Tylko połowa użytkowników modeli z WP8 dostanie aktualizację do Windowsa 10 Mobile

Windows 10 Mobile
Windows 10 Mobile
Źródło zdjęć: © microsoft
Mateusz Żołyniak

21.03.2016 11:24, aktual.: 21.03.2016 12:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Powoli startuje proces aktualizacji starszych modeli Lumia do Windowsa 10 Mobile. Okazuje się jednak, że jedynie połowa właścicieli urządzeń z Windows Phone 8.x będzie mogła (przynajmniej na razie) cieszyć się nowym systemem Microsoftu.

Połowa użytkowników Windows Phone'ów nie ma powodów do zadowolenia

Miron w ubiegłym tygodniu wspominał, że amerykański oddział Microsoftu ujawnił listę modeli, które w pierwszej kolejności odstaną aktualizację do Windowsa 10 Mobile. Znalazło się na niej aż 18 modeli, co pozwalało sądzić, że nowa platforma już wkrótce trafi do większości użytkowników starszych Lumii. Rzeczywistość dość brutalnie zweryfikowała te przypuszczenia.

Lumia 1520Lumia 930Lumia 640Lumia 640XLLumia 730Lumia 735Lumia 830Lumia 532Lumia 535Lumia 540Lumia 635 1GBLumia 636 1GBLumia 638 1GBLumia 430Lumia 435BLU Win HD w510u,BLU Win HD LTE x150q,MCJ Madosma Q501

Firma AdDuplex zaprezentowała niedawno nowe dane dotyczące rynku telefonów z mobilnym Windowsem. Raport odnosi się bezpośrednio do liczby aktywnych użytkowników poszczególnych smartfonów i ich udziału w całym segmencie urządzeń z Windows Phone 8.x. Co z niego wynika?

Udział poszczególnych smartfonów w segmencie urządzeń z Windows Phone 8.x
Udział poszczególnych smartfonów w segmencie urządzeń z Windows Phone 8.x© adduplex

Wierząc danym AdDuplex, jedynie połowa ogólnej liczby użytkowników starszych Windows Phone'ów ma sprzęt, który kwalifikuje się do aktualizacji. Na nowego Windowsa 10 Mobile liczyć nie mogą przede wszystkim posiadacze Lumii 520, która wciąż jest najbardziej popularnym smartfonem z mobilnymi okienkami (12,9 proc. wszystkich urządzeń), oraz Lumii 920, z której wciąż korzysta 3 proc. wszystkich użytkowników Windows Phone'ów.

Microsoft złamał obietnicę?

Przedstawiciele giganta z Redmond często wspominali, że Windows 10 Mobile przygotowywany jest z myślą o wszystkich użytkowników, którzy korzystają z Windows Phone 8.x. Rzeczywistość różni się jednak znacznie od tych zapowiedzi. Szczególnie w świetle danych, które udostępniła firma AdDuplex.

Aktualizacja do Windows 10 Mobile - sprawdzanie kompatybilności poprzez Windows 10 Upgrade Advisor
Aktualizacja do Windows 10 Mobile - sprawdzanie kompatybilności poprzez Windows 10 Upgrade Advisor© microsoft

Microsoft oczywiście zastrzegał, że może nie udać mu się przygotować systemu dla każdego z telefonów. Firma przez ostatni czas zbierała dane z programu Insider Builds i na ich podstawie ułożyła listę urządzeń, które w pierwszej kolejności dostaną Windowsa 10 Mobile. Części użytkownikom pozostanie przy Windows Phone 8.x może wyjść na plus - lepiej mieć sprawnie działający system niż mordować się z softem, który nie działa sprawnie na danym urządzeniu. Niesmak jednak pozostaje.

Dziwi, że inżynierowie Microsoftu nie postarali się bardziej w przypadku Lumii 520, która wciąż jest najbardziej popularnym z Windows Phone'ów. Tym bardziej, że brak Windowsa 10 Mobile sprawi, że użytkownicy stracą dostęp do wielu aplikacji, który twórcy porzucają starszą platformę i koncentrują się na Windowsie 10 (uniwersalne aplikacje). Pozostaje mieć nadzieję, że gigant z Redmond nie poprzestanie na aktualizacji wymienionych wyżej modeli i w przyszłości przygotuje update również dla użytkowników Lumii 520.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)