Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji [31.03.2012]
Zapraszam wszystkich na kolejny odcinek Weekendowego Zestawu Gier i Aplikacji.
Swoje propozycje proszę wysyłać na tomasz.slowik@komorkomania.pl.
Strona 1
Gra logiczna.
Gracz przesuwając kwadratowe płytki, tworzy różne maszyny. W zależności od planszy są to pojazdy, pozytywki, urządzenia do pompowania balonów, rakiety, dzwonki i inne. Czasem zamiast uruchomić, trzeba coś wyłączyć.
Sama zabawa polega na przesuwaniu kwadratowych płytek z kołami zębatymi i rurami. Zawsze trzeba połączyć ze sobą element początkowy (np. silnik) z odbiornikiem (np. dzwonkiem). Przypomina to trochę stare gry, w których trzeba było ułożyć obrazek z płytek, przesuwając je dzięki jednemu pustemu miejscu.
Początkowe plansze są proste, jednak z czasem trzeba działać jednocześnie z kilku stron, maszyny stają się coraz bardziej skomplikowane, albo wymagana jest synchronizacja działania kilku elementów. Za każdy poziom otrzymuje sie gwiazdki, oddzielnie za pomysł, czas oraz liczbę ruchów. Dzięki nim odblokowuje się kolejne poziomy. Jest też tryb wyzwań, w którym z góry narzucony jest limit ruchów lub ograniczenie czasowe. Gra współpracuje również z platformą Open Feint.
Grafika jest przyzwoita. Elementy są w pełni trójwymiarowe i można je obracać dwoma palcami. Udźwiękowienie i muzyka nie przeszkadzają w skupieniu się. Szkoda jedynie, że gra nie jest po polsku, ponieważ nie zawsze zadania do wykonania są od razu oczywiste.
Cogs to oryginalny, ładnie wykonany tytuł, który potrafi wciągnąć. Jest godny polecenia wszystkim fanom gier logicznych. Wersja demo zawiera jedynie 8 początkowych poziomów z 50.
[plus]wciąga
[plus]rosnący poziom trudności
[plus]zmusza do myślenia
[plus]dużo poziomów
[minus]brak języka polskiego
Zręcznościówka.
Zadanie gracza polega na biegnięciu przed siebie, unikaniu wszelkich przeszkód po drodze i uciekaniu goniącej go kostusze. Steruje się, przechylając telefon, a skacze, dotykając ekranu.
Do wyboru są trzy tryby zabawy. Pierwszy (Adventure) polega na przechodzeniu kolejnych poziomów. Po drodze zbiera się monety, za które można dokupować nowe umiejętności, postacie i plansze do trybu Survival. Ten polega na wytrzymaniu jak najdłużej. Im lepszy wynik, tym więcej pieniędzy gracz otrzymuje po przegranej. Po przekroczeniu progów odległości odblokowują się kolejne poziomy trudności. Trzecim trybem są wyzwania, które robią się dostępne dzięki przechodzeniu plansz z trybu Adventure.
Same poziomy są bardzo ciekawie zaprojektowane. Pełne są ostrzy i kolców. Po wpadnięciu na nie postać doznaje przesadnych obrażeń. Ogólnie gra jest dosyć krwawa, ale elementy gore mogą zostać wyłączone.
Grafika jest bardzo kolorowa, co kontrastuje z jej brutalnością. Lepiej pasowałaby mroczniejsza oprawa, poza tym tekstury są słabej jakości. Muzyka jest dynamiczna i pasuje do tempa rozgrywki.
Running Fred to bardzo wciągająca gra. Nadaje się na krótkie i długie sesje. Teoretycznie umożliwia dokupowanie monet za prawdziwą gotówkę, ale będąc ambitnym, można je zdobyć normalnie.
[plus]wciąga
[plus]sporo przedmiotów i umiejętności do kupienia
[plus]monety można zdobyć bez wydawania prawdziwych pieniędzy
[plus]można poznęcać się nad postacią
[minus]zbyt kolorowa grafika
Gra logiczna.
Zadaniem gracza jest łączenie spadających z góry, różnokolorowych krążków za pomocą rysowanych palcem linii. Łączenia można tworzyć tylko w przypadku będących obok siebie, trzech lub więcej krążków tej samej, ewentualnie białej barwy. Czasami spadają różne bonusy i przeszkadzajki. Im dłuższe łańcuchy, tym więcej punktów zdobywa gracz. Co ciekawe, przechylając telefon, można zmieniać położenie krążków.
