Windows Phone 7.5 Mango - co jeszcze wnosi aktualizacja?

Windows Phone 7.5 Mango - co jeszcze wnosi aktualizacja?

Windows Phone 7.5 Mango
Windows Phone 7.5 Mango
Paweł Żmuda
25.05.2011 09:50, aktualizacja: 25.05.2011 11:50

Wczoraj Microsoft oficjalnie przedstawił aktualizację Mango dla rozwijanego w Redmond systemu Windows Phone 7. Krótko po prezentacji opisaliśmy kilka najważniejszych zmian, które wprowadza system. Teraz pora na resztę nowości.

Wczoraj Microsoft oficjalnie przedstawił aktualizację Mango dla rozwijanego w Redmond systemu Windows Phone 7. Krótko po prezentacji opisaliśmy kilka najważniejszych zmian, które wprowadza system. Teraz pora na resztę nowości.

Poza ulepszeniami ważnymi dla użytkowników smartfonów, takimi jak chociażby wprowadzenie pełnego multitaskingu czy rozbudowanych grup kontaktów i przeglądarki z HTML5, Microsoft poinformował o wydaniu zaawansowanych narzędzi dla programistów. Wcześniej przedstawiciele firmy z Redmond pochwalili się 17 266 aplikacjami w Marketplace. Według danych polskiego oddziału w Windows Marketplace znajduje się ponad 180 aplikacji stworzonych przez polskich programistów. Deweloperzy znad Wisły publikują średnio dwa nowe produkty dziennie.

Windows Phone 7.5 Mango
Windows Phone 7.5 Mango

Dobrą wiadomością zarówno dla użytkowników, jak i programistów jest to, że Windows Phone 7.5 Mango umożliwia tworzenie aplikacji zarówno w XNA, jak i w Silverlight. Co więcej - twórcy będą mogli łączyć obydwa standardy w swoich programach. Najlepszym przykładem tego rozwiązania jest nowa aplikacja linii British Airways, którą można wykorzystać jako boarding pass podczas odprawy, informator o załodze i danych technicznych samolotu, którym będzie się leciało, a nawet trójwymiarowy podgląd wybranych miejsc w kabinie pasażerskiej.

Microsoft przedstawił zaawansowane narzędzia deweloperskie. Programiści będą mogli korzystać z emulatorów akcelerometru czy GPS-u. Spółka umożliwi także prowadzenie testów wydajnościowych bez konieczności posiadania komórki z Windows Phone Mango. Dodatkowo aplikacje tworzone przez firmy zewnętrzne będą mieć dostęp do wszystkich czujników telefonu oraz sygnału z aparatu, a także kontaktów i kalendarza. W Mango pojawi się obsługa baz danych SQL CE. Nowe aplikacje uzyskają możliwość pełniejszego zarządzania kafelkami na ekranie głównym Mango - do jednej aplikacji można będzie przypisać wiele kafelków.

Windows Phone 7.5 Mango
Windows Phone 7.5 Mango

Przedstawiciele spółki z Redmond zdradzili, że weryfikacja programów zgłaszanych do Marketplace trwa około dwóch dni. Platforma Marketplace będzie w pełni dostępna na naszym rynku wraz z pojawieniem się aktualizacji Mango. Wtedy też Microsoft zajmie się pełnym wsparciem usługi dla naszego kraju. Dziś wiadomo, że polscy użytkownicy, chcący kupować aplikacje, będą zmuszeni do wykorzystywania płatności za pomocą kart kredytowych. Płatności za pośrednictwem rachunku telefonicznego dostępne są jedynie dla około 50% użytkowników.

Przeglądarka i karta kontaktu w Windows Phone 7.5 Mango
Przeglądarka i karta kontaktu w Windows Phone 7.5 Mango

Sporo miejsca poświęcono integracji z Xbox Live. Użytkownicy komórek z Windows Phone Mango będą mogli korzystać z rozwiniętych, społecznościowych możliwości platformy - wysyłać wiadomości do znajomych, a nawet sprawdzać, w co grają i jak im idzie. Miłym dodatkiem są trójwymiarowe awatary, reagujące na ruchy telefonu.

