Windows Phone 7 jest dla... - nieobiektywna recenzja

Windows Phone 7 jest dla... - nieobiektywna recenzja

HTC HD7
HTC HD7
Jakub Płaza
30.03.2011 21:17, aktualizacja: 30.03.2011 23:17

Osoby zainteresowane Windows Phone 7 znajdą na naszym blogu dwa poświęcone mu wpisy. Z jednej strony Mateusz opisał jego zalety w ciekawym przeglądzie, z drugiej - Krzysztof wytknął wady w teście LG Swift 7. Teraz ja dorzucę swoje trzy grosze.

Osoby zainteresowane Windows Phone 7 znajdą na naszym blogu dwa poświęcone mu wpisy. Z jednej strony Mateusz opisał jego zalety w ciekawym [przeglądzie](http://Zalety Windows Phone 7), z drugiej - Krzysztof wytknął wady w teście LG Swift 7. Teraz ja dorzucę swoje trzy grosze.

Od kilku tygodni mam przyjemność pracować z HTC HD7. To z pewnością jedno z najciekawszych urządzeń opartych na WP7. Obsługa tego telefonu to czysta przyjemność. Oczywiście jest też kilka wad, o których przeczytacie nieco niżej.

Dla estetów

Przywiązuję dużą wagę do wyglądu otaczających mnie rzeczy. Powyższy śródtytuł mówi w zasadzie wszystko - Windows Phone 7 jest po prostu bardzo ładny. Ekran główny, który tworzą ruchome kafelki (tiles), prezentuje się znakomicie. Jest przejrzysty, bez zbędnych udziwnień i detali. Z jednej strony chciałoby się ustawić jakąś tapetę, ale biorąc pod uwagę gęste ułożenie elementów, można zadać sobie pytanie: po co? Jest za to czarne tło i możliwość zmiany koloru kafelków.

Obraz

Prawdziwy zachwyt wzbudziły we mnie tzw. Huby. Z ich poziomu można pobierać i kupować aplikacje, redagować dokumenty pakietu Office czy odpalać ściągnięte gry. Oprócz funkcji bardzo ważny jest również ich wygląd. Każdy ma osobne menu i tło, które zmienia się w sposób mniej lub bardziej przypadkowy. Sprawiają one świetne wrażenie – są widowiskowe, ciekawe i niepowtarzalne.

Spośród wszystkich najlepiej wypada odtwarzacz Zune i HTC Hub. Tajwański producent przygotował świetne oprogramowanie, które naszpikowane jest widowiskowymi animacjami pogodowymi. Są w nim również dedykowane aplikacje, a całość zaprojektowana jest na modłę charakterystycznego HTC Sense.

Dla minimalistów

Windows Phone 7 jest idealnym rozwiązaniem dla osoby chcącej mieć smartfona, ale którą rozbudowane opcje ustawień i skomplikowane oprogramowanie przyprawiają o ból głowy. System Microsoftu jest naprawdę przyjazny dla użytkownika. Nie sposób się w nim zgubić lub mieć kłopot z dostaniem się do któregoś z elementów menu. Wszystko jest jak na dłoni.

Opcji w ustawieniach jest tyle, co kot napłakał. Czy to dobrze? Zależy dla kogo. Wymagający i szukający wrażeń użytkownicy zasną przy WP7 już po 15 minutach zabawy. Osoby ceniące sobie wygodę i prostotę będą zachwycone.

Obraz

Niektóre z pozoru skomplikowane czynności nie powinny sprawić żadnych problemów. Telefon przeprowadzi je automatycznie, a udział użytkownika jest ograniczony do minimum. Dotyczy to głównie synchronizacji kontaktów z portalami społecznościowymi czy kontem firmowym poprzez Exchange ActiveSync.

Nie wszystkie uproszczenia ułatwiają życie - czasami jest wręcz odwrotnie. Microsoft w dziwny sposób rozwiązał kwestię zarządzania głośnością. Użytkownik nie ma możliwości ściszenia dzwonka bez jednoczesnego ściszenia multimediów (i na odwrót). Dzwonki zainstalowane przez producenta są dość ciche (niestety nie można skorzystać z własnych, co jest kolejną wadą tego systemu), więc chcąc je dobrze słyszeć, należy ustawić głośność na maksimum. Jeżeli chwilę potem wciśnie się Play na odtwarzaczu, mając w uszach słuchawki, to efekt może okazać się bolesny.

