Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji [14.04.2012]
Zapraszam wszystkich na kolejny odcinek Weekendowego Zestawu Gier i Aplikacji.
Swoje propozycje proszę wysyłać na tomasz.slowik@komorkomania.pl.
Real Racing 2 - darmowe demo, pełna wersja do odblokowania za 22 zł
Strona 1
Wyścigi samochodowe.
Gracz wciela się w kierowcę ścigającego się po torach ulicznych. Po odblokowaniu pełnej wersji gry ma on do wyboru 30 licencjonowanych samochodów oraz 15 tras do wyboru. Rozegrać można Szybki Wyścig albo dość długą karierę, w której zawodnik walczy o coraz większą sławę. Brakuje trybu multiplayer znanego z urządzeń na iOS.
Model jazdy jest jednym z bardziej realistycznych na telefony, ale nie można go nazwać symulacją. Da się wpaść w poślizg i stracić kontrolę nad samochodem, jednak grze brakuje stopniowego dodawania gazu, co już wymusza uproszczenia. Szkoda też, że samochody można tylko w niewielkim stopniu uszkadzać wizualnie (odpadające lusterko czy zderzak).
Sterować można czujnikiem położenia oraz przyciskami na ekranie, zdać się na sam czujnik i automatyczne przyspieszanie albo wszystkie czynności włącznie ze skręcaniem wykonywać na ekranie dotykowym. Opcji jest sporo, za co twórcom należą się brawa. Warto wspomnieć o widoku zza kierownicy, który znacząco zwiększa realizm.
Graficznie gra prezentuje się fenomenalnie. Modele samochodów są dokładne i szczegółowe, nawierzchnia dobrze wykonana, a po trasach jeździ się o różnych porach dnia i nocy. Jedyny zarzut mam do niektórych budynków, które nadal wyglądają trochę tekturowo. Udźwiękowienie stoi na wysokim poziomie, jak we wszystkich gra EA. Początkowo gra borykała się z problemami technicznymi na kilku telefonach, ale obecnie działa bez zarzutu.
Real Racing 2 to jedna z najlepszych ścigałek na Androida i polecam ją wypróbować. Liczyłem na trochę bardziej realistyczny model jazdy, ale i tak nie jest źle. Grafika, licencjonowane samochody i ogólnie dobre wykonanie uważam za warte wydania ponad 20 zł. Najbardziej doskwiera jednak brak trybu wieloosobowego, który znacząco wydłużyłby żywotność tytułu.
[plus]niezły model jazdy
[plus]grafika
[plus]licencjonowane samochody
[plus]długa kariera
[minus]brak multiplayera
[minus]cena
Gra z gatunku defense'ów.
Gracz wciela się w Samuraja broniącego wioski przed hordami zombie na dwuwymiarowej planszy. Poza zabijaniem przeciwników mieczem oraz z łuku, co odbywa się automatycznie, trzeba przyzywać sojusznicze jednostki. Kosztują one punkty dowodzenia, które rosną z czasem i wypadają z przeciwników.
Wraz z przechodzeniem kolejnych fal w sklepie odblokowują się kolejne ulepszenia. Poprawiać można postać, obronność wioski oraz przyzywane jednostki. Pieniądze wypadają z przeciwników. Niestety jest ich stanowczo za mało i bez inwestowania prawdziwej gotówki gra szybko staje się bardzo trudna. Poza tym są rzeczy, które kupić można tylko za monety Glu, których normalnie zdobyć się nie da. Dla urozmaicenia można pograć w loterię za pomocą zdobytych lub dokupionych kulek. Jest to jedyny sposób na otrzymanie dodatkowych bonusów i funduszy.
Grafika jest ładna. Wszystkie elementy są trójwymiarowe, ale zabawa toczy się tylko do przodu lub w tył. Muzyka i udźwiękowienie utrzymane są w japońskim klimacie i nie mogę im niczego zarzucić.
Samurai vs Zombies Defense to świetna gra, która została skutecznie zepsuta przez system mikrotransakcji. Bez inwestowania prawdziwych pieniędzy trudno jest w niej coś osiągnąć, a dużo ludzi (w tym ja) woli raz zapłacić za grę i przez cały czas mieć stały poziom trudności, a nie dokupować sobie ułatwienia.
[plus]grafika
[plus]udźwiękowienie
[plus]pomysł na rozgrywkę
[plus]dużo ulepszeń w sklepie
[minus]mikrotransakcje
[minus]bez płacenia prawdziwymi pieniędzmi bardzo trudna
Symulator miasta.
Zadanie gracza polega na budowie prehistorycznego miasta w świecie "Epoki Lodowcowej". Poza dbaniem o jego rozwój trzeba zajmować się mieszkającymi w nim zwierzętami, dodawać potomstwo oraz wypełniać misje. Te ostatnie gracz otrzymuje od bohaterów znanych z filmu. Dla urozmaicenia można zagrać w proste minigierki dające różne bonusy.
