Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji [5.11.2011]
Zapraszam na kolejny odcinek WZGiA. Swoje propozycje przysyłajcie na adres tomasz.slowik@komorkomania.pl.
Strona 1
[/url]
Gracz musi przebiec całą planszę, unikając przepaści i innych przeszkód. Po drodze zbiera kryształy oraz gwiazdki (w wersji Halloween dynie), które wpływają na wynik końcowy.
Plansze skonstruowane są wielopoziomowo i aby uzyskać maksymalny wynik, trzeba je przejść wielokrotnie, odkrywając optymalny tor. Gracz musi zdecydować, czy woli zebrać jak najwięcej kryształów, czy może skompletować gwiazdki (zawsze jest ich na mapie 3, zwiększają ostateczny wynik). Punkty można wymienić na stroje dla postaci - dobrze dobrane wdzianko pozwala uzyskać lepszy rezultat końcowy.
Plansz jest łącznie 140, przypisane są do 4 światów różniących się stylistyką. Oryginalnie gra jest kolorowa, a barwy pastelowe. W wersji Halloween, która nie przypadła mi do gustu, królują odcienie zgniłej zieleni, a postacie zmieniono tak, by kojarzyły się z tytułowym świętem.
Grafika jest ładna. Wszystkie elementy wykonane są w 3D. Jedynie kolorystyka, jak napisałem wyżej, wyglądała lepiej w klasycznej wersji gry. Oprawa graficzna ma bajkowo-futurystyczny charakter i pasuje do rozgrywki.
Diversion to niezła, wciągająca gra zręcznościowa. Wypełni czas zarówno podczas krótkiej przerwy, jak i długiej podróży w pociągu. Można ją pobrać bezpłatnie z Android Marketu - zachęcam do przetestowania.
[plus]ładna grafika
[plus]wciągająca
[plus]niezbyt wymagająca
[plus]dobra na każdą okazję
[minus]w edycji specjalnej mało ciekawa kolorystyka
[minus]przycina się na podkręconym Galaxy S
Gra wymaga Androida w wersji 2.0.1 lub nowszej, rozmiar: 17 MB.Wind-up Knight
Głównie klimatem i szczegółami. Zasady rozgrywki są podobne: gracz musi przebiec planszę, unikając dziur i przeszkód. Po drodze zabija przeciwników i zbiera znajdźki.
W Wind-up Knight gracz wciela się w nakręcanego rycerzyka, który usiłuje uratować księżniczkę. Zbierane pod drodze monety przeznacza na zakup kolejnych elementów ekwipunku. Dzięki nim postać zyskuje nowe umiejętności. Urozmaiceniem jest konieczność zbierania kluczy, które nakręcają postać. Wyłączenie się mechanizmu zmusza do ponownego rozpoczęcia poziomu, a wytrzymałość sygnalizowana jest w lewym górnym rogu ekranu.
W poziomach znajdują się księgi, które da się odblokować za pieniądze zdobyte w grze lub poprzez zapłacenie ponad 10 zł w Android Markecie. Łącznie do przejścia jest 50 plansz.
Oprawa graficzna to największa zaleta tego tytułu - jest po prostu piękna. Wind-up Knight należy do graficznej czołówki gier na Androida i chociażby z tego powodu warto ją przetestować. Oprawa dźwiękowa pasuje do średniowiecznego klimatu gry.
Niestety, Wind-up Knight wymaga telefonu/tabletu z podzespołami minimum Nexusa One. Na Galaxy Note pojawiają się spowolnienia, podobnie jak na Galaxy S 2, jednak trwają prace nad poprawkami.
Wind-up Knight to naprawdę piękna gra z kilkoma ciekawymi pomysłami. Twórcom należy się plus za możliwość przejścia jej bez płacenia prawdziwymi pieniędzmi, choć wymaga to staranności przy zbieraniu monet podczas przechodzenia plansz. Tak jak Diversion nadaje się do długich i krótkich sesji.
[plus]piękna grafika
[plus]klimatyczna
[plus]kilka oryginalnych pomysłów
[minus]spore wymagania sprzętowe
[minus]przycina się na niektórych telefonach Samsunga
Gra wymaga Androida 2.2 lub nowszego; rozmiar: 42 MB.
To klasyczna gra logiczna, którą niektórzy powinni pamiętać jeszcze w planszowej odmianie. Dostępna do pobrania za darmo.
Zadanie gracza polega na pozbyciu się wszystkich kulek z planszy w kształcie krzyża. Trzeba je kierować do dziur - utrudnienie jest takie, że można je przesuwać, przeskakując tylko nad inną kulką. Po udanym ruchu jedna z dwóch kulek znika. Gra się dotąd, dokąd można wykonać ruch. Dostępna jest tablica wyników, ale nie zdaje ona egzaminu, bo wiadomo, że osoby na pierwszych miejscach zostały z jedną, ostatnią kulką.
