Użytkownicy którego systemu są najbardziej lojalni? Na pewno nie Windows Phone'a

Użytkownicy którego systemu są najbardziej lojalni? Na pewno nie Windows Phone'a

Smartfony
Smartfony
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak
13.08.2015 03:34, aktualizacja: 13.08.2015 05:36

Mogłoby się wydawać, że podczas wyboru nowego telefonu przyzwyczajenia biorą górę i większość osób sięga po to, co zna. Ostatnie badania pokazują jednak, że jeśli system wyjątkowo nie przypadnie nam do gustu, nie boimy się zmian.

Niecałe 3 lata temu zmieniłem moją już wtedy wysłużoną Xperię X10 na Samsunga Omnię M z Windows Phone'em. Zrobiłem to, ponieważ Android mi się znudził i chciałem spróbować czegoś nowego, a kafelki wydały mi się interesujące. Od tamtego czasu zmieniałem 3 razy telefony i obecnie korzystam z dwóch - Xperii oraz Lumii. Jako bloger technologiczny bardzo cenię sobie takie rozwiązanie, więc ciężko mówić u mnie o wierności jednemu systemowi, ale większość użytkowników nie zajmuje się telefonami zawodowo i nich wygląda to zupełnie inaczej.

Consumer Intelligence Research Partners postanowił sprawdzić, jak lojalni są użytkownicy poszczególnych systemów wobec używanych przez siebie platform.. Badanie trwało od 3. kwartału 2013 roku do 2. kwartału 2015 roku i wzięło w nim udział 4000 mieszkańców USA. Wyniki są interesujące.

Raport pokazujący wybór systemu operacyjnego przez użytkowników zmieniających smartfony
Raport pokazujący wybór systemu operacyjnego przez użytkowników zmieniających smartfony© ctctcdn.com

Choć badanie zostało przeprowadzone na terenie ojczyzny Apple'a, to jednak użytkownicy Androida okazali się bardziej przywiązani do swojej platformy. Aż 82% z nich przy zmianie telefonu wybrało inne urządzenie z rozwiązaniem Google'a, co jest świetnym wynikiem, ponieważ lojalność w ciągu dwóch lat wzrastała z 77% do 86%. Apple ma nieco słabszy wynik, ponieważ 78% klientów ponownie wybiera iPhone'a, ale na początku badania było ich 79%. Wymiana między tymi systemami jest również na podobnym poziomie, ponieważ 16% użytkowników Androida decyduje się na produkt Apple'a, a w drugą stronę przechodzi 20% klientów.

Niestety wyniki nie są aż tak optymistyczne dla kolejnej amerykańskiej firmy, jaką jest Microsoft. Wierności swojemu systemowi dochowuje jedynie 19% klientów, a aż 81% użytkowników wybiera rozwiązania konkurencji. Oczywiście najwięcej decyduje się na Androida (45%), a zaraz potem jest iOS (35%). Na BlackBerry przechodzi jedynie 1% osób. Jeśli chodzi o kanadyjską firmę to niemal nikt nie decyduje się ponownie na jej produkty, ponieważ jedynie 4% użytkowników BB wybiera kolejnego takiego smartfona, a przypadku reszty to niemal same zera.

Równie nieciekawie wygląda sytuacja przy kupowaniu nowego urządzenia, ponieważ 62% osób stawia na Androida, 24% na Apple'a, a tylko 5% na Windows Phone'a.

Nie da się ukryć, że te wyniki są nieco zaskakujące. Oczywiście Windows Phone nigdy nie miał zbyt silnej pozycji w USA, ale aż 80% osób, które - nawet mimo przyzwyczajeń - zmieniają smartfony Microsoftu na coś innego to wynik fatalny. Jeśli z podobną tendencją mamy do czynienia w innych krajach, to ostatnie zmiany amerykańskiej firmy mogą zbyt wiele nie pomóc. Sam nadal jestem zadowolonym użytkownikiem Windows Phone'a, ale to czy mój następny telefon również będzie z kafelkami zależy od Microsoftu i tego, co pokaże wraz z premierą Windowsa 10.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)