Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji [12.11.2011]
12.11.2011 10:04, aktual.: 12.11.2011 11:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zapraszam na kolejny odcinek WZGiA. Swoje propozycje wysyłajcie na tomasz.slowik@komorkomania.pl
Strona 1
Dynamiczna strategia osadzona w świecie fantasy z elementami RPG.
Fantastyczną krainę nawiedza horda wrogów, a gracz wciela się w dowódcę niewielkiej drużyny walczącej z potworami. Przed każdą walką dobiera 4 postacie, które różnią się od siebie klasami, np. mag zadaje duże obrażenia, ale jest delikatny, a wytrzymały rycerz ma niewielki atak itd. Do wyboru jest sporo klas, więc każdy znajdzie idealną kombinację. Każdego bohatera można wyekwipować i przydzielać mu umiejętności wraz z kolejnymi poziomami.
Walka polega na wydawaniu komend podwładnym. Najważniejsze jest odpowiednie ustawienie jednostek, chronienie delikatnych, a wysuwanie na front silniejszych. Niestety, sterowanie jest dosyć niewygodne, gdy kilka jednostek znajduje się blisko siebie. Trudno wówczas wydać polecenie konkretnej postaci nawet na Galaxy Note.
Dwuwymiarowa grafika utrzymana w kreskówkowym stylu prezentuje się dobrze. Muzyka jest wesoła, a dźwięki przyjemne dla ucha.
Battleheart to fajna strategia, szkoda tylko, że sterowanie nieco psuje przyjemność z gry. Uważam, że cena wynosząca prawie 10 zł jest odrobinę za wysoka pomimo sporej długości i złożoności tytułu.
[plus]ciekawy pomysł
[plus]przyjemna grafika
[plus]duża złożoność
[minus]nieprecyzyjne sterowanie
[minus]wysoka cena
Wymaga Androida 2.0.1 lub nowszego; rozmiar: 46 MB.
Battleheart Release Trailer
Turowa strategia oparta na zasadach gry planszowej.
Zadaniem gracza jest pozbycie się wroga albo przejęcie wszystkich jego struktur. Plansza składa się z sześciokątnych pól, a do walki z przeciwnikiem służą pracownicy, działa lub fabryki. Kluczowe jest obranie przemyślanej taktyki od samego początku gry. Zasady rozgrywki są odrobinę skomplikowane, dlatego polecam przejście przez niedługi tutorial.
Tytuł oferuje 4 kampanie o rosnącym stopniu trudności, osadzone w dość ciekawym świecie, łącznie do rozegrania są 24 scenariusze. Jest też międzyplatformowy multiplayer online, który stanowi trzon gry. Mecze dzielą się na towarzyskie i rankingowe. Szkoda, że rozgrywek jest niewiele, ale to może się z czasem zmienić. Na jednej mapie może grać do 4 graczy.
Z wad należy wymienić reklamy przysłaniające cele w samouczku oraz dosyć długie potyczki, które wymagają poświęcenia sporo czasu.
Trójwymiarowa grafika utrzymana w szaroburej kolorystyce idealnie pasuje do świata gry. Maszyny i jednostki stworzone są w steampunkowym stylu, tak samo jak muzyka. Za oprawę audiowizualną twórcom należą się duże brawa.
Pozycja obowiązkowa dla fanów strategicznych gier turowych, ale nie tylko. Dostępna jest za darmo, dlatego polecam wszystkim jej wypróbowanie.
[plus]piękna grafika
[plus]ciekawy pomysł
[plus]wymaga myślenia i planowania
[plus]klimatyczna
[minus]odrobinę przeszkadzające reklamy
[minus]nie nadaje się na krótkie sesje
Wymaga Androida 2.2 lub nowszego; rozmiar: 42 MB.
Greed Corp coming to iPad, Mac OS X & Android Tablets
Sequel gry z Xboxa 360 będący połączeniem gry RPG i logicznej.
Świat zostaje zaatakowany przez uwolnionego demona, a gracz jest jego jedyną nadzieją. Fabuła to klasyka fantasy. Najpierw należy wybrać postać (kilka znacznie różniących się klas). Początek gry to tutorial tłumaczący mechanikę rozgrywki, głównie sposób walki. Stanowi ona trzon gry, ponieważ eksploracja ograniczona jest do minimum. Gracz porusza się tylko między niewielkimi lokacjami, w których rozmawia z innymi postaciami lub rozpoczyna potyczkę. W pierwszym przypadku otrzymuje zadania oraz handluje i ulepsza ekwipunek.
Walka jest znacznie ciekawsza. Polega ona na zbijaniu odpowiednich ikonek poprzez ustawienie 3 lub więcej takich samych obok siebie. Powoduje to zdobycie many określonego koloru, zadanie przeciwnikowi obrażeń lub ładowanie siły służącej do ataku bronią. Manę można wykorzystać do rzucania zaklęć (ofensywne, defensywne, pomocnicze). Najważniejsze jest pomysłowe zbijanie kulek tak, by tworzyć kombinacje. Przeciwnik robi dokładnie to samo. Po wygranej walce postać otrzymuje doświadczenie oraz różne przedmioty, tak jak w typowym RPG.