Do wyboru są dwa tryby gry, z czego drugi trzeba dokupić za dolara. W Classic należy łączyć krążki w taki sposób, by nie zapełniły ekranu. Arcade to zabawa na czas z wieloma dodatkowymi bonusami. Gra współpracuje z platformą Open Feint.
Grafika jest specyficzna i stylistyką przypomina film "Tron". Muzyka utrzymana jest w futurystycznym klimacie i pasuje do oprawy wizualnej.
Photon to bardzo przyjemna gra przypominająca trochę Tetrisa, wprowadza przy tym kilka innowacyjnych rozwiązań i chociażby dlatego warto ją wypróbować. Dodatkowo tryb Classic jest darmowy.
[plus]innowacyjne rozwiązania
[plus]klimatyczna stylistyka
[plus]częściowo darmowa
[minus]problemy na niektórych urządzeniach[/pluminus]
Gra logiczno[minus]zręcznościowa.
Zadaniem gracza jest doprowadzenie czerwonego i niebieskiego kwadratu do przeciwległych rogów labiryntu. Trudność polega na tym, że gracz steruje jedynie niebieskim, a czerwony wykonuje lustrzane ruchy. Układ plansz nie jest symetryczny, więc zabawa wymaga dużego skupienia i cierpliwości, ponieważ zetknięcie ze ścianą rozpoczyna zabawę od początku.
Poziomów jest 50. Gra od pewnego momentu robi się naprawdę trudna i nie polecam jej nerwowym osobom. Im szybciej gracz przejdzie daną planszę tym więcej gwiazdek otrzyma. Nie dają one nic poza satysfakcją.
Grafika nie ma w tej grze żadnego znaczenia, ale jest czytelna i utrzymana w futurystycznym stylu. W tle przygrywa neutralna muzyka.
Avoider to gra trudna, frustrująca i genialna w swojej prostocie. Wymaga sporej cierpliwości i podzielności uwagi, ale daje za to olbrzymią satysfakcję. Pozycja obowiązkowa dla fanów tego typu tytułów.
[plus]trudna
[plus]genialna w swojej prostocie
[plus]przejrzysta oprawa graficzna
[plus]dużo poziomów
[minus]nie dla niecierpliwych
[minus]frustrująca
Dynamiczna platformówka.
Gracz wciela się w postać fasolki-zabójcy, która mści się na swoim dawnym pracodawcy za usiłowanie zabicia.
Każda misja polega na przedarciu się przez licznych wrogów i dotarciu do końcowych drzwi. Poziomy są ciekawie zaprojektowane i poza walką gracza czeka wiele skakania. Eksterminować przeciwników można za pomocą pistoletów z przełączalną amunicją, wszelkiej maści broni oraz poprzez wskakiwanie na nich. W ostatnim przypadku za każde udane zabójstwo otrzymuje się 15 punktów zdrowia. Co ciekawe, w grze są zarówno życia (dwa na planszę) oraz HP. Po każdej misji otrzymuje się gotówkę, której ilość zależy od skuteczności gracza. Niestety dostaje się jej stanowczo za mało i żeby kupić porządny sprzęt w sklepie, nie obejdzie się bez inwestowania prawdziwych pieniędzy.
Sterowanie oparto na dwóch strzałkach, skoku i strzale. Szkoda tylko, że dwa ostatnie przyciski są zbyt blisko siebie i często zdarza im się nie reagować.
Grafika jest przeciętna. Wyróżniają się szczegółowe modele otoczenia i postaci, ale tła są w niskiej rozdzielczości. W tle leci dynamiczna muzyka, która skojarzyła mi się z pierwszym Unreal Tournamentem.
Killer Bean Unleashed może się podobać. Mnie denerwowało trochę niewygodne sterowanie i ceny broni w sklepie, ale ogólnie gra jest całkiem fajna.
[plus]dynamika rozgrywki
[plus]ciekawie zaprojektowane poziomy
[plus]modele postaci
[minus]wysokie ceny w sklepie
[minus]niska rozdzielczość teł
Aplikacja - słownik z funkcją encyklopedii.
ColorDict w wersji podstawowej działa jedynie na bazie artykułów z Wikipedii, jednak jest możliwość dogrania za darmo ze Store'a typowych słowników stworzonych pod ColorDicta. Są to między innymi: wymowy angielskich słów, angielsko-chiński, angielski Wordnet, niemiecko-angielski, hiszpańsko-angielski i kilka innych. Niestety brakuje jakiegokolwiek polskiego i wielu innych języków. W ich przypadku program działa jak klient Wikipedii.
