Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji [22.10.2011]

Witam serdecznie w kolejnej części Weekendowego Zestawu Gier i Aplikacji. Zgadza się, dobrze widzicie. Całkiem popularny już cykl - przegląd o grach i aplikacjach na system Android - powraca w odświeżonej formie. Od dziś  już na Komorkomania.pl!

WZGiA
WZGiA
Tomasz Słowik

Słowem wstępu

Nie mylą Was oczy. Cykl znany wcześniej pod nazwą Weekendowa Porcja Gier i Aplikacji powraca pod nową nazwą, z nowym skrótem (WZGiA), ale z tą samą starą pasją, z jaką się zawsze do niej przykładałem ja i moi koledzy z poprzedniej redakcji.

Chciałbym Was zaprosić do lektury, ściągania oraz testowania nowości, nie tylko z Android Marketu, i przy okazji przyzwyczajać do tego, że artykuł będzie się pojawiać właśnie tu - regularnie co tydzień w weekend.

Jest mi niezmiernie miło, że mogę reaktywować swój autorski cykl, który zdobył ogromną popularność na poprzednim portalu i z którym zawsze przyjemnie mi było docierać do czytelników. Mam nadzieję, że wciąż będziecie nas czytać i nie zapomnijcie przekazać znajomym, gdzie teraz znajdą najciekawsze zestawienia gier i aplikacji na Wasz ulubiony system - Android! ;-)

Dzisiejsze zestawienie przygotował Tomasz Słowik, redaktor wcześniej odpowiadający przez kilka miesięcy za WPGiA. Tomek i ja będziemy przygotowywać dla Was zestawy co tydzień.

Pozdrawiam

Bartosz Dul

zast. red. Komorkomania.pl i SIMblog.pl

twórca WPGiA

Propozycje kolejnych aplikacji, gier czy widżetów wysyłajcie proszę na adres slowik515@gmail.com

Jelly Defense

Jelly Defense
Jelly Defense

Jelly Defense - 9,80 zł

Jest to jedna z polskich gier, która odniosła olbrzymi sukces za granicą. Z pozoru jest to zwykły przedstawiciel gatunku tower defense'ów, jednak wyróżnia go kilka ważnych cech.

W tej grze naszym zadaniem jest uniemożliwienie nacierającym przeciwnikom odebranie nam drogocennych kryształów. W zadaniu tym pomogą nam odpowiednio rozstawiane wieżyczki, które unicestwią naszych wrogów. Na pierwszy rzut oka - typowy tower defense. To co wyróżnia ten tytuł od innych to ciekawie zaprojektowane poziomy (nasz cenny kruszec często znajduje się na środku mapy, a nie na końcu tak jak w innych grach), nietuzinkowe bonusy, szeroka gama wieżyczek, ciekawy świat w jakim przyjdzie nam walczyć, oryginalni przeciwnicy oraz ładna trójwymiarowa grafika utrzymana w specyficznej stylistyce.

Jelly Defense
Jelly Defense

Gdy zaczynamy rozgrywkę, naszym oczom ukazuje się planeta "jellów", które zostały zaatakowane przez inne plemię podobnych do siebie stworzeń. W tym trybie wybieramy mapę (niestety wybór kolejnych etapów jest liniowy i z góry narzucony przez twórców). Gdy rozpoczynamy starcie, musimy odpowiednio rozstawić wieżyczki, które kupujemy za złoto (najczęściej wypada ono z przeciwników). Kluczowym jest odpowiednie zbalansowanie naszej linii obrony, ponieważ przeciwnicy dzielą się na czerwonych i niebieskich. Jakie ma to znaczenie? Takie, że mamy tylko jedną uniwersalną wieżyczkę, pozostałe strzelają tylko do wrogów odpowiedniego koloru. Dzięki temu gra wymaga całkiem sporo kombinowania.

