Windows Mobile wśród polskich operatorów

Windows Mobile wśród polskich operatorów

windows-mobile-logo
windows-mobile-logo
Jan Lenartowski
21.05.2009 20:00, aktualizacja: 21.05.2009 22:00

Telefonów u naszych operatorów jest dużo. Wśród nich prawie wszystkie możliwe platformy: Android, Blackberry, iPhone OS, Windows Mobile, Symbian... Jak już się zdecydujemy na jedną z nich, warto pomyśleć który model będzie najlepszy. Jak znaleźć kompromis pomiędzy wymaganiami a zasobnością portfela? Poniżej zestawienie telefonó z Windows Mobile dostępnych wśród polskich operatorów GSM: Plus, Era, Orange i Play. Zachęcam do lektury w dalszej części wpisu.

Na początek mały disclaimer:

[*]Podane ceny to najniższe ceny za jakie możemy kupić telefon, często dotyczą one najwyższego abonamentu

[*]Ceny jak i oferty mogą się zmieniać, możliwe, że za parę dni porównanie nie będzie już w stu procentach aktualne

[*]Możliwe, że gdzieś popełniłem błąd, czegoś zapomniałem, coś mi umknęło. Strony polskich operatorów skutecznie uniemożliwiają przejrzysty przegląd aparatów dostępnych we wszystkich taryfach. Jeśli znalazłeś błąd, da znać, zaraz poprawię!

Plus GSM

Obraz

Zacznę od operatora u którego jest wyjątkowo krucho. Jedyny telefon aktualnie dostępny z Windows Mobile to Samsung Omnia. Jest to aparat który większość z Was dobrze zna, ze względu na sporą kampanię reklamową. Sama komórka nie zaskakuje niczym nowym pod względem technologii. Jest Wifi i HSDPA do szybkich połączeń z internetem, jest GPS do nawigacji oraz duży dotykowy ekran o sporej rozdzielczości. Interfejs, to promowany przez Samsunga TouchWiz który jest mało podobny do tego standardowego, jednak nie znaczy to, że czegoś mu brakuje. Ceny Omnii w Plusie zaczynają się od złotówki, jednak tylko w taryfie Ważny Telefon.

Era GSM

Era proponuje nam oprócz Samsunga Omnia dostępnego u wszystkich opisywanych operatorów również telefony Era MDA. Jest o nic innego jak komórki HTC z logo Ery. Poniżej zestawienie konkretnych modeli.

MDA Vario IV

Jest to przebrandowany HTC Touch Pro. Duzy dotykowy wyświetlacz, rozsuwana klawiatura pięciorzędowa czyli to co do pisania dużej ilości maili i smsów najbardziej potrzebne

Obraz

[*]Cena: od 999zł

[*]Windows Mobile 6.1

[*]Interfejs TouchFlo3D

[*]GPS

[*]HSDPA i Wi-Fi

[*]Dostępny tylko w Erze

[*]Trochę drogo jak na najwyższe abonamenty

MDA Compact IV

Tak jak większość telefonów w porównaniu, nie zaskakuje niczym nowym, podobnie jak Samsung Omnia nie ma wbudowanej klawiatury, tekst wpisywany jest za pomocą ekranu dotykowego i rysika. Nie rozumiem skąd cena 1499zł, trochę dużo jak na ten telefon z umową.

Obraz
[*]	Cena: od 1499zł

[*]Windows Mobile 6.1

[*]Interfejs TouchFlo3D

[*]GPS

[*]HSDPA i Wi-Fi

MDA Vario III

Jest to HTC TyTn w wersji Ery. Stary dobry telefon. Jest klawiatura qwerty, wysuwana podobnie jak w MDA Vario IV. Jak na te czasy telefon nieźle wyposażony, do dzisiaj nie odbiega specyfikacją od nowości rynkowych. Niestety, Era znowu wymyśliła cenę z kosmosu. Zobaczcie niżej.

Obraz

[*]Cena: od 2409 zł (?!)

[*]Windows Mobile 6.0/6.1 (zależy od wersji)

[*]Interfejs standardowy dla Windows Mobile lub TouchFlo3D

[*]GPS

[*]Wi-Fi, HSDPA

MDA Compact III

Jeden z bardziej zabytkowych telefonów w porównaniu. Wydany został ładnych parę lat temu, szczerze mówiąc nie rozumiem po co Era cały czas trzyma go w ofercie, na szczęście przynajmniej tutaj Era odpuściła z kosmicznymi cenami.

Obraz

[*]Cena: od 1 zł

[*]Windows Mobile 5.0 (trochę archaicznie)

[*]Interfejs standardowy dla Windows Mobile 5.0

[*]Brak 3G oraz Wi-Fi, jest 2G czyli Edge

[*]GPS

Orange

Orange w swojej ofercie oprócz Samsunga Omnii (ceny od złotówki) i telefonów HTC powtarzających się wśród innych operatorów wyróżnia się jednym modelem. Jest to HTC Touch Dual. Jak łatwo się domyślić jest to kolejny model o bardzo zbliżonych parametrach do pozostałych modeli, jednak wyróżnia go klawiatura.

