WDS: Smartfony z Androidem najbardziej wadliwe
Smartfony z którym systemem najczęściej ulegają awariom? Na to pytanie odpowiadają analitycy z WDS, którzy przez rok badali ponad 600 tysięcy telefonów oddanych do działów wsparcia technicznego.
Według raportu WDS najbardziej narażone na usterkę sprzętową są smartfony z Androidem (14%). Niechlubne drugie miejsce zajmują komórki z Windows Phone 7 (9%), a ostatnie miejsce na pudle jest zarezerwowane dla iPhone'ów (8%). Najmniej awaryjne okazały się produkty BlackBerry - 3,7%.
Dobre wyniki Apple'a i BlackBerry mogą być wynikiem tego, że firmy te produkują telefony pod własną marką, zamiast udzielać licencji producentom OEM. Nieco inaczej sprawa ma się z Microsoftem, który wymaga, aby każdy telefon z Windows Phone spełniał określone minimalne wymagania techniczne. Dla odmiany, otwartość Androida powoduje, że smartfony z tym systemem ma w ofercie ponad 35 producentów.
Z badań wynika też, że jedne firmy mają problemy z wadliwymi wyświetlaczami, inne z klawiszami, a jeszcze inne z mikrofonem czy baterią. WDS sugeruje, że wprowadzając nowy model telefonu do oferty, operatorzy częściej powinni brać pod uwagę tzw. całkowity koszt użytkowania (obejmujący koszt zwrotów, reklamacji itp.), a nie tylko jednostkową cenę zakupu. Abonent, który kupił nowy telefon za przysłowiową złotówkę i ma z nim same problemy, może nabrać ochoty na zmianę operatora.
Craig Rich, kierownik marketingu w firmie przeprowadzającej badania, potwierdza, że choć Android miał olbrzymi wpływ na popularyzację kosztujących poniżej 100 dolarów smartfonów, to jakość telefonów wyposażonych w ten system bywa bardzo różna. Badanie WDS przeprowadzono między czerwcem 2010 a majem 2011 w Europie, Australii, Ameryce Północnej i południowej części Afryki.
Wyniki raportu mogą być jednak bardzo tendencyjne: brak podziału na poszczególne marki, jedyne zróżnicowanie to system operacyjny. Takie jednak były założenia analityków firmy i trudno ich za to ganić. W zestawieniu brakuje wyników smartfonów z Symbianem. Te może nie są zbyt popularne w Ameryce, ale już w Europie, gdzie także przeprowadzano badanie - owszem.
W odniesieniu do rzekomo najbardziej wadliwych smartfonów z Androidem trudno się jednak spodziewać, aby odsetek reklamacji w przypadku drogich marek, takich jak np. HTC, wynosił aż 14%. Tego typu oszczędzanie na jakości produktów przyniosłoby dbającym o jakość koncernom więcej strat niż zysków. Wydaje się więc, że wynik Androida zawyżają przede wszystkim najtańsze modele mało znanych producentów. Ciekawe, jak wyglądałoby zestawienie obejmujące choćby ZTE czy Huawei, dostępne od niedawna na polskim rynku. Z drugiej strony wysoka cena wcale nie musi świadczyć o jakości.
Źródło: Cellular News