Jelly Defense
Jelly Defense

Dla ułatwienia, co jakiś czas z przeciwników wypadają różne bonusy. Czasem jest to natychmiastowe ulepszenie naszych budowli, innym wysyp złota, a jeszcze innym tornado, którym kierujemy poprzez przechylanie telefonu. Na początku mamy do wyboru tylko podstawowe 3 wieżyczki, jednak z czasem będziemy mogli odkrywać na każdej mapie nowe, których jest całkiem sporo i są one dosyć oryginalne. Na przykład antena, która razi wszystkich niebieskich przeciwników w linii prostej, albo generator, który poraża pobliskie jednostki. Warto również wspomnieć o systemie punktowania naszych poczynań, który motywuje to poprawiania wcześniejszych wyników (liczony jest czas skończenia planszy, ilość ocalonych kryształów, wybudowane wieżyczki, itd.). Oczywiście osiągi są porównywane online z innymi graczami. Największą wadą Jelly Defense jest długość starć. Niektóre zajmują po kilkanaście minut, co trochę zaprzecza idei gier na telefon. Brakuje tutaj opcji przyspieszania tempa, a zaimplementowane natychmiastowe przywołanie kolejnej fali znacząco zwiększa poziom trudności. Powyższa funkcja została dodana do najnowszej wersji gry, dziękuje za informację użytkownikowi Yasuniek.

Jelly Defense
Jelly Defense

Pod względem graficznym Jelly Defense to jeden z najładniejszych tower defense'ów w jakie grałem. Ciekawie zaprojektowane jednostki potrafią wywołać uśmiech na twarzy, a kolorystyka utrzymana w odcieniach bieli i szarości idealnie podkreślają kolorowe postacie na mapie. Osobiście taka stylistyka bardzo przypadła mi o gustu. Wszelkie efekty wykonane są nienagannie. Dźwięk, tak samo jak jednostki potrafi rozbawić, jednak melodia grająca w tle na dłuższą metę staje się nieco irytująca.

Jelly Defense to gra zdecydowanie warta polecenia. Studio Infinite Dreams stworzyło naprawdę dopracowany tytuł, któremu niewiele można narzucić. Jeśli lubicie tower defense'y, to jest to dla Was pozycja obowiązkowa. Ostrzegam tylko, że pochłania olbrzymie ilości czasu, szczególnie, jeśli chcecie każdą plansze przejść bez utraty ani jednego kryształu.

  • Wymaga Androida 2.0.1, lub nowszego.
  • Rozmiar: 49 MB

Jelly Defense Official Trailer [iOS, Android, Mac]

Move The Box

Move The Box
Move The Box

Propozycja, która zainteresuje każdego fana gier logicznych. Idealnie sprawdza się podczas krótkiej przerwy w pracy, lub innym bardziej absorbującym zajęciem.

Move The Box
Move The Box

W Move the Box naszym zadaniem jest takie ustawienie paczek, aby w rzędzie były 3, lub więcej takich samych. Jak zwykle w tego typu grach, poziom trudności rośnie z czasem, dzięki czemu w późniejszych etapach (łącznie jest ich 48), będziemy mieli do pozbycia się większej ilości różnego typu ładunku. Dodatkowo, aby skończyć poziom w narzuconej przez twórców liczbie ruchów (acz nie jest to obowiązkowe) konieczne będzie wywoływanie reakcji łańcuchowych, dzięki czemu spadające paczki same zaczną znikać. Wymaga to większego skupienia, co uważam za zdecydowany plus tego tytułu.

Move The Box
Move The Box

Pod względem graficznym tytuł ten prezentuje się dobrze, acz nie ma tu żadnych fajerwerków graficznych, a efekt eksplozji i przesuwania paczek wydaje się klatkować. Oczywiście w niczym to nie przeszkadza, jednak jest to co najmniej dziwne (testowane na Galaxy S na ROMie CM7). Jeśli chodzi o dźwięk to w tle pogrywa relaksująca melodia, która zdecydowanie pasuje to klimatu rozgrywki.

Czy warto wypróbować Move The Box? Osobiście uważam, że tak, chyba że ktoś z Was nie lubi gier logicznych. W takim przypadku gra ta na pewno nie przypadnie wam do gustu. Wszystkich innych zachęcam do odwiedzenia marketu, tym bardziej, że tytuł ten jest dostępny zupełnie za darmo.

