Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Launcher Lab, HOOK i Monster vs Sheep
W tym wydaniu WZGiA zajdziecie m.in. świetnie narzędzie do przesyłania linków ze smartfona na komputer oraz bardzo fajną grę logiczną stworzoną przez naszego rodaka.
21.02.2015 | aktual.: 21.02.2015 14:39
Personalizacja
Animowana tapeta (Movie Wallpapers)
Android 2.2 lub nowszy
Animowana tapeta dla fanów człowieka-pająka. Co prawda nie jest to już najświeższa pozycja w Google Play, ale w ostatnim czasie jej popularność wystrzeliła w górę. W parze z popularnością idzie zresztą także powszechne zadowolenie użytkowników, gdyż średnia ocen to 4/5 przy ponad 160 000 oddanych głosów.
W darmowej wersji tapety mamy dostęp do animowanej grafiki będącą zbliżeniem na strój Spider-Mana, przy czym podświetlenie logotypu uzależnione jest od stanu naładowania baterii. Motyw nienachalny, więc powinien zadowolić większość fanów tego superbohatera.
Za nieco ponad 9 zł możemy jednak uzyskać dostęp do całego arsenału wodotrysków, przez co tapeta przypomina raczej grę ukrytą za ikonami. Na naszym ekranie gości wtedy gadający i w pełni animowany Spider-Man, który w efektowny sposób będzie informował nas o nowych wiadomościach i nieodebranych połączeniach.
The Amazing Spider-Man 2 Live Wallpaper
Moim zdaniem pełna wersja jest zbyt mocno przebajerowana, ale na darmową warto rzucić okiem, o ile ktoś gustuje w takich klimatach.
Plusy
[plus]poziom dopracowania tapety robi wrazenie
Launcher (Buzz Launcher)
Android 4.0 lub nowszy
Nazwanie tej aplikacji launcherem byłoby nieco krzywdzące, bo jej ograniczone wyłącznie przez wyobraźnię użytkownika możliwości personalizacyjne daleko wykraczają poza to, do czego przyzwyczaiła nas większość tego typu programów. W zasadzie jest jedynie narzędzie, za pomocą każdy będzie mógł stworzyć swój wymarzony launcher.
Po pierwszym uruchomieniu Launcher Lab wygląda co prawda dość standardowo, ale niech pozory Was nie zwiodą. Wbudowany edytor pulpitów to prawdziwy kombajn, za pomocą którego możemy rozplanować wygląd, rozmieszczenie, animacje czy sposób działania skrótów do aplikacji oraz widgetów.
Nad wszystkimi parametrami mamy tak dużą kontrolę, że bez większych problemów perfekcyjnie wkomponujemy wszystkie elementy w tapetę. Świetnie widać to na przykładzie gotowych motywów, które można pobrać wewnątrz aplikacji.
Jeśli chcecie dostosować interfejs smartfona do własnych upodobań, ciężko o bardziej rozbudowane narzędzie, więc aplikacja jest godna polecenia. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że ze względu na ogrom możliwości sprawia ona wrażenie ociężałej.
Launcher Lab —— Create Launcher Yourself
Plusy:
[plus]niemal nieograniczone możliwości personalizacyjne
[plus]prosta obsługa
[plus]sporo gotowych motywów
[plus]niezły wygląd
Minusy:
[minus]ociężałość
Aplikacje użytkowe
Czytnik RSS (Feedly)
Android 4.0 lub nowszy
Jeszcze parę lat temu nie wyobrażałem sobie korzystania z sieci bez Google Readera. Wszystkie śledzone przeze mnie strony znajdowały się w jednym miejscu, a dostęp do nich miałem zarówno z poziomu przeglądarki, jak i aplikacji na urządzeniach mobilnych. Google Reader jednak umarł, a alternatywy nie przypadły mi do gustu, więc musiałem zmienić przyzwyczajenia. Wciąż jednak pojawiają się aplikacje, których twórcy nie przestali wierzyć, że dla kanałów RSS jest jeszcze miejsce w sieci. Jedna z nich to Palabre.
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że do aplikacji logujemy się używając konta popularnego Feedly, więc ręczne dodawanie źródeł (o ile ktoś korzystał wcześniej ze wspomnianej usługi) nie będzie koniecznie. Po zalogowaniu wita nas minimalistyczny, schludny i spolszczony interfejs, w którym artykuły prezentowane są w kafelkach.
Obsługa programu jest prosta i intuicyjna, a każdej akcji towarzyszą cieszące oko animacje, dzięki czemu teksty chłonie się z przyjemnością.
Nie wiem jeszcze, czy będą w stanie wrócić do starych przyzwyczajeń, ale jest to pierwsza tego typu aplikacja od dawna, której skłonny jestem dać szansę. To świeży, ale dopracowany produkt, który ma szansę odnieść sukces.
Plusy:
[plus]ładny i wygodny w obsłudze interfejs
[plus]spolszczenie
[plus]kompatybilność z Feedly
Aplikacja użytkowa
Android 4.0 lub nowszy
Przesłanie strony internetowej z desktopowej przeglądarki na ekran smartfona lub tabletu jest proste, bo możemy przebierać w rozszerzeniach i aplikacjach, które to ułatwiają. Ba, Chrome potrafi automatycznie synchronizować otwarte karty między urządzeniami zalogowanymi do jednego konta. Nieco gorzej wygląda odwrócenie tego procesu, ale i to można sobie znacząco ułatwić.
Chciałbyś wyświetlić aktualnie przeglądaną na smartfonie stronę na ekranie komputera? Nic prostszego. Wystarczy udostępnić ją aplikacji CaastMe, na komputerze odpalić stronę Caast.me i zeskanować widoczny kod QR. I to by było na tyle. Strona zostanie załadowana automatycznie.
