Windows Phone 8 będzie rewelacyjny! Oto dowody

Windows Phone 8 będzie rewelacyjny! Oto dowody

Windows Phone 8
Windows Phone 8
Mateusz Żołyniak
05.02.2012 16:00, aktualizacja: 05.02.2012 17:00

Chociaż do premiery Windows Phone 8 pozostało jeszcze sporo czasu, już teraz poznaliśmy pierwsze szczegóły dotyczące nowej wersji mobilnych okienek. Zdradził je Joe Bellfiore z Microsoftu, który obszernie opowiedział o systemie WP8, znanym do tej pory jako Apollo.

Chociaż do premiery Windows Phone 8 pozostało jeszcze sporo czasu, już teraz poznaliśmy pierwsze szczegóły dotyczące nowej wersji mobilnych okienek. Zdradził je Joe Bellfiore z Microsoftu, który obszernie opowiedział o systemie WP8, znanym do tej pory jako Apollo.

Nowy, lepszy hardware

Nowa wersja systemu, według przedstawicieli Microsoftu, wprowadzi poważne zmiany, poczynając od specyfikacji Windows Phone'ów. Bellfiore powiedział, że ósemka będzie wspierać wielordzeniowe układy ARM, ekrany o wyższych rozdzielczościach oraz wymienne karty pamięci microSD.

Bardzo prawdopodobne, że Windows Phone 8 będzie obsługiwał te same układy co Windows 8 w wersji ARM. Dotyczy to m.in.: Nvidia Tegra 2 i Tegra 3, rodziny Qualcomm Snapdragon S4 Class, nowych TI OMAP4 i OMAP5 oraz serii ST-Ericsson NovaThor, która niemal na 100% pojawi się w kolejnych smartfonach Nokii.

Nie oznacza to jednak, że WP8 będzie bardziej wymagającym OS-em niż poprzednicy. Początkowo lepsze układy mają sprawić, że Windows Phone'y nie będą się różnić specyfikacją od czołowych Androidów i iPhone'ów. Działania marketingowe to jednak nie wszystko, bo wsparcie dla lepszych podzespołów ma się przełożyć również na tworzenie bardziej zaawansowanych gier, w tym tytułów multiplatformowych (działających na konsoli Xbox, komputerach i tabletach z Windows 8 oraz telefonach z WP8).

Niestety, na razie brakuje konkretów dotyczących obsługi ekranów o rozdzielczości wyższej niż WVGA. Wiadomo jedynie, że chodzi o ekrany HD, które podobnie jak wielordzeniowe układy mają sprawić, że Windows Phone'y na papierze będą wyglądały tak atrakcyjnie jak topowe Androidy. Tańsze modele będą obsługiwały najprawdopodobniej WVGA, a nadchodzące pierwsze smartfony z WP8 zostaną wyposażone w lepsze wyświetlacze.

Wychodzi na to, że rozdzielczość HVGA (wcześniej przygotowana z myślą o tanich Windows Phone'ach) w ogóle nie będzie wykorzystywana. Wiąże się to zarówno z koniecznością konwersji aplikacji, czego najzwyczajniej nie chcą robić producenci, jak i małymi różnicami w cenach miedzy ekranami WVGA i HVGA.

Najważniejszą informacją, na którą czekam, jest skalowanie aplikacji między różnej wielkości ekranami, czego nie wykluczył Microsoft. Niestety, Bellfiore nie powiedział na ten temat ani słowa. Wydaje się jednak, że może być to klucz do sukcesu Windows Phone'ów, który pozwoli zaoszczędzić czas deweloperów tworzących programy na mobilnego Windowsa i nie wywoła problemów z kompatybilnością tytułów z Marketplace (tak jak w przypadku iPhone'ów).

Ze słów przedstawicieli giganta z Redmond wynika, że przykłada on jednak wagę do oczekiwań klientów. Doskonałym przykładem tego jest dodanie obsługi wymienialnych kart pamięci, co ma pomóc w szybkim transferze danych. Nie oznacza to, że Microsoft rezygnuje ze sprzężenia ze SkyDrive'em (o tym napiszę nieco więcej w kolejnych punktach), ale pokazuje, że firma również ugina się pod presją użytkowników. Wraz z wersją Apollo Windows Phone ma zostać wzbogacony w nowszy Bluetooth (4.0?), funkcję WiFi Direct, obsługę systemu GLONASS (w modelach z układami Qualcomma i ST-Ericssona) czy NFC.