Scenerie są ręcznie malowane i prezentują się znakomicie, podobnie jak cała oprawa. Dźwięk nie wyróżnia się niczym specjalnym. Plusem są natomiast obrazkowe filmiki wprowadzające w świat gry.
Największa wada to częste wczytywania przy zmianie lokacji lub podczas walk, ale na szczęście są one dosyć krótkie. Poza tym gra przycina na Samsungu Galaxy Note i błyskawicznie rozładowuje baterię.
Puzzle Quest 2 to wciągający tytuł, który wyróżnia się oryginalnym pomysłem i klimatyczną grafiką.Dobrze sprawdza się podczas krótkich i długich sesji. Niestety, po kilku misjach wymaga odblokowania pojedynczych postaci lub całej gry.
[plus]klimatyczna grafika
[plus]ciekawe połączenie RPG i gry logicznej
[plus]dobra na każdą okazję
[plus]rozbudowane elementy RPG
[minus]darmowy jest tylko początek
[minus]częste loadingi
[minus]słaba optymalizacja
[minus]oklepana fabuła
Wymaga Androida 2.2 lub nowszego; rozmiar: 1 MB + dodatkowe dane.
Strona 2
Wciągająca i długa strategia turowa oparta na zasadach jednorękiego bandyty.
Świat został przejęty przez maszyny, a gracz jest ostatnim człowiekiem na Ziemi. Ma on za zadanie pokonać wszystkie roboty na mapie. Walki polegają na zniszczeniu przeciwnika za pomocą wachlarza różnych działań (łącznie 9), które są podzielone na ofensywne, wspierające i przyzywające dodatkowe maszyny jako sojuszników gracza. Kluczowe jest odpowiednie dobranie taktyki, jednak nie ma jednej uniwersalnej na każdego przeciwnika dzięki elementowi losowości.
Tura gracza polega na zatrzymaniu pierwszego okna maszyny losującej, a o pozostałych dwóch decyduje przypadek. Im więcej takich samych ikonek, tym skuteczniejsze będzie działanie gracza. Jeśli wszystkie okienka wyświetlą to samo, grający otrzyma dodatkową turę. Dla urozmaicenia po określonej liczbie tur można użyć mocy specjalnej (np. naprawy sojuszniczych jednostek).
Przeciwników jest do pokonania kilkuset, co wystarcza na wiele godzin gry. Gra oferuje multiplayer online. Niestety, po jakimś czasie rozgrywka staje się dosyć wtórna i przy późniejszych walkach odrobinę frustrująca. Całość można przejść bez wydawania pieniędzy, o ile gracz nie straci całej energii przez zbyt dużą liczbę porażek. Mnie się to udało i na minus muszę policzyć brak jakiegokolwiek filmiku na zakończenie.
Dwuwymiarowa grafika utrzymana w minimalistycznym stylu znakomicie pasuje do klimatu rozgrywki. To samo dotyczy muzyki i dźwięków.
Robotek to oryginalny tytuł. Sprawdza się głównie podczas krótkich sesji. Na początku bardzo wciąga, z czasem zaczyna być schematyczny.
[plus]na początku wciąga
[plus]oryginalny pomysł
[plus]świetna oprawa audiowizualna
[plus]działa na słabszych urzadzeniach
[minus]z czasem schematyczna
[minus]potrafi sfrustrować
Wymaga Androida 2.2 lub nowszego; rozmiar: zależy od urządzenia.
Robotek
Wyszukiwarka informacji wszelakich, stworzona w technologii semantycznej.
Wolfram Alpha to dedykowana smartfonom aplikacja do obsługi strony wolframalpha.com. Od wyszukiwarki Google różni się sposobem wyświetlania wyników. Dla przykładu: po wpisaniu nazw dwóch firm wyświetla się tabela porównawcza zawierająca wartość ich kapitału, liczbę pracowników, podstawowe informacje itp. Innym zastosowaniem jest rozwiązywanie rozbudowanych przykładów matematycznych, np. całek. Po wpisaniu słowa zostanie wyświetlona definicja, historia wyrazu i wiele innych. Aplikacja może być również mapą, kalkulatorem walut itd.
Główną wadę wyszukiwarki stanowi obsługa w języku angielskim.
Interfejs jest minimalistyczny, przypomina ten z desktopowej strony i został dobrze dostosowany
do używania na telefonach (z wyjątkiem wbudowanej klawiatury, którą można wyłączyć).
Wolfram Alpha to potężne narzędzie, które przyda się głównie studentom. Ma jednak niemal nieograniczone możliwości. Dla przetestowania polecam skorzystanie z wersji desktopowej.
[plus]olbrzymi potencjał
[plus]ogromne możliwości
[plus]szerokie spektrum zastosowań
[minus]niewygodna wbudowana klawiatura
[minus]obsługa w języku angielskim
Wymaga Androida 1.6 lub nowszego; rozmiar: 1,8 MB.
