Windows Phone 7.8 już dostępny - co nowego?

Windows Phone 7.8 już dostępny - co nowego?

Windows Phone 7.8 | fot. wł
Windows Phone 7.8 | fot. wł
Tomasz Hamryszak
31.01.2013 13:00, aktualizacja: 31.01.2013 14:00

Wczoraj Sieć obiegła niepotwierdzona informacja, że o 19:00 rozpocznie się proces aktualizacji starszych Windows Phone’ów i że oprogramowanie będzie dostępne od razu dla wszystkich (no może prawie wszystkich). Nieprawdopodobne? A jednak: Microsoft stanął na wysokości zadania i większość użytkowników już wczoraj wieczorem mogła cieszyć się odświeżoną wersją mobilnej siódemki.

Windows Phone 7.8 dla większości smartfonów dostępny jest już od 30 stycznia, od godziny 19:00. Osoby, które jeszcze nie otrzymały aktualizacji, z pewnością niebawem się jej doczekają. Według Microsoftu proces wydawania nowego oprogramowania dla wszystkich regionów i operatorów nie powinien trwać dłużej niż do końca lutego.

[solr id="komorkomania-pl-146222" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4561,dobre-wyniki-finansowe-microsoftu-ale-gigant-nie-chwili-sie-sprzedaza-windows-phoneow-i-surfacea" _mphoto="saupload-steve-ballmer-1-e7109b6.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3473[/block]

Jak już wspomniałem, aktualizacją objęte są wszystkie modele, bez żadnych wyjątków. Zarówno telefony wypuszczone na rynek z Windows Phone 7, jak i te, które debiutowały już z mobilnymi okienkami w wersji 7.5. Nawet użytkownicy LG Swift 7 (E900), mimo zaprzeczeń polskiego oddziału producenta, mogą już podłączać swoje smartfony do komputera.

Część Windows Phone’ów opuszczających taśmy produkcyjne od początku będzie pracować pod kontrolą nowego Windowsa. Taką informację podała Nokia. Ujawniła też, że modele Lumia 510 będą miały fabrycznie zainstalowane wydanie 7.8.

Jak zainstalować?

Proces aktualizacji Windows Phone’a jest banalnie prosty i nie powinien sprawić żadnych problemów. Użytkownicy komputerów z Windowsem potrzebują do tego oprogramowania Zune, a zwolennicy nadgryzionego jabłka muszą się zaopatrzyć w aplikację Windows Phone 7 Connector dla komputerów Mac. Po zainstalowaniu narzędzia zwykle wystarczy podłączyć smartfona do komputera, a oba urządzenia poinformują o możliwości przeprowadzenia aktualizacji. Jeśli taki komunikat się nie pojawi, w oprogramowaniu na komputerze można wejść w Ustawienia i wybrać opcję Aktualizuj.

Zune
Zune

Po zatwierdzeniu aktualizacji dalszy proces nie wymaga ingerencji użytkownika. Podczas aktualizacji podzielonej na trzy części smartfon kilkukrotnie będzie się restartował, po czym znów przejdzie do trybu instalacyjnego. Cała operacja powinna zająć około kilkunastu minut, choć w dużym stopniu zależy to od szybkości połączenia internetowego.

Aktualizacja | fot. wł
Aktualizacja | fot. wł

Użytkownicy, którzy nie otrzymali jeszcze aktualizacji, mogą spróbować wymusić ten proces ręcznie, korzystając z poniższej instrukcji:

  1. W telefonie wyłącz WiFi oraz transmisję danych.
  2. Podłącz smartfona do komputera i uruchom program Zune.
  3. W Zune wybierz Telefon i przejdź do Ustawień (u góry okna), a następnie Aktualizuj.
  4. Pozwól Zune sprawdzić, czy dostępne są aktualizacje. Program oczywiście poinformuje o ich braku.
  5. Następnie wybierz dowolną opcję z zakładki Telefon (może być Łączenie, Obrazy i filmy) i wróć do opcji Aktualizuj.
  6. Kiedy oprogramowanie znów zacznie wyszukiwać aktualizację, po kilku sekundach (czasem wystarczy 1-2 s, ale można również poczekać nieco dłużej) odłącz komputer od połączenia internetowego (wyciągnij kabel, wyłącz WiFi lub w systemie).
  7. Poczekaj około 30 s, aż wyświetli się komunikat o dostępnej aktualizacji.
  8. Jeśli w Zune pojawiła się aktualizacja, wystarczy podłączyć Internet i rozpocząć instalację.

