie z tego powodu eksperci do spraw bezpieczeństwa zalecają, by nie zabierać ze sobą telefonu czy tabletu do łazienki. Nigdy nie mamy pewności, czy złośliwe oprogramowanie nas nie podgląda.

Najwidoczniej twórcy systemu zauważyli, że dla wielu użytkowników wbudowana kamera i mikrofon to zagrożenie prywatności. Przykład idzie zresztą z góry. O swoje bezpieczeństwo zadbał w ten sposób szef Facebooka, a nawet papież Franciszek. Zaklejanie kamerki zalecał także szef FBI.

Również producenci zdają sobie sprawę, że coraz więcej osób chce w ten sposób zadbać o swoją prywatność - właśnie poprzez zakrywanie kamery. Albo chciałaby, ale jest zbyt leniwa, żeby przykleić zasłonę na kamerę. Właśnie z tego powodu w najnowszych laptopach z serii HP EliteBook znajduje się specjalna przesuwana zaślepka, dzięki której można zasłonić kamerę. Wcześniej podobny pomysł wykorzystano w modelu Lenovo ThinkPad X1.

Być może z czasem ktoś to rozwiązanie przeniesie się na rynek telefonów, ale na razie nowa funkcja w Androidzie P - o ile rzeczywiście się pojawi - będzie musiała wystarczyć.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)