Windows Phone 8.1 zapowiada się naprawdę dobrze
Microsoft już wkrótce oficjalnie zaprezentuje długo oczekiwaną aktualizację systemu Windows Phone. Wersja 8.1 wprowadzi wiele zmian, które z pewnością wyjdą systemowi na dobre.
Jakiś czas temu pisałem o inteligentnym asystencie głosowym Cortana, a niedawno wspominałem o nowym systemie kontroli głośności czy centrum powiadomień (Action Center). Teraz czas na kolejne nowości.
Mnóstwo usprawnień
Sporo zmian wyciekło wraz z nowym zestawem SDK dla WP8.1. Wśród nowości, które testować mają deweloperzy, są m.in.:
- możliwość instalacji aplikacji na karcie pamięci,
- opcja wybierania domyślnej aplikacji do obsługi wiadomości,
- obsługa VPN (Virtual Private Network),
- kontrola zużycia baterii przez poszczególne aplikacje (Battery Power Sense),
- ustawienia połączenia USB (informowanie o połączeniu i ładowaniu),
- opcja wyszukiwania fraz na stronach WWW w Internet Explorerze,
- tryb zdjęć seryjnych po przytrzymaniu spustu migawki aparatu i nowy wygląd interfejsu aparatu,
- dodanie iCloud w ustawieniach kont,
- ustawienia przesyłania obrazu do TV.
Zmiany te możecie zobaczyć na poniższym nagraniu, które przygotował autor strony WinBeta.org (film trwa 12 min i przedstawia sporo nowości):
Microsoft ma także wprowadzić wiele usprawnień w aplikacjach systemowych (delikatnie zmieniony wygląd kalendarza czy zmiana nazwy SkyDrive na OneDrive; MS przegrał niedawno sprawę sądową o tę nazwę). Ciekawie zapowiadają się również przyciski ekranowe, będzie można bowiem modyfikować ich wygląd (zmiana koloru belki) i działanie (automatyczne ukrywanie). To wszystko to zmiany, które wyciekły wraz z narzędziami dla deweloperów.
Swype i wielkie kafelki?
Wśród innych nowości najciekawszą może być wzbogacenie klawiatury systemowej o funkcję podobną do Swype'a. Miałaby ona pozwolić na wprowadzanie tekstu poprzez przesuwanie palca od litery do litery bez odrywania go od powierzchni ekranu. Z klawiaturą współpracowałby słownik, który analizuje najczęściej wprowadzane słowa i uczy się nowych.
Swype i podobne do niego rozwiązania cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników Androidów. Sporo osób czekało więc na ich pojawienie się również w Windows Phonie. Swype zadebiutował w systemie Windows Mobile (konkretnie na Omnii II, co być może pamięta część naszych czytelników), więc fajnie byłoby zobaczyć tę klawiaturę również w nowym systemie Microsoftu.
Kolejną nowością mogą być wielkie kafelki, które będą zajmować trzy rzędy (format 3 x 2). Na pierwszy rzut oka rozwiązanie wydaje się mało istotne, ale jeżeli MS zadba o odpowiednie API, twórcy aplikacji będą w stanie robić duże Live Tiles, które będą pełnić funkcje podobne do androidowych widżetów (wyświetlanie prognozy pogody, obszernych danych z usług społecznościowych, agendy dla całego dnia itp.). Może być to szczególnie przydatne na modelach z większym ekranem, jak Lumia 1520 (dodatkowa kolumna ikon).
Jest również wsparcie dla QHD. Lumie równie mocne jak nowe Androidy?
Poza wieloma zmianami w UI i nowymi funkcjami w WP 8.1 pojawi się wiele opcji niewidocznych dla zwykłych użytkowników, takich jak obsługa nowych układów ARM, nowe wersje modułów łączności czy wsparcie dla kolejnych rozdzielczości.
Najnowsze plotki wskazują na to, że po aktualizacji GDR3 wnoszącej wsparcie dla Full HD w 8.1 pojawią się kolejne rozdzielczości. Będą to przygotowane z myślą o tańszych urządzeniach formaty 360 x 640 i 540 x 960 oraz powalające QHD, czyli 2560 x 1440 pikseli. Firma z Redmond chce więc, żeby nowe Windows Phone'y nie odbiegały od flagowych smartfonów z Androidami.
Część zachodnich serwisów już spekuluje, że są to pierwsze przymiarki do połączenia Windows Phone'a i Windowsa RT. Pewnie jest w tym ziarno prawdy, ale nie oczekujmy, że nastąpi to już teraz.
Warto jeszcze trochę poczekać
Na potrzeby Windows Phone 8.1 Microsoft przygotowuje spory pakiet nowości. Nie ma co mówić o rewolucji, ponieważ ma być nią dopiero przyszłoroczne wydanie mobilnych okienek (Windows Phone 9). Jeżeli jednak większość plotek się potwierdzi, gigant z Redmond może wreszcie nadrobić większość braków względem konkurencyjnych platform.
Mocno liczę na kilka wyjątkowych dodatków, jak umiejętne wykorzystanie dużych kafelków, lepsza kontrola zużycia baterii czy Cortana (pomimo że początkowo nie będzie raczej dostępna w Polsce). Funkcji wyróżniających system na tle iOS czy Androida będzie z pewnością więcej. Swoje trzy grosze dorzuci zapewne Nokia, która może zaskoczyć kolejnymi fotograficznymi bajerami.
W zasadzie nie pozostaje nic innego jak czekać do kwietniowej konferencji Microsoft Build 2014. Mam nadzieję, że wraz ze sporą aktualizacją Windows Phone'a przyjdą kolejne ciekawe urządzania i dobre aplikacje.
Źródło: WMPU, WMPU, WMPU, WinBeta.org, PhoneArena,