Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji [18.12.2011]
Zapraszam wszystkich na kolejny odcinek Weekendowego Zestawu Gier i Aplikacji. Swoje propozycję proszę wysyłać na tomasz.slowik@komorkomania.pl
Shooter w stylu "1942" z automatów.
Gracz wciela się w pilota myśliwca (dwa do wyboru) z czasów drugiej wojny światowej i strzela do wszystkiego, co się rusza: samolotów, czołgów, wieżyczek, pociągów, bossów i wielu innych. Z zabitych przeciwników wypadają bonusy, pieniądze i ulepszenia. Pierwsze służą do śrubowania wyniku w rankingu. Za pieniądze kupuje się ulepszenia (siła ognia, przyboczni, rakiety, wieżyczka, życie itd), które można zdobyć też z zabitych przeciwników.
Sterować można na cztery sposoby - dwa tryby palcem, czujnikiem położenia oraz wirtualnym joystickiem. W trakcie rozgrywki dzieje się naprawdę wiele i czasem trudno się odnaleźć.
Grafika jest trójwymiarowa i prezentuje się świetnie. Samoloty rozbijają się, mosty rozpadają, ciągle coś wybucha. Modele przeciwników są dobrze zrobione. Warto wspomnieć, że poza wyimaginowanymi przeciwnikami, jak UFO, można się natknąć na prawdziwe modele samolotów. W tle przygrywa dynamiczna muzyka, dobrze pasująca do tempa rozgrywki.
Air Attack HD to jedna z lepszych gier, w jakie grałem. Wciąga, jest dynamiczna, a jednocześnie nadaje się nawet na chwilę dzięki systemowi zapisu. Na trudnym poziomie starcza na całkiem sporo czasu, a nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przechodzić ją wielokrotnie. Demo pozwala rozegrać dwie plansze.
[plus]ładna grafika
[plus]wciągająca, dynamiczna rozgrywka
[plus]można przechodzić ją wiele razy
[plus]sporo ulepszeń
[plus]dosyć trudna
[plus]zoptymalizowana pod Xperię Play
[minus]czasem zbyt fantastyczni wrogowie
[minus]sporadyczne problemy z obsługą multitoucha
Ciekawa gra logiczna.
Zadaniem gracza jest umieszczenie kulki w niebieskim koszyku. W tym celu należy budować różne konstrukcje, a nawet urządzenia, które spowodują reakcję łańcuchową. Do wyboru są deski, silniki, koła, liny i wiele więcej, wszystko można obracać, przesuwać, uruchamiać itd.
Gra wymaga sporo myślenia. Niektóre plansze da się przejść od razu, a w innych trzeba wpaść na jakiś oryginalny pomysł. Dzięki temu gracz się nie nudzi, a rozgrywka jest satysfakcjonująca. Warto wspomnieć, że poza planszami stworzonymi przez twórców dostępne są również twory użytkowników oraz edytor poziomów.
Grafika jest szczegółowa. Zaimplementowano w niej cienie oraz odbicia świateł. Styl oraz barwy przypominają rzeczywistość, co też zaliczam na plus. Ważniejsza od oprawy wizualnej jest jednak rozbudowana i realistyczna fizyka, która umożliwia tworzenie ciekawych zależności. Jedyne, co nie trzyma poziomu to irytująca muzyka w tle - mnie ona zupełnie nie przypadła do gustu.
Apparatus to gra bardzo oryginalna i rozbudowana, warta swojej ceny. Idealna jeśli ktoś lubi czasem wysilić szare komórki.
[plus]oryginalna
[plus]ładna grafika i realistyczna fizyka
[plus]rozbudowana
[plus]wymaga myślenia
[plus]dużo poziomów [plus] dodatkowe tworzone przez użytkowników
[plus]edytor
[minus]nieciekawa muzyka
[minus]czasem można się zaciąć
Zręcznościowa gra typu defense.
Gracz broni zamku przed nadlatującymi smokami. W tym celu wykorzystuje manualnie obsługiwaną balistę oraz magię. Dodatkowo musi pilnować, aby ludziom nie zabrakło jedzenia ani złota. To pierwsze jest zużywane po każdym skończonym poziomie przez podwładnych i można je kupować albo gromadzić z poległych przeciwników. Drugie służy do kupowania ulepszeń (magia, balisty, naprawa zamku, statek do zbierania pożywienia itd.). Każda poprawka zwiększa liczbę podwładnych i konsumpcję żywności.
Strzela się poprzez odpowiednie dobranie siły i kąta wystrzału, zaklęcia rzuca, wybierając odpowiednią ikonkę.