  • Wymaga Androida 1.6, lub nowszego
  • Rozmiar: 1,6 MB

PewPew

PewPew
PewPew

PewPew - darmowa

Jest to bardzo prosta gra zręcznościowa, której pomysł na rozgrywkę wywodzi się z czasów automatów. Co ciekawe, po pewnych aktualizacjach została wzbogacona o 2 nowe tryby. Na wstępie pragnę również powiedzieć, że druga część tego tytułu, poza tym, że jest płatna, zawiera po prostu tryb kampanii i kilka dodatkowych rodzajów rozgrywki.

No dobrze, ale czym jest PewPew? Jeśli ktoś grał w Geometric Wars na Xboxie 360, od razu będzie wiedział o co chodzi. Jeśli nie, to już tłumaczę. W zależności od wybranego trybu naszym zdaniem jest latanie niewielkim statkiem i niszczenie pojawiających się przeciwników. Sterowanie opiera się na dwóch wirtualnych gałkach analogowych. Jedną strzelamy, a drugą latamy. Brzmi banalnie? I takie właśnie jest, ale tylko na samym początku - z czasem na ekranie ciężko znaleźć swój statek, a co dopiero robić uniki przed wrogami. Ci, to po prostu różne figury geometryczne.

PewPew
PewPew

Dodatkowo zbieramy też bonusy w postaci tarcz oraz innego trybu strzelania. Gdy znudzi nam się nabijanie wyniku w tym trybie, pozostają nam jeszcze 4 inne.

  • W Dodge this nie możemy strzelać, a naszym zadaniem jest unikanie przeciwników i zbieranie pojawiających się na planszy punktów. ** **
  • Assault polega na niszczeniu wrogów, którzy falami wylatują z różnych krawędzi poziomu. ** **
  • Asteroids to trochę zmodyfikowana wersja bardzo starej gry komputerowej o tej samej nazwie. Musimy w niej niszczyć meteoryty, które dzielą się na mniejsze i mniejsze.
  • Ostatnim dostępnym trybem jest Chromatic Conflict, w którym zmieniamy kolor naszego statku i dopiero wtedy możemy niszczyć przeciwników naszej barwy. Za każde starcie otrzymujemy medale, dzięki którym odblokujemy nowe statki. Różnią się one tylko wyglądem, ale i tak fajnie czasem polatać czymś innym.
PewPew
PewPew

Pod względem graficznym gra jest po prostu przejrzysta. Nie ma tu nadmiernej ilości efektów, a wszystko jest utrzymane w oldschoolowej stylistyce, co osobiście uznaję za plus tego tytułu. Jeśli chodzi o udźwiękowienie, to nie przykuło mojej uwagi, więc mogę tylko napisać, że jakieś jest.

PewPew to bardzo wciągająca gra, której główną wadą jest ból kciuków po dłuższych sesjach. Jeśli lubicie konkurować z wynikami innych graczy, to zdecydowanie polecam Wam ten tytuł. Poza tym doskonale sprawdza się na przerwach w szkole lub pracy, a jej dodatkową zaletą jest możliwość ściągnięcia za darmo z Android Marketu.

  • Wymaga Androida 2.1, lub nowszego.
  • Rozmiar: 3 MB

Reckless Getaway

Reckless Getaway
Reckless Getaway

Reckless Getaway - 9,52 zł

Kolejna propozycja to coś dla fanów zwariowanych samochodówek, którzy lubią typowo arcade'owy styl rozgrywki. Do tego jest to gra polskiego studia Polarbit.

W Reckless Getaway wcielamy się w postać rabusia, który po napadzie na bank ucieka przed policją. Sama "fabuła" nie ma żadnego znaczenia. Na początku zapoznajemy się z tutorialem, który wyjaśnia podstawowe elementy gry. Na każdej planszy naszym zadaniem jest po prostu jej przejechanie, zdobywając jak największą ilość punktów po drodze. Otrzymujemy je poprzez zbieranie monet, wykonywanie ryzykownych manewrów i niszczenie innych samochodów.