Dla wrogów Windowsa

Starsze systemy Microsoftu mają nie najlepszą opinię – zarówno desktopowa Vista, jak i mobilny Windows Mobile. Stabilność kuleje w ich przypadku niestety dość poważnie. Ostatnie produkty spod znaku szczęśliwej siódemki wprowadzają powiew świeżości i stawiają giganta z Redmond w znacznie lepszym świetne. WP7 jest oprogramowaniem niezwykle stabilnym i bardzo szybkim. Wynika to z dobrej optymalizacji OS-a pod konkretną specyfikację sprzętową.

Obraz

Miłym zaskoczeniem jest rozbudowany pakiet Office. Microsoft poświęcił mu osobny Hub, który nie dość, że świetnie się prezentuje, to jeszcze daje użytkownikowi wiele możliwości. Dzięki niemu można modyfikować istniejące dokumenty i tworzyć nowe. Dotyczy to zarówno plików wordowskich, jak i arkuszy kalkulacyjnych i slajdów Power Point.

Dla tych, którzy nadużywają Ctrl+C Ctrl+V

Windows Phone 7 jest systemem młodym - z tego wynikają braki w funkcjonalności. Gdybym pisał ten tekst kilka tygodni wcześniej, to na pewno narzekałbym na brak niezastąpionej funkcji kopiuj-wklej. Niedawna aktualizacja wprowadziła tę funkcję. Kolejny krok w stronę doskonałości został poczyniony.

Dla fanów Zune i Xboxa

Telefony z Windows Phone 7 korzystają z odtwarzacza Zune - podczas słuchania muzyki, oglądania filmów czy słuchania radia. Programu Zune używa się również do wgrywania plików z komputera na telefon oraz do przeprowadzania aktualizacji systemu. Bez niego niestety nie można wykonać tych czynności. Z jednej strony wiąże się to z drobnym utrudnieniem, ale z drugiej - Zune jest przyjaźniejszy dla użytkownika od popularnego iTunes.

Obraz

Nie mogło zabraknąć również integracji z Xbox Live. Użytkownik z poziomu telefonu ma możliwość zarządzania wirtualnym awatarem, podglądać statystyki znajomych.

Nie dla tych, którzy oczekują czegoś więcej

Kilku istotnych elementów w WP7 brakuje. Chyba najważniejszym jest wielozadaniowość, z którą konkurencja nie ma żadnych problemów. Nawet Apple uraczył nią swoich fanów.

Obraz

Brakuje mi również modyfikowalności. Personalizacja ekranu głównego polega na przestawianiu kafelków i zmianie ich koloru. Cieszę się, że mogę je poustawiać według własnego uznania, fajnie, że mogę dodawać kolejne (w tym zakładki do ulubionych stron), ale dlaczego nie ma czegoś więcej? Z drugiej strony wiem, że ten system został pomyślany w taki, a nie inny sposób i trzeba się z tym pogodzić. Pomimo tego niedosyt pozostaje - zawsze chciałoby się czegoś więcej i lepiej.

Warto pamiętać o kilku innych ważnych cechach obecnej odsłony WP7. Mam tutaj na myśli język telefonu – angielski - oraz chociażby niemożność udostępniania Internetu innym urządzeniom.

Windows Phone jest dla…

Pokochają go osoby, które smartfona wykorzystują do podstawowych czynności. Integracja z portalami społecznościowymi, wygląd Hubów, obsługa poczty, surfowanie po Internecie, płynność działania i ogólna prostota – to największe zalety tego OS-a. Nie zapominajmy o aktualizacjach, które będą sukcesywnie rozszerzać jego funkcjonalność.

Windows Phone 7 to świetny system z dużym potencjałem. Jest zupełnie inny od Androida, bady czy iOS. Producent miał oryginalną koncepcję, którą skutecznie, solidnie i dobrze zrealizował. My, czyli potencjalni nabywcy, powinniśmy się cieszyć. Niemalże w każdej dziedzinie życia najważniejsza jest różnorodność i możliwość wyboru. Właśnie to daje nam Microsoft, aby nikt nie czuł się skazany na Google'a i Apple'a.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)