Grafika jest nieciekawa. Specyficzny, kreskówkowy styl oprawy zupełnie nie przypadł mi do gustu. Jednostki są mało szczegółowe i nijakie. Nie tego spodziewałem się po dumnym dopisku HD.
Dragon Hunter to dobry pożeracz czasu. Pomimo swoich wad (czasem niewygodne sterowanie, grafika) wciąga. Warto wspomnieć, że gra umożliwia dokupowanie złota prawdziwymi pieniędzmi, ale nie jest to konieczne.
[plus]wciąga
[plus]sporo ulepszeń
[plus]nie wymaga płacenia prawdziwymi pieniędzmi
[minus]nieciekawa grafika
[minus]po jakimś czasie trochę nużąca
Prosta platformówka.
Gracz steruje postaciami Serca i Rozumu znanymi z reklam Telekomunikacji Polskiej. Celem jest dotarcie do końca poziomu, dzięki wykorzystaniu cech prowadzonych postaci. Serce jest szybsze, wyżej skacze i strzela z łuku, a Rozum potrafi korzystać z komputera i nurkować. Po drodze trzeba rozwiązywać proste zagadki logiczne, przełączać dźwignie, zbierać klucze itd.
Gra umożliwia zapis wyniku w internetowym rankingu. Zależy on od czasu przejścia poziomów. Samych plansz jest 6, kolejne dwie zostaną dodane w przyszłości i dwie można dokupić.
Grafika jest specyficzna. Postacie są dosyć szczegółowe, ale ogólnie plansze sprawiają wrażenie sterylnych, a grafika przywodzi na myśl gry sprzed paru lat. W tle przygrywa przyjemna muzyka, a teksty postaci potrafią wywołać uśmiech na twarzy. Szkoda, że się dosyć szybko zaczynają powtarzać.
Muszę wspomnieć, że na Galaxy Note gra w czasie wczytywania poziomu wymuszała zamknięcie. Na SGS-ie z CM7 działała znakomicie.
Serce i Rozum to prosta gra, jakich wiele w Markecie. Jednak dzięki sympatycznym bohaterom może uprzyjemnić kilka chwil.
[plus]sympatyczne postacie z fajnymi tekstami
[plus]miła muzyka w tle
[minus]nieciekawa grafika
[minus]za szybko znikające porady
Bardzo rozbudowany kalkulator.
Program umożliwia tworzenie wykresów 2D, 3D, obliczanie matryc, operacje na funkcjach, obliczanie granic, obliczanie niewiadomych, działania na potęgach, tworzenie skryptów i wiele więcej. Poza tym jest też wygodnym, prostym kalkulatorem. Warto wspomnieć, że twórcy stworzyli przejrzysty tutorial uczący podstawowych funkcji kalkulatora. Największą wadą programu jest brak języka polskiego, ale po jakimś czasie przestaje to przeszkadzać.
Aplikacja stworzona jest głównie dla uczniów szkół średnich, studentów i osób mających styczność z bardziej zaawansowaną matematyką. W innym przypadku jego potencjał będzie się marnował.
Interfejs jest dosyć prosty, ale wymaga częstego przełączania się między kategoriami wartości. Poza tym przyciski mogłyby być odrobinę większe. Wykresy są przejrzyste i łatwo odczytać z nich wartości.
MathStudio to aplikacja droga, jednak jej możliwości są adekwatne do ceny. Jeśli ktoś uważa, że takie narzędzie jest mu potrzebne, to powinien być zadowolony, o ile zna angielski.
[plus]olbrzymie możliwości
[plus]dosyć prosty w obsłudze
[plus]zrozumiały samouczek
[minus]wysoka cena
[minus]odrobinę za małe klawisze
Program do nagrywania obrazu wyświetlanego na ekranie.
Poza rejestracją obrazu jest również benchamarkiem. Do wyboru są dwa tryby jakości (niestety wyższy miał problem z działaniem na Galaxy Note). Pierwszy sprawdza się w sytuacjach, gdy telefon jest obciążony np. grą. Druga idealnie odwzorowuje obraz, jednak znacznie bardziej obciąża urządzenie. Dodatkową opcją są ograniczenia liczby klatek na sekundę i nagrywanie dźwięku mikrofonem.
Niestety w przypadku urządzeń mających tylko przyciski menu oraz wstecz wszelkie operacje trzeba wykonywać poprzez interfejs programu. Zmusza to do powrotu do aplikacji (lub otworzenia belki powiadomień) w celu wyłączenia nagrywania i uniemożliwia zrobienie screena (robi się go klawiszem wyszukiwania).
Interfejs jest prosty i nie można mu niczego zarzucić. Jakość nagrania jest przyzwoita, a w lepszej jakości bardzo dobra. Należy pamiętać, że im wyższa rozdzielczość ekranu, tym więcej zasobów pochłania nagrywanie.