Największa wada jest taka, że po przejściu całości grający poznaje schemat, a ma do dyspozycji tylko jedną planszę i dalsza zabawa staje się bezsensowna.
Grafika w grach logicznych ma niewielkie znaczenie, ważna jest natomiast czytelność, która w Goli jest dobra. Dźwięków nie ma wcale. Irytować mogą dwie reklamy (na górze i dole ekranu), ale po pewnym czasie można się do nich przyzwyczaić.
Pomimo powyższej wady związanej z brakiem innych plansz gra jest godna polecenia, głównie ze względu na fakt, że można ją ściągnąć za darmo z Android Marketu.
[plus]wciągająca
[plus]proste zasady
[minus]na jedno przejście
[minus]brak efektów graficznych i dźwiękowych
Gra wymaga Androida 1.6 lub nowszego; rozmiar: 903 KB.
Strona 2
Unblock Me FREE to prosta gra logiczna. Zadanie polega na takim ułożeniu drewnianych klocków na planszy, aby odblokować czerwony element układanki i wypchnąć go poza plansze przez otwór w prawej ścianie. Do wyboru są dwa tryby rozgrywki: w pierwszym (relax) przechodzi się przez kolejne poziomy, w drugim (challange) uwzględniana jest liczba ruchów i to jedyna różnica miedzy trybami.
Poziomów jest 1200, mają różny stopień trudności. W ustawieniach gry można jedynie zmienić wygląd klocków (2 do wyboru). Brakuje chociaż różnych układów planszy czy rozbudowanych opcji przesuwania klocków.
Oprawa graficzna jest przeciętna, a dźwięki ograniczono do minimum.
Unblock Me to dobra gra logiczna wymagająca od gracza myślenia, nie nadaje się jednak na dłuższe sesje.
[plus]prosty pomysł
[plus]wymaga myślenia
[minus]nieciekawa grafika
[minus]trochę monotonna przy dłuższych sesjach
Gra wymaga Androida w wersji 1.5 lub nowszej; rozmiar: 1,1 MBColor Me
Gracz ma do wyboru 30 różnych zwierząt do zamalowania, które podzielono na 3 kategorie: morskie, lądowe i dinozaury. Na początku trzeba wybrać tryb kolorowania. Podstawowy ma mniej funkcji, a samo malowanie zostało uproszczone tak, aby trudniej było wyjść za linię.
W trybie zaawansowanym odblokowanych jest więcej opcji, automatyczne wykrywanie linii zostało ograniczone. Pierwszy tryb lepiej sprawdzi się na smartfonach i dla dzieci, drugi natomiast na tabletach. Pokazałem grę kilku kobietom i bardzo im się spodobała.
Interfejs jest prosty i oparty na rysunkach, dzięki czemu dziecko powinno sobie samo poradzić. Rysunki są kolorowe, a zwierzęta wyglądają sympatycznie.
Color Me to tytuł skierowany głównie do młodszych odbiorców, starsi użytkownicy raczej się nim nie zainteresują. Na pewno przyda się tym, którzy dużo przebywają z dziećmi.
[plus]prosty interfejs
[plus]łatwa w obsłudze
[plus]ładnie wykonana
[minus]brak nowych rysunków w aktualizacjach
Gra wymaga Androida w wersji 2.0.1 lub nowszej; rozmiar: 4,7 MB.Call Block
Call Block służy do blokowania połączeń przychodzących i SMS-ów od wybranych numerów. Program jest banalnie prosty w obsłudze i oferuje kilka funkcji. Na początku użytkownik tworzy czarną lub białą listę kontaktów (możliwa jest ręczna edycja albo import z listy kontaktów). W ustawieniach można wybrać, czy chce się zablokować wszystkie zdarzenia przychodzące, jedynie czarną listę czy może akceptować jedynie białą listę albo białą listę oraz kontakty. Jest również opcja odrzucania wszelkich zastrzeżonych numerów. Gdy program zablokuje połączenie, informacja o tym jest zapisywana w historii aplikacji, to samo dotyczy SMS-ów.
Niedoszły rozmówca słyszy w słuchawce tylko krótki sygnał (normalnego połączenia), a następnie łączy się z pocztą głosową. Działa to inaczej, niż gdybyśmy ręcznie odrzucili połączenie, ponieważ w takim przypadku dzwoniący słyszy sygnał zajętości. Telefon się nawet nie podświetla - jedynie w pasku powiadomień pojawia się ikonka programu. W przypadku SMS-a jest tak samo.
W komentarzach w Android Markecie czytałem, że wiele osób narzeka na działanie programu. U mnie działał bez zarzutu, nawet po "ubiciu" połączenia były blokowane.
Interfejs jest bardzo prosty. Poza edycją list, historią i ustawieniami dostępny jest ekran z dużym przełącznikiem aktywności usługi.
Jeśli ktoś ma problem z niechcianymi połączeniami, to polecam przetestowanie aplikacji.