Wszelkie czynności kosztują złoto oraz ewentualnie żołędzie. Te drugie zdobywa się bardzo powoli i głównie należy je dokupować za prawdziwą gotówkę. Grać można jednak spokojnie bez nich. Złoto zbiera się w postaci podatków od mieszkańców, im więcej zwierząt w danym budynku, tym więcej kruszcu. Otrzymuje się je również za wykonywane misje, które z czasem stają się coraz bardziej czasochłonne.
Grafika przypomina tę z filmu i prezentuje się przyzwoicie. Warto również wspomnieć o nowych przygodach pewnej wiewiórki, można je poznać po wybudowaniu teatru...
Ice Age Village przypomina pozostałe gry tego typu, jednak nie wymaga wydawania prawdziwych pieniędzy, żeby się dobrze bawić. Jej przewagą jest też osadzenie w znanym i sympatycznym świecie.
[plus]można spokojnie grać za darmo
[plus]świat "Epoki Lodowcowej"
[plus]grafika
[plus]rozbudowana
[minus]nie wszystko da się osiągnąć bez płacenia realną gotówką
[minus]brak języka polskiego
Ice Age Village now on Google Play
Symulator rozkładania broni.
Gra, albo raczej program. Zawiera 41 trójwymiarowych, szczegółowych modeli broni wraz z instrukcją ich demontażu oraz montażu, aż po ostatnią śrubkę. Tytuł zawiera zarówno pistolety, jak i działka. Poza obejrzeniem filmu instruktażowego można spróbować swoich sił przy rozkładaniu lub składaniu każdej z broni, a ostateczny wynik porównać z innymi graczami.
Obraz można dowolnie obracać, a poszczególne elementy wyciągać poprzez ich dwukrotne dotknięcie. Jeśli dana część nie jest gotowa do demontażu, to po prostu zostaje na swoim miejscu. Dla ułatwienia w grze zaimplementowano system podpowiedzi, którego użycie powoduje doliczenie trzydziestu sekund do czasu końcowego. Warto również wspomnieć o możliwości prześwietlenia broni, aby zobaczyć, jak wygląda w środku, np. podczas strzelania.
Grafika prezentuje się świetnie. Tekstury są wysokiej rozdzielczości, a sama broń wykonana jest z dużą pieczołowitością. Zarzuty można mieć jedynie do sterowania, które na małych ekranach jest mało precyzyjne.
Gun Disassembly 2 to must have dla każdego fana broni palnej. Program jest wykonany z dbałością o najmniejsze szczegóły i warto go sprawdzić choćby z ciekawości. Aż dziwne, że jest on zupełnie darmowy.
[plus]świetne wykonanie
[plus]ładna grafika
[plus]darmowa
[plus]dbałość o szczegóły
[minus]na małych ekranach nieprecyzyjne sterowanie
[minus]brak niektórych popularnych modeli broni
Odtwarzacz materiałów Telewizji Polskiej.
Poza strumieniowaniem seriali oraz programów z ramówki TVP zawiera także program telewizyjny oraz wiadomości ze świata. Seriale zostały podzielone w logiczny sposób i w większości przypadków użytkownik ma do dyspozycji około setki odcinków. Niestety nie wszystkie są dostępne w programie (np. "Barwy Szczęścia"). Wiadomości zdarzają się zarówno z materiałem wideo, jak i w postaci samego tekstu. Program telewizyjny ograniczony jest niestety tylko do oferty kanałów TVP, jednak zawiera też krótki opis do każdej pozycji na liście.
Interfejs programu jest dość niewygodny. Łatwo się pogubić przez dziwny podział na różne kategorie. W przypadku wiadomości z wideo często napotykałem błędy uniemożliwiające odtwarzanie, ale należy pamiętać, że program jest w fazie beta. Jakość wyświetlanych materiałów stoi na przyzwoitym poziomie, ale nie można jej zmieniać.
Pomimo większej funkcjonalności tvp.pl przegrywa pod względem przejrzystości ze swoim największym konkurentem, czyli TVN Playerem. Na minus muszę też zaliczyć brak niektórych programów, co w przypadku aplikacji TVN-u nie ma miejsca.
Tvp.pl wymaga jeszcze dopracowania. Sam program jest dość ciekawy i może zyskać na popularności. Niestety, obecnie jest on niewygodny w obsłudze i boryka się z błędami odtwarzania. Mam nadzieję, że aplikacja zostanie poprawiona do czasu wersji ostatecznej, a na tę chwilę polecam ją głównie fanom ramówki TVP.
[plus]programy TVP na telefonie
[plus]bardziej rozbudowana od TVN Playera
[plus]ma potencjał na coś więcej niż sam odtwarzacz
[minus]problemy z odtwarzaniem
[minus]nieprzejrzysty interfejs
Aplikacja użytkowa.