Windows Phone 7.5 Mango
Windows Phone 7.5 Mango

Według Microsoftu sklep z aplikacjami to dziś nieodłączna część systemu. Z pomocą deweloperów, producentów i zaawansowanego interfejsu Metro UI platforma Windows Phone ma w ciągu kilku następnych lat zająć drugie miejsce wśród najpopularniejszych systemów na rynku. Wiadomo, że do grupy producentów interesujących się Windows Phone dołączyli ZTE, Fujitsu oraz Acer.

Nowe komórki oparte na Windows Phone 7.5 Mango będą korzystać z układów firmy Qualcomm. Każdy telefon zostanie wyposażony w trzy przyciski sprzętowe - wstecz, start oraz szukaj. Smartfony będą miały na pokladzie akcelerometr, kompas, czujnik światła, czujnik zbliżeniowy, żyroskop oraz aparat z matrycą przynajmniej 5 Mpix. Ważnym elementem Mango jest konieczność stosowania ekranów o rozdzielczości przynajmniej 800 x 480 pikseli. Microsoft wielokrotnie podkreślał, że Mango da mu dostęp do wielu nowych rynków.

Ekran główny i grupy w Windows Phone 7.5 Mango
Ekran główny i grupy w Windows Phone 7.5 Mango

Szczegółowe informacje o dacie premiery Mango nie są jeszcze znane, można jednak podejrzewać, że już w lecie dowiemy się, kiedy Mango trafi do smartfonów z Windows Phone. Poniżej treść pełnej informacji prasowej przygotowanej przez polski oddział Microsoftu.

"Microsoft zaprezentował wczoraj Mango, aktualizację systemu Windows Phone 7, która na nowo wyznacza kierunek rozwoju komunikacji, aplikacji mobilnych i korzystania z Internetu w nowoczesnych smartfonach. Już tej jesieni Mango pojawi się jako darmowa aktualizacja dla obecnych użytkowników telefonów z Windows Phone 7 oraz na nowych urządzeniach. W tym samym czasie Windows Phone zostanie wzbogacony o obsługę kolejnych języków (w tym o język polski) oraz rozszerzy dostęp do sklepu z aplikacjami (Marketplace) w kolejnych krajach. Dzięki partnerskim umowom z producentami telefonów, Windows Phone trafi na kolejne rynki.

Siedem miesięcy temu Microsoft przedstawił alternatywę dla rynku smartfonów wprowadzając system Windows Phone 7. Dzięki nowatorskiemu interfejsowi Microsoft na nowo zdefiniował sposób komunikacji i wykorzystania możliwości współczesnych telefonów komórkowych. Wczoraj zaprezentował dużą aktualizację tego systemu, która wprowadza szereg nowych funkcji przesuwających granicę oczekiwań wobec smartfonów pod względem komunikacji, aplikacji i korzystania z Internetu. Pracując nad Mango programiści Microsoft trzymali się zasad projektowych, na które tak pozytywnie zareagowali pierwsi użytkownicy Windows Phone; idei, według której oprogramowanie nie powinno pochłaniać uwagi użytkowników, a pozwalać im na swobodne łączenie się z najważniejszymi dla nich ludźmi oraz zapewnić dostęp do informacji istotnych w danym momencie.

Mango to połączenie najlepszych istniejących rozwiązań oferowanych przez smartfony, uzupełnione o setki nowych funkcji. Dzięki nim Windows Phone przewiduje czego szuka użytkownik i podpowiada mu gdzie znajdzie informacje, których w tym momencie potrzebuje. Nadchodząca aktualizacja wykorzysta unikalny sposób, w jaki system Windows Phone łączy ludzi i informacje, aby ułatwić komunikację, dostarczyć ciekawsze aplikacje i zapewnić wygodniejsze korzystanie z Internetu.