[plus]łatwa w obsłudze
[plus]działa nawet po definitywnym zamknięciu w task managerze
[plus]brak efektu odrzucenia połączenia w przypadku rozmówcy
[minus]rzekome problemy z działaniem (ja ich nie doświadczyłem)
Gra wymaga Androida w wersji 1.6 lub nowszej; rozmiar: 893 KB.
Strona 3
Eurosport.com, jak łatwo się domyślić, umożliwia przeglądanie zawartości serwisu o powyższym adresie bez konieczności korzystania z przeglądarki. Aplikacja jest przystosowana do tego, aby wygodnie się z niej korzystało na telefonie. Wyodrębniono dyscypliny sportowe, jest też strona główna z ogólną mieszanką. Można podejrzeć relacje ze spotkań oraz tabele wyników. Ustawienia ograniczają się tak naprawdę do ustawienia strony startowej. Czytanie wiadomości jest wygodne i zdecydowanie szybsze niż w przeglądarce.
Interfejs jest typowy dla tego typu aplikacji - już przy pierwszym uruchomieniu wiadomo, co gdzie jest, dzięki czemu łatwo znaleźć poszukiwane informacje.
Jeśli jesteście fanami sportu, to ta aplikacja na pewno Wam się przyda. Korzystanie z niej jest proste i przyjemne, a serwis Eurosport dostarcza aktualnych wiadomości dotyczących dowolnej dyscypliny.
[plus]prosty interfejs
[plus]duża ilość informacji
[plus]wiele języków do wyboru, w tym polski
[minus]zdarzają się problemy z aktualizacją niektórych wydarzeń sportowych
Gra wymaga Androida w wersji 1.5 lub nowszej; rozmiar: 1,1 MB.jakdojade.pl
Program umożliwia sprawdzenie rozkładu jazdy różnych środków komunikacji oraz wygenerowanie optymalnej trasy przejazdu miejskimi transportem. Trasę ustawia się poprzez wybranie punktu początkowego i docelowego na mapie lub wpisanie adresów. Miejsce startu może też zostać ustalone na podstawie położenia użytkownika.
Niestety, program obsługuje stosunkowo niewiele miast: Bydgoszcz, Kraków, Łódź, Trójmiasto, Poznań, Radom, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław. Podczas podróży można obserwować trasę na mapie. Dużym ułatwieniem jest określenie szacowanego czasu podróży i możliwość wyboru alternatywnych sposobów przejazdu.
Mam niewielkie zastrzeżenia do działania aplikacji: w związku z remontami w Warszawie czasem zdarzały się pomyłki (mimo wszystko i tak dojechałem nawet na podstawie samego programu). Przy braku zmian w organizacji ruchu program jakdojade.pl spisywał się bez zarzutu.
Aplikacja jest wygodna w obsłudze, dzięki czemu nawet w pośpiechu można wyszukać potrzebne połączenie. Za przejrzystość należą się twórcom duże brawa.
Jakdojade.pl to aplikacja, którą warto mieć w telefonie. Nawet w znanym mieście może się przytrafić problem z dotarciem w jakieś miejsce - wtedy program na pewno się przyda.
[plus]łatwa w obsłudze
[plus]przejrzysta
[minus]stosunkowo niewielka liczba obsługiwanych miast
[minus]przy zmianach w organizacji ruchu zdarzają się pomyłki
Gra wymaga Androida w wersji 1.6 lub nowszej; rozmiar: 1 MB.Paper Camera
Paper Camera to aplikacja do obsługi aparatu, tak samo jak opisywany ostatnio Vignette, jednak oferuje znacznie mniej, a jej zastosowanie jest zupełnie inne. Dzięki niej można zrobić zdjęcia, które będę wyglądały jak odręczne rysunki. Efekt potrafi być bardzo ciekawy. Program umożliwia modyfikację 3 parametrów (jasność, kontrast, wyrazistość linii), dzięki czemu kombinacji jest bardzo wiele. Jego możliwości najlepiej prezentują załączone screeny.
Wadę Paper Camera stanowi z góry narzucona rozdzielczość fotografii (1024 x 768 pikseli), co nie jest wynikiem imponującym. Ciekawą funkcję stanowi możliwość modyfikacji już zrobionych zdjęć (wówczas rozdzielczość również zostanie zmieniona na 1024 x 768).
Interfejs programu przypomina kartkę papieru z narysowanymi ikonkami. Wygląda to ciekawie, a dzięki niewielkiej liczbie opcji obsługa jest przejrzysta i intuicyjna.
Paper Camera należy traktować głównie jako ciekawostkę. Uważam, że jej cena nie jest adekwatna do możliwości, jeśli jednak ktoś lubi bawić się fotografiami, to może być z niej zadowolony.
[plus]ciekawe efekty działania
[plus]ładny interfejs
[minus]niewiele opcji
[minus]niska rozdzielczość zdjęć
[minus]stosunkowo wysoka cena
Gra wymaga Androida w wersji 2.1 lub nowszej; rozmiar: 1,9 MB.