Screencast Video Recorder doskonale spełnia swoje zadanie, chociaż ma pewne niedociągnięcia. Darmowa wersja ogranicza długość nagrania do 20 sekund.
[plus]niezła jakość nagrań
[plus]prosty w obsłudze
[minus]brak skrótów do obsługi funkcji
[minus]niedziałające nagrania w wysokiej jakości na Galaxy Note
[minus]brak opcji nagrywania dźwięku bez użycia mikrofonu
Ciekawa, animowana tapeta.
Wyświetla trójwymiarową kulę ziemską z zaznaczoną w postaci słupków populacją. Można wybrać dane z 1990, 1995 lub 2000 roku.
Wersja płatna pozwala na obracanie i przybliżanie Ziemi palcami. Poza tym wyłącza reklamy w ustawieniach i odblokowuje różne tekstury.
Sam wygląd planety jest przeciętnej jakości. Brakuje legendy opisującej zależność między kolorem i wysokością słupka a wielkości populacji, jednak ogólna prezencja jest przyzwoita.
Ta animowana tapeta wyróżnia się głównie tym, że pozwala dowiedzieć się czegoś ciekawego. Mogę ją polecić ludziom przepadającymi za tego typu aplikacjami.
[plus]ciekawy pomysł
[plus]niezłe wykonanie
[minus]brak legendy
Ładny menadżer aplikacji.
Program służy do zarządzania programami na telefonie i ewentualnie może być menadżerem zadań. Niestety jego możliwości są dosyć ubogie. Pozwala na przełączanie się między aktywnymi (lub wszystkimi) programami, zamknięcie procesu (poprzez przekierowanie do właściwości aplikacji w ustawieniach), pokazanie danej pozycji w markecie oraz deinstalację.
Brakuje jakichkolwiek ustawień, widżetu, czy choćby możliwości ustawienia skrótu do programu bez konieczności uruchamiania go z listy aplikacji. Jako menadżer zadań powinien wyświetlać też ilość wolnego/zajętego RAM-u.
Wygląd i interfejs to największe zalety aplikacji. Nawiązują one do Honeycomba i ICS-a czarno-niebieską kolorystyką i minimalistycznym stylem. Aplikacje wybiera się, przesuwając ikony. Prezentuje się to doskonale, ale nawet na Galaxy Note trudno szybko wybrać odpowiednią pozycję. Nawet reklama jest idealnie wpasowana w całość.
Szkoda, że Apps ma piękne opakowanie i ubogie możliwości. Tym bardziej że jego twórcą jest Polak. Lepszą kombinacją jest dobry launcher i ewentualnie, oddzielny menadżer zadań, chyba że komuś bardzo zależy na pięknym wyglądzie aplikacji.
[plus]piękny wygląd
[plus]minimalistyczny interfejs
[minus]ubogie możliwości
[minus]wymusza poziomą orientację
[minus]brak ustawień i widżetu
Służy do przeglądania i edycji plików biurowych.
Obsługuje wszystkie popularne formaty arkuszy kalkulacyjnych, dokumentów oraz prezentacji. Umożliwia wyświetlenie plików z Dropboxa i Google Docs. Edycja jest bardzo ograniczona, poza czcionką i podstawowymi parametrami tekstu niewiele da się zmienić. Arkusz umożliwia dodatkowo używanie sporej liczby formuł oraz wykresów. Prezentacje można wyświetlić lub w niewielkim stopniu edytować (dodawanie zdjęć, edycja tekstu, kasowanie i przesuwanie slajdów). Warto wspomnieć, że istnieje możliwość wyświetlenia pokazu w 3D.
Program potrafi odrobinę przycinać i nie chciał wyświetlić dużego arkusza z Google Docs. W przypadku plików z telefonu nie miałem żadnych problemów.
Interfejs jest dosyć przejrzysty, ale nawet na 5 calach niewygodny. Ikonki są za małe, a menu cały czas się chowa i trzeba je wyświetlać. Jest to dziwne, tym bardziej że program przewidziany jest raczej na tablety. Wyświetlone, gotowe dokumenty prezentują się dobrze i czytelnie.
Jest to jedna z tańszych aplikacji tego typu i pomimo swoich wad wystarczy większości osób. Do komfortowej edycji tekstu wymaga dużego ekranu, ale do samego odczytu nadaje się doskonale.
[plus]cena
[plus]możliwość edycji
[plus]obsługa Google Docs i Dropboxa
[plus]przejrzyste wyświetlanie gotowych plików
[minus]zbyt małe ikonki menu
[minus]mało intuicyjne rozmieszczenie opcji formatowania tekstu
[minus]drobne problemy techniczne