Windows Phone 8.1 oficjalnie - okienka wreszcie będą konkurencją dla Androida?

Windows Phone 8.1 nie jest (ale też nigdy nie miał być) przełomową aktualizacją mobilnych okienek. Wnosi jednak wiele funkcji, które usprawniają korzystanie z systemu Microsoftu.

Windows Phone 8.1 oficjalnie - okienka wreszcie będą konkurencją dla Androida?
Mateusz Żołyniak

02.04.2014 | aktual.: 03.04.2014 13:57

Windows Phone 8.1 miał uzupełnić braki w platformie Microsoftu, a tym samym zmniejszyć dystans do konkurencyjnych systemów. Główną nowością, wokół której kręciła się cała prezentacja, jest Cortana, czyli osobisty inteligentny asystent. Funkcja ta nie pojawi się jednak na razie w Polsce, więc skupię się na innych nowościach (ale Cortanie z pewnością poświęcę osobny wpis).

A jest ich całkiem sporo. Jedną z najciekawszych, według mnie, jest dodanie klawiatury podobnej do Swype'a. Umożliwia ona szybkie wprowadzanie tekstu poprzez przesuwanie palcem po ekranie dotykowym od litery do litery. Microsoft chwalił się dokładnym i szybkim działaniem funkcji, co pozwoliło na pobicie rekordu Guinnessa we wprowadzaniu tekstu na ekranie dotykowym. Szczerze mówiąc, rekord mało mnie obchodzi, ale cieszę się, że gigant wysłuchał użytkowników i dodał tę opcję.

WP8.1 - tapeta na ekranie głównym
WP8.1 - tapeta na ekranie głównym

Ciekawie prezentują się też nowe możliwości personalizacji smartfona. Po pierwsze wraz z pojawieniem się Windows Phone 8.1 użytkownicy wszystkich smartfonów (nie tylko phabletów) mogą korzystać z trzech kolumn kafelków. Kolejna zmianą jest możliwość dodawania tapety na ekranie głównym; wyświetlana jest ona na kafelkach. Efekt prezentuje się świetnie, ale opcja niestety nie działa ze wszystkimi kafelkami (dotyczy to szczególnie aplikacji firm trzecich i znanych usług Microsoftu/Nokii). Inną ciekawostką jest możliwość używania różnych motywów ekranu blokady, które mogą się diametralnie różnić od oklepanego już schematu.

Nowe możliwości na ekranie blokady
Nowe możliwości na ekranie blokady© phonearena

Wprowadzono także sporo mniejszych, ale ważnych zmian w części aplikacji. Kalendarz zyskał na przykład nowy, bardziej przejrzysty wygląd. Galeria zdjęć automatycznie grupuje zdjęcia oraz może integrować się z aplikacjami firm trzecich. W skrzynce pocztowej dodano obsługę protokołu bezpieczeństwa S/MIME oraz nowych usług, w tym iCloud. Z funkcji biznesowych warto wspomnieć o wsparciu dla VPN oraz wprowadzeniu konta firmowego, które pozwala na zdalne sterowanie telefonem pracownika (również dostępem do konkretnych aplikacji).

Kalendarz i Muzyka
Kalendarz i Muzyka

Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą w interfejsie jest Action Center. Panel powiadomień Microsoftu przypomina rozwiązania znane z Androida - wyświetla powiadomienia o połączeniach, SMS-ach, mailach czy aktywności w usługach społecznościowych, daje szybki dostęp do czterech wybranych funkcji i pozwala szybko przechodzić do ustawień systemowych. Dobrym uzupełnieniem jest możliwość korzystania z danych aplikacji firm trzecich (Facebook, Twitter) z poziomu huba Ludzie.

Action Center i integracja Skype'a z dialerem
Action Center i integracja Skype'a z dialerem

Zmian funkcjonalnych doczekała się aplikacja do obsługi multimediów, która teraz została rozdzielona na radio FM, Muzykę i odtwarzacz wideo. Oczywiście mogą one niezmiennie współpracować z innymi programami multimedialnymi. Ciekawostką jest wprowadzenie możliwości przełączania się na rozmowę wideo w Skypie podczas rozmów telefonicznych. Zmiany nie ominęły również aplikacji aparatu, która ma teraz bardziej rozbudowany interfejs i oferuje kilka nowych funkcji. Wśród nich jest tryb burst, w którym telefon robi błyskawicznie 15 zdjęć, wybiera najlepsze i usuwa pozostałe.

Ulepszone huby Ludzie i Zdjęcia
Ulepszone huby Ludzie i Zdjęcia

Sporo dobrego może wynikać również z aktualizacji Internet Explorera. IE11 ma bowiem oferować dużo więcej opcji, m.in. tryb prywatny, zapamiętywanie haseł i nowy tryb czytania. Bardzo ucieszyło mnie dodanie obsługi standardu Miracast, który pozwala na bezprzewodowe strumieniowanie obrazu (i dźwięku) do kompatybilnego odbiornika (serwer mediów, TV, komputer).

Wi-Fi Sense i Data Sense
Wi-Fi Sense i Data Sense

Małą rewolucją jest według mnie Wi-Fi Sense, kolejny krok po aplikacjach do monitorowania i optymalizacji zużycia danych (Data Sense), pamięci (Storage Sense) i baterii (Battery Saver). Pozwoli ono na automatyczne łączenie się telefonu z darmowymi sieciami Wi-Fi - użytkownik nie musi robić nic, gdyż Windows Phone sam poda dane i zaakceptuje warunki korzystania z danej sieci. Poza tym program może sprawdzać dane z Facebooka i na ich podstawie łączyć się z sieciami, które należą do naszych znajomych. Tak powinna wyglądać obsługa Wi-Fi w każdym telefonie!

Windows Phone 8.1 to kolejny etap ujednolicania ekosystemu Microsoftu, które odbywa się na razie na poziomie wspólnego konta głównego. Umożliwia ono m.in. przenoszenie danych o płatnościach wewnątrz aplikacji między wersjami programu na komputery i smartfony. O tym napiszę więcej w osobnym tekście. Poniżej możecie obejrzeć prezentację poszczególnych funkcji w materiale Microsoftu:

Ważne zmiany w Windows Phone 8.1 to moim zdaniem Cortana, Wi-Fi Sense i rozszerzenie synchronizacji danych między dużymi okienkami a ich mobilną wersją. Ogólnie nowości jest mnóstwo i zdecydowana większość z nich to użyteczne dodatki. Nie ma funkcji, która sprawi, że nagle masy porzucą Androida i przeniosą się na mobilne okienka, ale z pewnością Microsoftowi udało się nadgonić konkurencję. Wreszcie należą się mu słowa uznania.

Szkoda tylko, że na WP8.1 trzeba będzie trochę poczekać. System będzie dostępny w maju na Lumii 630, kolejne modele pojawią się dopiero w czerwcu. Na początku lata można spodziewać się aktualizacji dla już dostępnych na rynku urządzeń. Niewątpliwym plusem jest to, że update dostanie każdy użytkownik telefonu z Windows Phone 8.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)