Anna Karolewska, dyrektor działu Consumer & Online w polskim oddziale Microsoft

Aktualizacja Mango pozwoli również na wykorzystanie nowych narzędzi dla deweloperów, dzięki którym możliwe będzie tworzenie aplikacji i gier nowej generacji. Nowe narzędzia deweloperskie otworzą między innymi dostęp do biblioteki żyroskopu oraz kamery telefonu, co wpłynie na lepsze połączenie warstwy sprzętowej z elementami oprogramowania i wykorzystanie w aplikacjach tzw. augmented reality (rzeczywistość rozszerzona). Deweloperzy będą również mogli w szerszym zakresie wykorzystać potencjał kafli oraz wielozadaniowości. Bezpłatna wersja beta Windows Phone Developer zostanie udostępniona na stronach Microsoft w ciągu 24 godzin od wczorajszej prezentacji. Więcej informacji o tym, co Mango oznacza dla programistów, informacje o narzędziach oraz link

do ich pobrania są dostępne pod adresem windowsteamblog.com/windows_phone/b/wpdev/archive/2011/05/24/developer-news-beta-mango-tools-available-today.aspx

Mocniejszy ekosystem

Ekosystem Windows Phone 7 rośnie stabilnie od czasu premiery w październiku zeszłego roku. W usłudze Marketplace dostępnych jest obecnie ponad 17 tysięcy aplikacji. Średnio co tydzień pojawia się 1200 nowych programów rozszerzających użyteczność Windows Phone 7. Coraz większą grupę wśród nich stanowią polskie aplikacje, których w tej chwili jest ponad 180, a codziennie przybywają dwie kolejne. Średnio co tydzień Marketplace odnotowuje również 11 nowych rejestracji polskich programistów, których obecnie jest ponad 350.

Pojawienie się nowego SDK oraz udostępnienie nowych funkcji API spowoduje, że platforma Windows Phone 7 stanie się potężnym konkurentem dla innych platform mobilnych oraz będzie jeszcze bardziej atrakcyjna dla programistów, co z pewnością objawi się w krótkim okresie dużą liczbą nowych aplikacji. Od dnia premiery Windows Phone 7 tworzyliśmy aplikacje na rynek USA i obserwowaliśmy jak rośnie Marketplace, a wraz z nim pojawiają się nowe, doskonalsze i ciekawsze aplikacje. Nasze produkty, które niejednokrotnie znajdowały się w czołówkach najbardziej popularnych gier i programów nareszcie będą mogły być obecne na rynku polskim i mam nadzieję, że także tutaj powtórzą swój sukces.

Bartłomiej Lozia, prezes zarządu firmy Jojo Mobile Polska

Mango przyczyni się do rozwoju i wzmocnienia ekosystemu Windows Phone dzięki nowym partnerskim umowom z firmami Acer, Fujistu-Toshiba i ZTE, które zobowiązały się do wprowadzenia nowych modeli Windows Phone na rynkach na całym świecie.

Wraz z Mango rośnie też liczba obsługiwanych przez Windows Phone języków, która od tej pory obejmuje również język polski. Znacznie wydłuża się też lista krajów, z których klienci mają dostęp do aplikacji poprzez Windows Phone Marketplace.

Łatwiejsza komunikacja

Użytkownicy współczesnych smartfonów często skarżą się, że ich obsługa nastręcza im wielu kłopotów, ponieważ dotarcie do konkretnej informacji wiąże się z wykonaniem kilku kroków. Wynika to z architektury tych urządzeń, która jest skoncentrowana na aplikacjach, a nie na użytkowniku. Mango podchodzi do urządzenia z perspektywy użytkownika i organizuje informacje wokół osoby lub grupy, z którą się kontaktujemy, a nie aplikacji, z której korzystamy:

 • Konwersacje. Od teraz możliwe jest swobodne przełączanie się między wiadomościami tekstowymi, czatem na Facebooku, a także wiadomościami błyskawicznymi (IM) Windows Live Messengera w ramach tej samej konwersacji niezależnie od miejsca, w którym przebywamy oraz osoby, z którą prowadzimy rozmowę.
 • Grupy kontaktów. Użytkownicy mogą grupować znajomych wedle własnych upodobań i dzięki temu filtrować informacje przychodzące z róznych źródeł (połączenia głosowe, wiadomości SMS, email, serwisy społecznościowe). Ułatwieniem jest także możliwość przypięcia takiej grupy do ekranu startowego w postaci animowanych, stale aktualizujących się kafelków, co pozwala na komunikację dwustronną z wieloma osobami jednocześnie.
 • Integracja z sieciami społecznościowymi. Serwisy takie jak Twitter i LinkedIn są zintegrowane z poszczególnymi kontaktami. Telefon obsługuje popularne check-iny w serwisie Facebook, pozwala na tagowanie zdjęć poprzez mechanizm „wykrywania” znajomych twarzy dzięki czemu szybko opublikujemy informacje, z którymi chcemy sie podzielić w grupie znajomych.
 • Połączone skrzynki. Przeglądanie poczty z różnych adresów email bywa uciążliwe. Teraz można je podłączyć do jednej skrzynki o dowolnej nazwie. Konwersacje będą w niej uporządkowane w taki sposób, aby łatwo kontrolować najnowsze wiadomości pochodzące z różnych źródeł.
 • Głosowa obsługa wiadomości tekstowych. Wbudowane funkcje zamieniające tekst na głos i głos na tekst pozwalają wysyłać wiadomości SMS lub czatować bez użycia rąk.