Jeśli próba się nie udała, może to oznaczać, że za późno albo zbyt szybko został odłączony Internet. Warto uzbroić się w cierpliwość i spróbować kilka razy. Pamiętajcie, że aktualizacja podzielona jest na trzy części i jeżeli po wykonaniu instrukcji i zainstalowaniu pierwszego pakietu Zune nie wykryje kolejnego oprogramowania automatycznie, instrukcję należy powtórzyć.

Co nowego?

Po zainstalowaniu odświeżonego oprogramowania wyświetli się nowy ekran bootowania, a po chwili ekran startowy znany z Windows Phone 8. To najważniejsza nowość zaktualizowanej siódemki, która daje przedsmak systemu z nowych smartfonów. Z ekranu zniknęła wolna przestrzeń po prawej stronie, a kafelki zajmują prawie całą szerokość wyświetlacza.

Kafelki | fot. wł
Kafelki | fot. wł

Istotną nowością ekranu startowego jest możliwość zmiany rozmiaru kafelków na mały 1x1. W części preinstalowanych aplikacji i skrótów można wybrać wszystkie trzy rozmiary, jednak większość aplikacji pobranych z Marketplace nie obsługuje kafelków panoramicznych i dodanie tej funkcji pozostaje tylko w kwestii autorów.

Ekran blokady | fot. wł
Ekran blokady | fot. wł

Pewnych zmian doczekał się również ekran blokady. Od tej pory można ustawić nie tylko własną tapetę, ale również skorzystać z automatycznie zmieniającego się obrazu dnia z usługi Bing. Zmiany w szacie graficznej mobilnego Windowsa objęły też motywy. W wersji 7.8 dostępnych jest aż 20 akcentów kolorystycznych (21 w smartfonach Nokia Lumia).

Akcenty | fot. wł
Akcenty | fot. wł
Tapeta Bing | fot. wł
Tapeta Bing | fot. wł

Windows Phone 7.8 współpracuje z nowymi aplikacjami Nokii, tj. Bluetooth Share do wymiany plików oraz Ringtone Maker do ustawiania dowolnych dzwonków z plików MP3. Ten drugi program nie jest niestety jeszcze dostępny dla tej wersji systemu. W Nokia Collection ma również zadebiutować Kinograf.

Wiele źródeł informuje także o możliwości ustawienia Google'a jako domyślnej wyszukiwarki w Internet Explorerze. Niestety, nie mogę tego potwierdzić, ponieważ nie znalazłem takiej opcji w swoim smartfonie.

Nowe wydanie to także szereg łatek oraz usprawnień, które nie będą widoczne dla zwykłego użytkownika. Niektórzy właściciele odświeżonych Windows Phone’ów wspominają również o większej wydajności smartfonów, co jest kolejną pozytywną cechą nowego systemu.

To nie koniec aktualizacji

Wczorajsza aktualizacja najprawdopodobniej nie była ostatnią, jaka trafi na starsze Windows Phone’y. 31 lipca Google porzuci wsparcie dla Exchange ActiveSync, a więc wszyscy użytkownicy smartfonów z mobilnymi okienkami mogą mieć problem z synchronizacją poczty na Gmailu. Microsoft do tego czasu musi wydać łatkę, która wniesie obsługę otwartych standardów CalDAV i CardDAV.

Windows Phone 7.8 upodabnia się do mobilnej ósemki, jednak nie daje tych samych możliwości co nowa platforma. Można więc zapomnieć o funkcji Pokoje, o Kids corner (kącik dla dzieci) czy dostępie do aplikacji przeznaczonych dla WP8. Microsoft nieznacznie odmłodził platformę, dzięki czemu osoby korzystające ze starszych Windows Phone’ów mogą poczuć się jak użytkownicy najnowszego systemu.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)