Windows Phone 8.1 wprowadzi wiele długo oczekiwanych zmian!
Windows Phone już wkrótce może przestać być postrzegany na tle Androida czy iOS jako platforma okrojona z wielu funkcji. Wersja 8.1 ma wnieść sporo nowości, w tym długo oczekiwane centrum powiadomień i asystenta głosowego.
Przejęcie działu mobilnego Nokii przez Microsoft może zapoczątkować erę dynamicznego rozwoju platformy Windows Phone. GDR3 (ostatnia aktualizacja systemu Microsoftu) wprowadziła już obsługę nowej generacji hardware'u, a wersja 8.1 ma znacznie zwiększyć liczbę funkcji oferowanych przez mobilne okienka. Redaktorzy The Verge dotarli już nawet do listy potencjalnych zmian.
Centrum powiadomień musi być!
Jedną z głównych nowości w Windows Phone 8.1 ma być dodanie centrum powiadomień i panelu szybkich ustawień. Microsoft ma postawić na rozwiązania podobne do tych w Androidzie i iOS. Drobną różnicą będzie jedynie sposób wywoływania. Powiadomienia mają być oddzielone od ustawień, ale oba panele będą ściągane z górnej belki. W przypadku centrum notyfikacji konieczne będzie długie przeciągnięcie palca z góry, a do wywołania paska ustawień krótkie.
Centrum powiadomień jest obecnie standardem w mobilnych OS-ach. Na jego dodanie zdecydował się nawet Apple. Naturalne jest więc, że oczekiwała go również większość użytkowników Windows Phone'ów. Mam nadzieję, że Microsoft przyłoży się do tego elementu i że jego rola nie będzie się ograniczać do wyświetlania informacji o połączeniach, SMS-ach, mailach czy wpisach na serwisach społecznościowych. Funkcja powinna integrować się także z aplikacjami firm trzecich, ale zamiast spamu z gier podawać użyteczne dane (np. pogodowe, warunki na drogach itp.).
Cortana będzie lepsza od Siri i Google Now?
Kolejną kluczową zmianą będzie dodanie asystenta głosowego. Otrzyma on nazwęCortana (nawiązanie do hologramowej asystentki Master Chiefa z serii gier Halo). Będzie on miał funkcje podobne do tych z Siri czy Google Now. Cortana ma więc wyszukiwać informacje w sieci/telefonie, rozumieć kontekst i odpowiadać na zadawane pytania, ustawiać spotkania i przypominać o nich czy prezentować/odszukiwać miejsca w okolicy. Opcja ta ma zastąpić obecne sterowanie głosowe w Windows Phone'ach.
Nie zdziwiłbym się, gdyby w przyszłości asystent głosowy działał również z konsolą Xbox One i komputerami/tabletami z Windowsem 8.1. Jego nazwa pochodzi przecież od sztucznej inteligencji, która może wnikać do wielu urządzeń. Osobną kwestią jest obsługa języka polskiego. Pojawiają się głosy, że Cortana początkowo ma obsługiwać tylko język angielski i że będzie dostępna w Stanach. Jednak w późniejszym terminie (pod koniec 2014 roku) ma zostać udostępniona w ponad 40 językach. Jest spora szansa, że będzie wśród nich polski.
To nie koniec nowości
Centrum notyfikacji i Cortana to niejedyne nowości, jakie pojawią się w Windows Phone 8.1. System ma mieć odświeżony interfejs, w którym dostępne będą m.in. funkcyjne przyciski ekranowe. Mówi się, że nowy wygląd będzie nawiązywał do Modern UI z dużego Windowsa i że aplikacje systemowe również zostaną poddane liftingowi.
Cieszyć powinny również wzmianki o osobnych kontrolerach głośności dla dźwięków systemowych, dzwonków i multimediów. MS ma zintegrować w wyszukiwarce Bing funkcję Smart Search, dodać wsparcie dla VPN, rozszerzyć interakcję z usługami społecznościowymi w People Hub (książce kontaktowej) oraz ulepszyć aplikacje multimedialne. Niemal pewne jest na przykład rozdzielenie programu Muzyka+Wideo na Xbox Music i Xbox Video.
Dwa smartfony na dobry początek
Według The Verge część nowych funkcji pojawiła się w beta-buildach Windows Phone 8.1, testowanych już od jakiegoś czasu. Prezentacja finalnej wersji systemu odbędzie się na konferencji Build Developer Conference w kwietniu 2014 roku. Wraz z WP 8.1 mają zadebiutować pierwsze dwa smartfony przygotowane przez Nokię.
Pierwszym z nich jest model o nazwie kodowej Goldfinger, który ma być pierwszym urządzeniem serii Lumia z technologią 3D Touch. Druga komórka to Nokia Moneypenny wyposażona w przyciski ekranowe. Na razie nie wiadomo za wiele o ich specyfikacji.