Aplikacja do użytku jedynie w celach edukacyjnych, korzystanie z niej w sieciach publicznych jest nielegalne.
Służy do blokowania dostępu do Sieci wybranym urządzeniom podłączonym do WiFi. Wymaga roota.
Działanie jest proste: po podłączeniu się do danej sieci wyświetlane są inne podpięte do niej urządzenia. Użytkownik może zablokować połączenie wybranym lub wszystkim ofiarom. Ustawienia pozwalają na określenie puli adresów IP wyszukiwania, sposobu informowania o nowym urządzeniu, adresu przekierowania ofiary oraz wyboru metody blokady. Ostatnia opcja ma 3 warianty. Pierwszy, najmniej skuteczny, znacząco spowalnia połączenie, ale go nie blokuje, pozostałe całkowicie uniemożliwiają dostęp do Internetu.
W przypadku komputerów PC są narzędzia i antywirusy, które nie pozwalają na działanie blokady (np. NOD32), inne typy urządzeń są natomiast bezbronne.
Interfejs jest surowy i prosty.
Aplikacja działa bez zarzutu w mojej prywatnej sieci. Jest ona jedynie ciekawostką ze względu na ograniczenia prawne, ale na pewno wartą uwagi. Została usunięta z Android Marketu, dlatego link prowadzi do źródła autora.
[plus]ciekawe zastosowanie
[plus]działa bez zarzutu
[plus]prosta w obsłudze
[minus]w większość przypadków wykorzystanie jest nielegalne
[minus]wymaga uprawnień SU
[minus]podatna na działanie antywirusów`
Wymaga Androida 2.1; rozmiar: 332 KB
Strona 3
Aplikacja do śledzenia notowań na giełdzie stworzona przez Polaka.
Zaznaczam, że nie znam się na giełdzie, dlatego proszę o wyrozumiałość. Program dostarcza aktualnych danych z giełdy polskiej i światowej. Oprócz opcji sprawdzenia wartości akcji czy indeksów oferuje też kalkulator walut (Forex i NBP).
Użytkownik może skorzystać z portfela akcji powiązanego z przelicznikiem zysków i strat. To nie wszystkie możliwości programu, ale nie jestem w stanie przetestować pozostałych.
Interfejs jest intuicyjny, a grafiki czytelne.
Na podstawie komentarzy z AM wnioskuję, że jest to jedna z lepszych tego typu aplikacji. Podczas jej użytkowania nie doświadczyłem żadnych problemów związanych z działaniem. Polecam ją wypróbować tym, którzy grają na giełdzie.
[plus]przejrzysty interfejs
[plus]spore możliwości
Wymaga Androida 1.6 lub nowszego; rozmiar: 1,1 MB.
Program służący do wyświetlania powiadomień na ekranie, przydatny w przypadku braku diody informacyjnej.
Aplikacja wyświetla informacje o zdarzeniach, takich jak: SMS, nieodebrane połączenie, mail, Gtalk lub wydarzenie w wybranym programie. Najlepiej sprawdza się na AMOLED-ach, ponieważ nie podświetlają one czarnych partii wyświetlacza. NoLED umożliwia też włączenie mrugania, wibracji, czasu wyświetlania powiadomienia i ustawienia okresu braku aktywności usługi. Poza tym można wybrać ikonki oraz ich wielkość.
Interfejs przypomina zwykłe ustawienia telefonu, a działaniu programu nie mogę niczego zarzucić.
NoLED to praktyczny program przeznaczony dla dosyć wąskiej grupy odbiorców. Jeśli w urządzeniu znajduje się klasyczny ekran LCD, aplikacja znacząco wpływa na żywotność baterii.
[plus]praktyczna
[plus]niezawodna
[minus]znacząco wpływa na baterię w przypadku ekranów LCD
Wymaga Androida 2.1 lub nowszego; rozmiar: 645 KB.
Prosty widżet-skrót.
Pozwala na przypisanie skrótów do aplikacji, kontaktów lub zakładek, wyświetlanych na kształt koła, a w pełnej wersji również w formie linii pionowej i poziomej. Ustawienia umożliwiają wybór elementów, wyglądu ikonki, napisu, jaki się wyświetli, oraz wykonanie backupu.
Działaniu widżetu nie mogę niczego zarzucić. Jest szybki i wygodny, ale mniej efektowny od konkurencyjnych rozwiązań.
Z tego typu widżetów ten najbardziej przypadł mi do gustu ze względu na prostotę i niezawodność. Czasem jednak brakuje mu trochę bardziej rozbudowanych funkcji, jakie oferuje konkurencja.
[plus]niezawodny
[plus]szybki
[plus]darmowa wersja oferuje wszystko, czego potrzeba
[minus]mało efektowny
[minus]brak rozbudowanych skrótów
Wymaga Androida 2.1 lub nowszego; rozmiar: 600 KB.