Wyświetla niewielki pasek informujący na bieżąco o szybkości wysyłania oraz pobierania danych. W darmowej wersji jest on stale widoczny w wybranym rogu ekranu. W Pro można włączyć jego auto-ukrywanie, gdy nie ma ruchu sieciowego.
W ustawieniach można wybrać wyświetlane jednostki, zaznaczyć programy, w przypadku których pasek ma być niewidoczny, zmienić kolor tekstu oraz w wersji Pro wyłączyć ikonkę programu na pasku powiadomień.
Okienko nie rzuca się w oczy i podczas korzystania ze smartfona zupełnie nie przeszkadza.
Network Monitor Mini to świetna propozycja dla osób, które lubią znać stan swojego połączenia sieciowego. Jej zaletą jest też działanie zarówno w przypadku Wi-Fi, jak i Internetu mobilnego oraz automatyczne uruchamianie po restarcie systemu.
[plus]spełnia swoje zadanie
[plus]działa niezależnie od rodzaju połączenia
[minus]nie pokazuje zużytej ilości danych
Spersonalizowany magazyn informacyjny.
Innowacyjny program, który po ustawieniu zainteresowań użytkownika pokazuje wiadomości z popularnych serwisów informacyjnych.
Na początku jest możliwość połączenia go z Google Readerem lub Twitterem. Następnie należy wybrać interesujące użytkownika dziedziny. Do wyboru są: technologie, sport, plotki, zdrowie, psychologia, wiadomości ze świata itd. Po tym procesie pokazuje się lista newsów z różnych stron internetowych o wybranej tematyce. Część z nich wyświetla się bezpośrednio w programie, a część przekierowuje na stronę źródłową, co jest dużą wadą.
Niestety wszystkie newsy są pobierane z zagranicznych serwisów w języku angielskim.
Korzystanie z programu jest intuicyjne, ale w oczy rzuca się słaba optymalizacja, szczególnie podczas przewijania.
Zite to genialny program, który znacznie ułatwia i przyspiesza szukanie interesujących użytkownika informacji. Niestety brak wiadomości w języku polskim będzie dla wielu osób olbrzymim problemem.
[plus]genialny w swojej prostocie
[plus]dużo wiadomości
[plus]prosty w obsłudze
[minus]słaba optymalizacja
Blokada reklam.
Działa poprzez wyłączenie połączenia internetowego w przypadku wybranych aplikacji. Z jednej strony jest to rozwiązanie bardzo skuteczne i wygodne. Z drugiej, uniemożliwia synchronizację telefonu w trakcie korzystania z wybranego programu i żeby przywrócić połączenie, należy go wyłączyć.
Sama aplikacja działa bez zarzutu. Niestety zastosowanie dla niej znajdą też piraci - w grach wymagających wyłączenia Internetu w trakcie zabawy. Oczywiście należy pamiętać, aby nie blokować reklam w przypadku programów potrzebujących do działania łączności z Siecią (np. komunikatory).
AD Blocker & Data Toggle to program genialny w swojej prostocie. Szkoda tylko, że znacząco zmniejsza użyteczność smartfona w trakcie korzystania z niego. Wersja Trial oferuje pełną funkcjonalność, ale przestaje działać po trzech dniach.
[plus]skuteczna
[plus]po jednokrotnym ustawieniu nie wymaga ingerencji użytkownika
[minus]cena pełnej wersji
Odtwarzacz muzyczny.
Od konkurencji odróżnia się odtwarzaniem dwóch utworów w tym samym momencie, na dwóch różnych słuchawkach. Jest to przydatne w czasie słuchania muzyki przez dwie osoby z jednego urządzenia. Poza tym nie oferuje żadnych zaawansowanych funkcji. Brak w nim korektora graficznego i opcji odtwarzania. Jedyne, na co pozwala, to ułożenie playlisty, uruchomienie opcji mieszania utworów oraz zapętlenie.
Interfejs to po prostu dwa paski odtwarzania z oddzielnymi przyciskami. Z niewiadomych przyczyn nie działała w moim przypadku funkcja zmiany piosenki i dało się to zrobić jedynie paskiem przewijania. Miałem też problem z dodawaniem kolejnych utworów do listy odtwarzania, przez co aplikacja widziała je dopiero po jakimś czasie.
TwinPlay to ciekawy program, jednak jego funkcjonalność powinna zostać po prostu zaimplementowana do liczących się na rynku odtwarzaczy. Uważam, że trzymanie aplikacji, która poza podwójnym odtwarzaniem nie oferuje niczego więcej, mija się trochę z celem.
[plus]ciekawy pomysł
[minus]problemy z reakcją na polecenia
[minus]brak zaawansowanych funkcji