Jednak musimy uważać, bo każde rozbicie się, obniża naszą zdobycz punktową i uniemożliwia zdobycia wszystkich gwiazdek za dany przejazd, a są one potrzebne do odblokowywania kolejnych etapów. Poza tym musimy się spieszyć, bo każde wyprzedzenie nas przez dolną krawędź ekranu kosztować nas będzie sporo punktów. Samych plansz jest sporo, a żywotność tytułu wydłuża internetowa tablica wyników, jeśli ktoś lubi konkurować z innymi graczami. Dodatkowym urozmaiceniem są różne bonusy. Na przykład fala uderzeniowa odpychająca innych uczestników ruchu, lub wyskok, służący do omijania przeszkód.

Reckless Getaway
Reckless Getaway

Samo sterowanie naszym samochodem jest bardzo proste. Na nasz pojazd patrzymy z góry, a kierujemy nim przyciskami na ekranie, lub czujnikiem położenia.

Reckless Getaway
Reckless Getaway

Pod względem graficznym Reckless Getaway prezentuje się dobrze. Całość wykonana jest w 3D, a efektów jest naprawdę dużo, jednak cukierkowe kolory nie wszystkim przypadną do gustu. Pod względem dźwiękowym jest nieźle, zwariowana muzyka w tle i duża ilość odgłosów rozgrywki pozwala lepiej wczuć się w klimat gry.

Reckless Getaway
Reckless Getaway

Reckless Getaway jest naprawdę dobrą grą, która warta jest swojej ceny. Doskonale nadaje się zarówno na długie, jak i krótkie sesje. Poza tym dobrze widzieć, że coraz więcej polskich gier prezentuje naprawdę wysoki poziom.

  • Wymaga Androida 1.5, lub nowszego.
  • Rozmiar: 2,7 MB

Reckless Getaway !!!

MortPlayer Music BETA

MortPlayer Music
MortPlayer Music

Jeśli poszukujecie dobrego, darmowego odtwarzacza, lub znudził wam się PowerAMP to powyższa propozycja może was zainteresować.

MortPlayer
MortPlayer

MortPlayer przy pierwszym uruchomieniu poprosi nas o ustawienie lokalizacji plików muzycznych (przyspiesza to skanowanie multimediów). Po tej krótkiej operacji pokaże dodatkowe wskazówki i zakończy tutorial. Na pierwszy rzut oka odtwarzacz wygląda na typowy, przy czym jest bardzo przejrzysty. Oczywiście obsługuje wyświetlanie okładek i daje możliwość zmiany motywu (niektóre jednak nie działają jak należy). MortPlayer ukazuje swój potencjał dopiero po wejściu w ustawienia.

MortPlayer
MortPlayer

Bardzo rozbudowane opcje sortowania i obsługi naszej muzycznej kolekcji przerastają możliwości PowerAMP. Poza tym na Androidzie 2.3, lub nowszym otrzymujemy obsługę korektora graficznego, niestety tutaj MortPlayer przegrywa ze swoim największym konkurentem - pasm jest mniej, jednak przeciętnemu użytkownikowi w zupełności wystarczą. Do tego możemy włączyć pogłos i podbicie basów. Praktycznymi funkcjami jest budzik i usypianie odtwarzacza po jakimś czasie. Ogólnie ustawień jest bardzo wiele, napiszę tylko, że dotyczą współpracy ze słuchawkami i przycisku do odbierania rozmów. O obsłudze gestów chyba nie muszę wspominać?

MortPlayer
MortPlayer

MortPlayer posiada widżety, które trzeba za darmo ściągnąć z marketu. To co wymieniłem powyżej to tylko część opcji dostępnych w programie, ale wymienienie ich wszystkich zajęłoby zbyt dużo czasu.