Rozwiązanie to ma tę zaletę, że pozwala błyskawicznie przesłać dowolną stronę z dowolnej przeglądarki na telefonie do dowolnej przeglądarki na dowolnym komputerze bez konieczności logowania się do jakichkolwiek usług czy pobierania jakichś dodatków (nie licząc instalacji programu CaastMe). Jest to więc narzędzie, które zawsze warto mieć pod ręką.
Plusy:
[plus]wygoda obsługi
Gry
Zręcznościówka (Gentlemen...Ricochet!)
Android 2.3 lub nowszy
Przed dwiema dekadami uwielbiałem grać na legendarnym Pegasusie w zręcznościową grę Circus Charlie, w której jedna z misji polegała na wcieleniu się w klauna ujeżdżającego lwa i przeskakiwaniu przez płonące obręcze. Circus Pig to klon tej kultowej produkcji. Czy udany?
Przede wszystkim nie jest to klon wierny; klaun zniknął, zamiast lwa mamy świnię, a obręcze nie płoną. Jest za to trudniej. Znacznie trudniej, przez co całość ma charakter irytująco-wciągający, co jest ostatnio w modzie.
Co prawda pobicie wcześniejszego rekordu choćby o 1 punkt daje nieco satysfakcji, ale szkoda, że - nie licząc sieciowego rankingu - gra nie doczekała się żadnych usprawnień względem pierwowzoru, który w przyszłym roku będzie obchodził swoje 30 urodziny. Ba, to co w Circus Charlie było tylko jedną z kilku misji, tutaj zamyka całą rozgrywkę. Szkoda.
Plusy:
[plus]możliwość rywalizacji z innymi graczami
Minusy:
[minus]ten model rozgrywki raczej nie przetrwał próby czasu
Skradanka
Android 2.3 lub nowszy
Wcielamy się w żądnego krwi wilkołaka, którego jedynym celem w życiu jest pożarcie jak największej liczby niczego nieświadomych ludzi.
Nasz "bohater" każdej nocy skrywa się w krzakach w Parku Wilkołaków czyhając na swoje ofiary. Zadaniem gracza jest wyczucie odpowiedniego momentu na rozpoczęcie konsumpcji, aby jak najmniej świadków naszego istnienia utrzymało się przy życiu. Zasada jest bowiem prosta: im więcej świadków zbiegnie, tym więcej fotografów zacznie się interesować sprawą. Jeśli któremuś z nich uda się nas sfotografować, rząd będzie miał niezbity dowód na istnienie wilkołaka, więc kolejnej nocy przywita nas jedynie wojsko, co natychmiast zakończy rozgrywkę.
Model rozgrywki jest bardzo prosty, ale przy tym pomysłowy, a po ocenach w Google Play widać, że trafił w gusta graczy. Warto więc dać szansę tej grze. Zwłaszcza że można ją pobrać za darmo i jest wolna od mikropłatności.
Werewolf Tycoon Trailer
Plusy:
[plus]grywalność
Zręcznościówka (Block Amok)
Android 4.0 lub nowszy
Kolejna gra z pożerającym wszystko na swojej drodze wybrykiem natury w roli głównej. Tym razem jednak tytułowy potwór będzie pochłaniał napotkane ofiary wbrew swojej woli.
Celem potwora będącego naszym przeciwnikiem jest zniszczenie miasta. Aby go powstrzymać, należy wrzucać do jego otwartej paszczy owce, dzięki czemu zagwarantujemy mu niestrawność. Jest to oczywiście metoda niezbyt humanitarna, ale w przeciwnym razie padnie na ludzi, więc, cóż, trzeba postawić na mniejsze zło.
Z naszego bohatera jest cwana bestia, bo już po kilku rundach dociera do niego, że jeśli zamknie od czasu do czasu paszczę, to wrzucenie mu do niej owiec nie będzie wcale takie łatwe. Geniusz. Niemniej trzeba przyznać, że poziom trudności jest sensownie wyważony, przez co całość naprawdę wciąga.
Gra wyceniona jest na niecałe 5 zł i moim zdaniem warta jest swojej ceny. Tym bardziej, że jest to opłata jednorazowa.
Monster vs Sheep Trailer
Plusy:
[plus]wciągająca rozgrywka
[plus]sensowny poziom trudności
Gra logiczna (TwoDots)
Android 2.3 lub nowszy
HOOK to świetna gra logiczna, za stworzeniem której stoi polski deweloper Maciej Targoni. Licznik pobrań w Google Play dobił już do poziomu 10 000-50 000, co wcale mnie nie dziwi, bo jest to nieprzyzwoicie uzależniająca produkcja.
Prawdę mówiąc ciężko jest ubrać słowa w to, na czym polega rozgrywka. Dla mnie są to dwuwymiarowe i bardziej skomplikowane bierki, które wymagają nie tyle zręczności, co spostrzegawczości. Zadanie gracza polega bowiem na usuwaniu kolejnych elementów widocznej na ekranie konstrukcji w taki sposób, by nie naruszyć pozostałych części. Nie jest to łatwe, bo z poziomu na poziom konstrukcje stają się coraz bardziej skomplikowane, a ich analiza może doprowadzić do oczopląsu.
Na szczęście naszym wrogiem nie jest tutaj czas, więc można się zrelaksować po prostu dbając o to, by dotrzeć do kolejnego poziomu. I kolejnego. I jeszcze jednego. Tytuł ten na pewno spodoba się wszystkim fanom gier logicznych.
"Hook"
Plusy:
[plus]wciąga
[plus]relaksująca rozgrywka