Jakie nowości zobaczymy w Windows 10 Mobile?

Jakie nowości zobaczymy w Windows 10 Mobile?
Mateusz Żołyniak

24.02.2015 19:55, aktual.: 31.07.2015 20:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows 10 to nowa wersja systemu Microsoftu, która za kilka miesięcy trafi do smartfonów Lumia. Już teraz jednak można zapoznać się z pierwszą wersją nadchodzącej platformy. Jakie zmiany wprowadzają mobilne okienka, które oznaczono liczbą "10"?

Wybrani mogą już testować Windowsa 10

Upłynie jeszcze wiele wody w Wiśle zanim Windows 10 dla smartfonów będzie w pełni gotowy do wprowadzenia na rynek. Gigant z Redmond postanowił jednak dać użytkownikom możliwość uczestniczenia w rozwoju platformy, w tym zapoznania się z pierwszymi wersjami nowego systemu. Możliwe jest to dzięki programowi Windows Insider, który pozwala użytkownikom Lumii 630, 635, 730, 735 czy 830 instalację Windows 10 Technical Preview. Ciężko na ich podstawie wyrokować jaka będzie finalna wersja systemu, ale rzucają one nieco światła na wprowadzane nowości.

Odświeżony interfejs

Najbardziej rzucające się w oczy zmiany - przynajmniej na chwilę obecną - dotyczą interfejsu użytkownika, szczególnie ekranu głównego. Microsoft zadbał bowiem o zupełnie nową formę tapety, która będzie wyświetlana na pełnym ekranie, a nie jedynie na wybranych kafelkach. Tapeta w Windowsie 10 będzie zajmować całą przestrzeń ekranu i będzie wyświetlana także na ekranie z listą zainstalowanych aplikacji - będzie widoczna spod półprzezroczystych żywych kafelków czy listy aplikacji.

Windows 10 - nowy wygląd ekranu głównego
Windows 10 - nowy wygląd ekranu głównego

Microsoft zadbał także o odświeżenie żywych kafelków, dodając kilka nowych rozmiarów. W Windowsie 10 możliwe będzie stosowanie poziomych kafli o formacie 4 x 1, zupełnie nowych pionowych kafli (2 x 4), a nawet wielkich ikon 4 x 4. Wiele wskazuje, że te ostatnie będą mogły być interaktywne, co umożliwi korzystanie z niektórych funkcji aplikacji wprost z ekranu głównego. Funkcja ta będzie dostępna z pewnością jedynie w niektórych programach.

Windows 10 - nowe menu z aplikacjami
Windows 10 - nowe menu z aplikacjami

Warto wspomnieć jeszcze o małej zmianie w systemowej klawiaturze. Została ona wzbogacona o przycisk trackpad. Wciśnięcie go i przesunięcie w kierunku jednego z sąsiednich znaków pozwala na dokładne przesuwanie kursora. Niby nic wielkiego, ale może być bardzo przydatne podczas korzystania z Office'a czy przy pisania wiadomości.

Windows 10 - udoskonalona klawiatura
Windows 10 - udoskonalona klawiatura

Jeszcze lepsze powiadomienia

Dużą nowością w Windowsie 10 są rozszerzone, interaktywne powiadomienia. Dzięki nim po otrzymaniu i przeczytaniu wiadomości możliwe będzie dodanie odpowiedzi z poziomu paska notyfikacji (bez konieczności wchodzenia do aplikacji). Na chwilę obecną interaktywne powiadomienia dostępne są jedynie dla wybranych aplikacji (można odpowiadać na wiadomości, a na maile jeszcze nie), ale w przyszłości z pewnością się to zmieni.

Będąc przy powiadomieniach, warto wspomnieć o usprawnieniach w Action Center. Od teraz można będzie za pomocą jednego kliknięcia wysunąć dodatkowe przyciski szybkiego dostępu w panelu powiadomień - w obecnej wersji dostępnych jest ich 11, które mogą być ułożone w trzech rzędach.

Wreszcie nowe ustawienia

Microsoft już w pierwszych buildach Windowsa 10 zabrał się za porządkowanie ustawień, które od czasu WP7.x znacznie się rozrosły i nie były należycie uporządkowane. W nadchodzących mobilnych okienkach problem ten zostanie rozwiązany. Gigant przygotował zakładki, w których grupowane będą poszczególne funkcje (ustawienia systemowe, funkcje ekranu, funkcje łączności). MS dodatkowo wprowadził kolorowe miniatury, które mają przyspieszyć odszukiwanie poszczególnych funkcji. Ustawienia wyglądają teraz schludnie i przejrzyście.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/7]

Nie zapomniano o liftingu aplikacji

Obok szeregu nowych funkcji i usprawnień w Windows 10 Technical Preview pojawiły się również odświeżone aplikacje. Najciekawiej prezentuje się nowa galeria. Program Zdjęcia ma teraz nowy wygląd, dodatkowe opcje wyświetlania (Album, Kalendarz), obsługuje foldery oraz jest w pełni sprzężony z kontem OneDrive (możliwość agregacji dostępnych w chmurze fotek). MS nie zapomniał też o podstawowych opcjach związanych z zarządzaniem zdjęciami (zaznaczanie, usuwanie, szybkie udostępnianie) i ich edycją (przycinanie, zmiana orientacji).

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/5]

W obecnych buildach można znaleźć również przebudowaną aplikację zegara oraz nowy kalkulator, który wzbogacony jest o szereg rozbudowanych funkcji i prosty konwerter jednostek. W niedalekiej przyszłości powinniśmy spodziewać się kolejnych odświeżonych aplikacji, w tym nowego Outlooka.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/6]

To dopiero początek!

Windows 10 Technical Preview to dopiero przedsmak tego, czym nowy system Microsoftu będzie za kilka miesięcy. Niemniej jednak, już teraz widać, że firma słucha głosów użytkowników, a kolejne zmian to odpowiedzi na ich potrzeby. Większość nowości to na razie zmiany w wyglądzie systemu i aplikacji, ale firma myśli również o nowych funkcjach, czego przykładem są interaktywne powiadomienia. Chociaż to dopiero początek, zmiany w Windows 10 Technical Preview trzeba ocenić pozytywnie, a użytkownicy smartfonów Lumia z nadzieją mogą patrzeć w przyszłość.

Artykuł powstał we współpracy z firmą:

Obraz
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)