Interfejs nie wyróżnia się niczym szczególnym. Wczytane artykuły pokazują się w uproszczonej, wygodnej formie. Podczas korzystania z kilku słowników program pokazuje różnokolorowe ramki w zależności od źródła.
ColorDict to ciekawy program, który ma duży potencjał, jeśli twórcy będą dodawali kolejne słowniki. Jego największą wadą jest brak czegokolwiek związanego z językiem polskim, ale ma całkiem sporo pluginów.
[plus]szybkość działania
[plus]w przypadku doinstalowanych słowników nie wymaga połączenia z Internetem
[plus]sporo źródeł w jednym miejscu
[minus]brak polskich słowników
Program użytkowy.
Służy do wyszukiwania produktów po nazwie lub kodzie kreskowym. W drugim przypadku wystarczy namierzyć kod aparatem, a aplikacja wyświetli informacje o towarze, czyli cenę wraz ze sklepami, w których jest on dostępny. Poza tym program oferuje historię wyszukiwań oraz listę zapamiętanych produktów.
Samo wyszukiwanie jest sprawne i szybkie. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że poszukiwanego produktu nie ma w bazie danych, ale przy typowych towarach nie powinno być problemu.
Interfejsowi nie można niczego zarzucić. Twórcy mogliby się jedynie pokusić o zaimplementowanie gestu przewijającego karty poszczególnych funkcji.
Nokaut Skaner to przydatne narzędzie mogące się przydać w każdej chwili. Razi w nim jedynie niezbyt bogata lista produktów w poszczególnych sklepach spożywczych.
[plus]szybkie działanie
[plus]wygodny interfejs
Aplikacja użytkowa.
Służy do przechowywania zdjęć paragonów oraz faktur w przypadku reklamacji. Poza tym pozwala wypisać podstawowe informacje o produktach, takie jak cena, data zakupu, sprzedawca, czas trwania gwarancji oraz producent.
Aplikacja niestety wymaga utworzenia konta na serwisie warrantify.com, a same dane przechowywane są w chmurze. Dostęp do nich można również uzyskać przez powyższą witrynę. Szkoda tylko, że program wymaga do działania połączenia z Internetem. Korzystanie z niego jest proste i ogranicza się do zrobienia zdjęcia dowodu zakupu i uzupełnieniu danych o produkcie.
Interfejs jest prosty i wygodny. Przytrafiło mi się tylko dziwne zachowanie lampy błyskowej podczas robienia skanu, która się po prostu włączyła i prześwietliła zdjęcie.
Warrantify to ciekawy i praktyczny program, który zapobiega zgubieniu dowodu zakupu produktu i jednoczesnej utraty gwarancji. Minusem jest to, że działa w chmurze i wymaga utworzenia dodatkowego konta.
[plus]przydatny
[plus]prosty w obsłudze
[minus]wymaga połączenia z Internetem
Program relaksacyjny.
Służy do poprawiania samopoczucia, relaksacji oraz wzmocnienia koncentracji poprzez odtwarzanie dźwięków o różnych częstotliwościach. Są to naukowo sprawdzone metody, wymagają jednak czasu, aby człowiek nauczył się korzystać z ich dobrodziejstw. Poza tym nigdy nie wiadomo, jak duży wpływ na zmiany ma autosugestia.
Mnie program ten nie pomógł i podobne efekty potrafię osiągnąć bez żadnej pomocy. Faktem jest, że nie spędziłem wiele czasu na testowaniu różnych dźwięków, ale część bardziej mnie drażniła, niż mi pomagała.
Aplikacja oferuje po 6 - 7 różnych dźwięków dla każdej z trzech kategorii. Wersja Lite jest części z nich pozbawiona. Dodatkowo program wyświetla przyciągający uwagę obrazek, szkoda jednak, że poza zmiennymi kolorami jest on statyczny. Dużo bardziej na wyobraźnię wpływają wizualizacje odtwarzaczy muzycznych. Warto również wspomnieć o timerze do automatycznego wyłączania odtwarzania.
Graficznie program prezentuje się przyzwoicie, ale nie wyświetla się na całym ekranie Note'a. Do odsłuchu zaleca się użycie bardzo dobrych i czułych słuchawek.
Brainwave Tuner trudno mi ocenić ze względu na brak wcześniejszej styczności z tego typu technikami. Jestem do nich sceptycznie nastawiony, ale uważam, że warto zapoznać się z wersją Lite.
[plus]oryginalna
[plus]sporo różnych dźwięków
[minus]na mnie techniki z programu nie miały wpływu
[minus]dyskusyjna skuteczność