HTC Touch Dual

Jak już napisałem, Duala spośród innych prezentowanych urządzeń wyróżnia klawiatura. Jest to jeden z dwóch telefonów w porównaniu z klawiaturą numeryczną wysuwaną od dołu. Dobra propozycja dla ludzi ceniących tradycyjne rozwiązanie w tej kwestii. Oprócz tego jest naturalnie dobrej jakości ekran dotykowy.

Obraz

[*]Cena: od 1 zł

[*]System Windows Mobile 6.0 pro

[*]3G, HSDPA

[*]Brak Wi-Fi

[*]GPS

HTC Touch HD

Jest to najnowsze dzieło HTC dostępne u polskich operatorów. Ogromny wyświetlacz, dobry aparat oraz brak fizycznej klawiatury czyni tę komórkę bardziej multimedialną zabawką niż biznesowym przenośnym biurem.

Obraz

[*]Cena: od 99zł (nieźle w porównaniu do cen innych operatorów)

[*]Windows Mobile 6.1

[*]Interfejs TouchFlo3D

[*]Hsdpa, Wi-Fi

[*]GPS

[*]Świetny aparat 5.0 MPx

HTC Touch Diamond

Raczej kobiecy (moim skromnym zdaniem) smartfon. Nie znaczy to jednak, że czymś ustępuje konkurentom! Ma wszystko co potrzeba, a owej "kobiecości" nadaje mu już sama nazwa oraz wygląd. Dotykowy wyświetlacz o dobrej rozdzielczości jest dobry do przeglądania multimediów czy internetu jednak brak klawiatury dyskwalifikuje Diamond'a wśród telefonów biznesowych.

Obraz

[*]Cena: od 1 zł

[*]Windows Mobile 6.1

[*]Interfejs TouchFlo3D

[*]HSDPA i Wi-Fi

[*]GPS

[*]Chyba najładniejszy w zestawieniu (oczywiście to subiektywna opinia)

Play

Tutaj jest najciekawiej. Oprócz Samsunga Omnii z ceną od 899zł (??) oraz telefonów od HTC - Touch HD (od 999zł) oraz Touch Diamond (od 1zł) - zobaczymy coś czego nie ma Plus, Era ani Orange: Samsunga i600, Samsunga i780 oraz Toshibe g500. Poniżej opisy tych trzech telefonów.

Toshiba g500

Podobnie jak opisany powyżej HTC Touch Dual Toshiba kusi tradycjonalistów standardową klawiaturą numeryczną. Oprócz tego - dzień jak co dzień, specyfikacja bardzo podobna jak wśród konkurentów.

Obraz

[*]Cena: od 1 zł

[*]Windows Mobile 5.0

[*]Interfejs standardowy dla Windows Mobile 5.0

[*]HSDPA, Wi-Fi

[*]Brak GPS

[*]Trochą stary telefon ale przy tej cenie warty rozważenia

Samsung i780

Komórka mocno przypominająca budową telefony Blackberry. Jest kwadratowy dotykowy wyświetlacz, klawiatura qwerty z malutkimi przyciskami (ale o dziwo wygodnymi) oraz cienka obudowa co w przypadku telefonów z Windows Mobile jest rzadko spotykane.

Obraz

[*]Cena: od 1 zł

[*]Windows Mobile 6.0 Professional

[*]Interfejs standardowy dla Windows Mobile 6

[*]HSDPA, Wi-Fi

[*]GPS

[*]Cienki jak na swoje możliwości

Samsung i600

Jest to poprzednik opisanego powyżej Samsunga i780. Ma swoje lata, co widać patrząc na specyfikacje. Uważam jednak, że jest to fajny telefon dla osób lubiących dużo pisać smsy (klawiatura qwerty) a nie potrzebujących innych gadżetów.

Obraz

[*]Cena:??? (nie znalazłem na stronie takiej informacji)

[*]Windows Mobile 5.0

[*]Interfejs standardowy dla Windows Mobile

[*]Wi-Fi i HSDPA

[*]Brak GPS

[*]Trudno ocenić stosunek możliwości do ceny nie wiedząc ile kosztuje

Podsumowanie

Jak widać większość telefonów z Windows Mobile dostępnych u polskich operatorów GSM nie rożni się specjalnie możliwościami. Różnice widać w budowie, wersji systemu i cenie. Jako fan mobilnych okienek, cieszę się, że dzięki telefonom HTC z TouchFlo3D (łatwość obsługi), WM znajduje odbiorców wśród coraz większej ilości osób.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)