MortPlayer widżet
MortPlayer widżet

Jeśli chodzi o jakość odtwarzanej muzyki to nie mam jej nic do zarzucenia. Głównie zależy od używanego urządzenia, jednak w moim przypadku jest bardzo podobnie jak na używanym na co dzień PowerAMP. Poza trochę gorszym korektorem, który niestety nie działa na Froyo i starszych wersjach systemu, MortPlayer spełni Wasze oczekiwania. Program poza typowymi rodzajami plików, bez problemu radzi sobie również z FLACami.

MortPlayer
MortPlayer

MortPlayer Music BETA pomimo bycia w fazie testowej, to produkt bardzo dobry. Jedyne czego się obawiam, to czy zostanie darmowy po ukazaniu się wersji końcowej, ale o tym przekonamy się za jakiś czas. A teraz serdecznie polecam go wszystkim, którym nie spodobał się PowerAMP, albo szukają dobrego, darmowego odtwarzacza.

  • Wymaga Androida 1.5, lub nowszego
  • Rozmiar: Zależy od urządzenia

Rozkład PKP

Rozkład PKP
Rozkład PKP

Rozkład PKP - darmowa

Tym razem napiszę o aplikacji, która przyda się wszystkim, którzy korzystają z naszych "niezawodnych" kolei.

Rozkład PKP
Rozkład PKP

Rozkład PKP to prosty program, a raczej wyszukiwarka połączeń kolejowych. Oferuje podobne możliwości do tych na stronie rozklad.pkp.pl, z tym że tutaj wszystko mamy pod ręką. Po uruchomieniu wpisujemy stacje początkową, docelową oraz godzinę. Ewentualnie możemy ustawić przesiadki oraz interesujące nas rodzaje pociągów. Dodatkowo poznamy szczegóły wybranego połączenia. Opcji jest niewiele, ale są one wystarczające do uzyskania pożądanych informacji. Poza tym mamy też możliwość sprawdzenia rozkładu na konkretnej stacji. Znacznym ułatwieniem jest historia wyszukiwań, dzięki czemu nie musimy za każdym razem wpisywać danych.

Rozkład PKP
Rozkład PKP

Pod względem interfejsu program jest przejrzysty i prosty, żeby nie powiedzieć surowy. Jednak w tym przypadku należy uznać to za zaletę.

Jeśli jeździcie pociągami, to ten program na pewno będzie dla was praktyczny. Mi wielokrotnie ułatwił życie w kryzysowych sytuacjach.

  • Wymaga Androida 1.6, lub nowszego.
  • Rozmiar: 240 KB

Screen Filter

Screen Filter
Screen Filter

Screen Filter - darmowa

Korzystacie z telefonu w nocy, przy słabym oświetleniu? Jeśli tak, to ta propozycja powinna Was zainteresować.

Screen Filter
Screen Filter

Screen Filter to program do przyciemniania ekranu. Od innych tego typu aplikacji wyróżnia go prostota działania i możliwości obniżenia jasności znacznie poniżej minimum systemowego. Po jego uruchomieniu ustawiamy procent domyślnego podświetlenia (trzeba uważać, bo możemy niemal całkowicie wyłączyć ekran), a następnie włączamy widżet na naszym pulpicie. Od tego momentu jasność zmniejszamy ikonką na ekranie głównym, tak samo jak przywracamy ją do stanu wyjściowego, lub robimy to poprzez pasek powiadomień. Proste i wygodne rozwiązanie, które idealnie sprawdza się podczas przeglądania internetu w ciemnym otoczeniu.

Screen Filter
Screen Filter

Program ma tylko jedną wadę. Bardzo przekłamuje kolory jeśli korzystamy z Voodoo color, acz problem ten dotyczy dosyć wąskiej grupy odbiorców.

Korzystam z tej aplikacji od dawna i bardzo ją sobie chwalę. Jeśli wasz telefon często  was oślepia, szczerze polecam wypróbowanie tego programu.

  • Wymaga Androida 1.6, lub nowszego.
  • Rozmiar: 53 KB

SMSoid

SMSoid
SMSoid

SMSoid - darmowa

Ta propozycja jest jedną z najpraktyczniejszych aplikacji z jaką się spotkałem. Służy do wysyłania darmowych SMSów poprzez wykorzystanie bramek internetowych operatorów, ale nie tylko.