Inteligentniejsze podejście do aplikacji

Dzięki Windows Phone i aktualizacji Mango zmienia się sposób myślenia o aplikacjach. Użyteczność aplikacji jest dziś mierzona tym, co można zrobić w ich obrębie, jednak prawdziwy potencjał tkwi w możliwości ich zintegrowania bezpośrednio z głównymi funkcjami telefonu. Mango nie tylko ułatwia dodawanie powiadomień z aplikacji wprost na ekranie startowym, ale sprawia także, że aplikacje pojawiają się w wynikach wyszukiwania oraz w hubach, które wykorzystuje Windows Phone. Dzięki temu zwiększy się szansa, że użyteczna aplikacja będzie we właściwym miejscu, gdy akurat będzie potrzebna.

 • App Connect. Dzięki połączeniu aplikacji z wynikami wyszukiwania oraz pogłębieniu ich integracji z hubami takimi jak Muzyka, Wideo, Gry oraz Zdjęcia, aplikacje aktywują się dokładnie wtedy, gdy tego chcemy. App Connect współpracuje z usługą Marketplace, w której jest już ponad 17 tysięcy aplikacji, dzięki czemu wyniki zawierają zarówno aplikacje już zainstalowane na telefonie, jak i sugestie nowych aplikacji do pobrania.
 • Ulepszone kafle. Dostęp do aktualnych informacji pochodzących z różnych aplikacji jest teraz możliwy z poziomu ekranu startowego telefonu. Kafle są teraz większe, bardziej dynamiczne i zawierają więcej danych.
 • Wielozadaniowość. Mango pozwala na szybkie przełączanie się między aplikacjami i uruchamianie ich w tle, przy jednoczesnej oszczędności baterii i wydajności telefonu.

Wszechobecny Internet

Komfortowe korzystanie z Internetu to jedno z najważniejszych wymagań stawianych przez użytkowników współczesnych smartfonów. Ekrany są większe oraz lepsze jakościowo, a procesory szybsze. Stąd użytkownicy oczekują, ze telefon będzie miał podobne możliwości jak komputer czy , notebook. Dlatego do przeglądania Internetu w Mango służy Internet Explorer 9, najnowsza przeglądarka firmy Microsoft. Mango jednak idzie dalej, łącząc siłę sieci z unikalnymi funkcjami telefonu, takimi jak wiedza o lokalizacji, kamera i dostęp do aplikacji. Dzięki temu użytkownik zyskuje nowe spojrzenie na sieć, bardziej zlokalizowane, dopasowane do potrzeb i dające wskazówki do działania.

Internet Explorer 9. Możliwości przeglądarki znanej z komputerów plus obsługa HTML5 i sprzętowo akcelerowana grafika.

 • Lokalny skaut. Przedstawia lokalne wyniki wyszukiwania z wyszukiwarki Bing i rekomenduje pobliskie restauracje, sklepy czy aktywności w postaci podręcznego przewodnika.
 • Bing w Windows Phone. Więcej sposobów na przeszukiwanie sieci, w tym nowe funkcje Bing Vision, Bing Audio i obsługa głosowa, pozwalają łatwiej odkrywać i decydować która informacja jest przydatna.
 • Szybkie fakty. Szukając produktu, filmu, wydarzenia lub miejsca, użytkownik może zobaczyć krótkie podsumowanie istotnych informacji ich dotyczących, w tym powiązane z nimi aplikacje.
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)