Po uruchomieniu programu mamy możliwość wpisania, lub wybrania numeru z naszej książki kontaktów. Następnie, aplikacja automatycznie określi sieć odbiorcy (chyba, że wyłączymy tą funkcję w opcjach) i ustawi odpowiednią bramkę. Możemy ją oczywiście zmienić, ponieważ SMSoid obsługuje także serwisy brameczka.pl, wepster.pl i kilka innych. Potem piszemy treść SMSa (jest licznik znaków), wstawiamy ewentualny podpis i przepisujemy kod z obrazka, jeśli dana bramka tego wymaga. Dodatkowo program oferuje historię wysłanych wiadomości, ale opcja ta dostępna jest dopiero po wyłączeniu reklam. W ustawieniach możemy dostosować wygląd pól, sposób wysyłania wiadomości oraz powiadomienia. Dużą zaletą SMSoida jest możliwość zalogowania się do swojego konta na Orange Multibox, jeśli ktoś takowe posiada.

SMSoid
SMSoid

Jeśli chodzi o interfejs, to jest on bardzo prosty i przejrzysty, a sam program pozwala na wysłanie wiadomości do wszystkich większych sieci w Polsce, a jeśli korzystamy z np. brameczka.pl to również za granice, ale tego nie sprawdzałem. Jedyną uciążliwą rzeczą jest wyskakujące po każdym uruchomieniu aplikacji powiadomienie o możliwości wyłączenia reklam. Odbywa się to poprzez przelew w systemie PayPal na konto autora.

Jeśli nie macie pakietu SMSowego to może być dla Was idealna propozycja. Dzięki tej aplikacji można zaoszczędzić trochę pieniędzy, a jest ona zdecydowanie wygodniejsza, od wchodzenia na strony operatorów i pisania wiadomości przez nie.

  • Wymaga Androida 1.6, lub nowszego.
  • Rozmiar:  1 MB

Star Chart

Star Chart
Star Chart

Star Chart - 9,80 zł

Jest to bardzo efektowna mapa nieba, funkcjonalnością przypominająca Google Sky Map, jednak posiadająca dużo ładniejszą oprawę graficzną.

Star Chart
Star Chart

Program działa w oparciu o naszą lokalizację (wystarczy ta określona na podstawie nadajników sieci) oraz czujników położenia. Gdy ją uruchomimy, na ekranie naszego smartfona ukaże się widok nieba, które zobaczylibyśmy patrząc w dany punkt. Widok możemy przesuwać palcem, lub poprzez poruszanie telefonem. Dzięki Star Chart poznamy położenie gwiazd, konstelacji, charakterystycznych obiektów nieboskłonu, znaki zodiaku oraz planety. Dodatkowo możemy sprawdzić podstawowe informacje o dowolnym punkcie, który dotkniemy palcem. Program robił piorunujące wrażenie na wszystkich, którym go pokazywałem i idealnie nadaje się dla dzieci.

Star Chart
Star Chart

Pod względem graficznym Star Chart jest po prostu piękny. Rysunki znaków zodiaków, tło będące drogą mleczną, albo refleksy pokazujące się na ekranie podczas patrzenia na słońce robią piorunujące wrażenie. Tak naprawdę oprawa to największa zaleta tego programu. Interfejs jest prosty i przejrzysty, dodatkowo mamy możliwość przestawienia trybu na nocny, dzięki czemu telefon nie oślepi nas przy słabym oświetleniu.

Star Chart
Star Chart

Czy warto na Star Chart wydać prawie 10 zł? To zależy. Jeśli ktoś lubi zadziwiać znajomych telefonem, lub ma dzieci, które chce nauczyć szukać punktów na niebie, to zdecydowanie tak. Jeśli jednak komuś tego typu mapa potrzebna jest np. do nawigowania, lub wyszukiwania jakiś punktów na niebie, to spokojnie wystarczy mu darmowy Google Sky Map, który jest po prostu mniej efektowny.

  • Wymaga Androida 2.1, lub nowszego
  • Rozmiar: 10 MB

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)