Integracja z Windows 8 i synchronizacja danych

Xbox Companion App
Xbox Companion App

Jeszcze ciekawiej zapowiada się synchronizacja danych miedzy telefonem a komputerami i tabletami z ósemką. Wraz z WP8 użytkownicy przestaną korzystać z programu Zune do przenoszenia danych na smartfona. Synchronizacja będzie przebiegała podobnie jak w ActiveSyncu, dzięki czemu pliki z wybranych katalogów (jak dokumenty czy muzyka) będą automatycznie wysyłane na telefon po sieci WiFi lub wymieniane między smartfonem a komputerem zaraz po połączeniu obu urządzeń. Możliwe będzie również synchronizowanie plików zamieszczonych na dysku SkyDrive.

Dysk sieciowy Microsoftu będzie mógł również zostać wykorzystywany do synchronizacji treści z multiplatformowych aplikacji. Ustawienia programów będą przechowywane na SkyDrive, a kopie zapasowe będą tworzone automatycznie (tak jak w iCloud). W podobny sposób ma działać połączenie z kontem Xbox, które już teraz użytkownicy mogą testować dzięki aplikacji Xbox Companion.

Dzięki rozbudowaniu tych funkcji kupione w Zune Marketplace utwory bądź filmy mają być od razu synchronizowane między różnymi urządzeniami. Przykładowo, dzięki temu po wymianie telefonu na Windows Phone'a wystarczy zalogować się do konta Windows Live, a zakupione utwory można będzie streamować bezpośrednio z dysku sieciowego do telefonu, bez konieczności ich kopiowania na komórkę.

Aż 100 tys. aplikacji

Według ostatnich informacji w momencie premiery Windows Phone 8 (4 kwartał 2012 roku?) w Windows Marketplace ma znajdować się aż 100 tys. aplikacji. Liczba ta może nie robi wrażenia w porównaniu z App Store czy Android Marketem, ale należy pamiętać, że Microsoft dba, aby jakość aplikacji była jak najwyższa. W tym celu ma zostać udostępnionych sporo nowych API oraz wsparcie dla kodu natywnego aplikacji. Dzięki temu deweloperzy będą mogli łatwo portować programy z Androida i iOS.

Czy tak będzie wyglądał Skype dla WP?
Czy tak będzie wyglądał Skype dla WP?

Dużym przełomem ma być klient Skype'a. Microsoft od wykupienia Skype Inc. nie wypuścił jeszcze dedykowanej aplikacji na Windows Phone, ale ma się to zmienić wraz z kolejnymi wersjami okienek. Po pierwsze, program będzie wbudowany w system i w pełni zintegrowany z hubem Ludzie. Dzięki temu rozmowy w Skypie na WP mają przypominać te telefoniczne, a nie klasyczne VoIP. Microsoft może zezwolić na korzystanie zarówno z połączeń Skype-Skype, jak i Skype-telefon.

Wśród nowych aplikacji ma pojawić się Internet Explorer 10, który będzie zsynchronizowany z desktopową wersją przeglądarki. Nie zabraknie również nowej aplikacji aparatu, która wprowadzi wiele nowych funkcji (część z nich powstała we współpracy z Nokią).

Wsparcie dla usług biznesowych i zarządzanie transmisją danych

Joe Bellfiore wypowiedział się także na temat zarządzania danymi w Windows Phone 8. Microsoft ma wprowadzić nową funkcję DataSmart, która pozwoli zmniejszyć ilość transferowanych danych oraz śledzić ich zużycie. Dzięki niej system będzie automatycznie przełączał się na znaną sieć WiFi, gdy wykryje ją w pobliżu, w osobnym kafelku monitorowane będzie zużycie pakietu, a funkcja Local Scout pozwoli odszukiwać w czasie rzeczywistym na Bing Maps dostępne hotspoty. Dzięki zewnętrznych serwerom możliwa będzie kompresja stron WWW, co w założeniach ma zmniejszyć liczbę wykorzystywanych danych o 30%.

Gigant z Redmond, powracając do idei Windows Mobile w WP8, ma zadbać o rozbudowanie funkcji biznesowych. Już teraz mówi się o 128-bitowym szyfrowaniu danych (z pośrednictwem funkcji BitLocker) czy specjalnych aplikacjach biurowych mogących korzystać z bezpośredniego połączenia z serwerami danej firmy.

Podsumowanie

Jako fana systemu cieszy mnie nie tyle planowane wprowadzenie obsługi dwurdzeniowych procesorów czy ekranów o wyższej rozdzielczości, ale właśnie integracja z Windows 8. Jeżeli będzie działać tak dobrze, jak zapowiada Microsoft, to korzystanie ze smartfonów z WP będzie bardzo wygodne. Bardzo podoba mi się idea połączenia ekosystemu usług giganta z Redmond i zapewnienie użytkownikom dostępu do treści z poziomu różnych urządzeń. Dzięki temu być może wkrótce zapomnimy o żmudnym kopiowaniu plików z komputera, a aplikacje znane z komputerów będą szeroko dostępne również w wersjach mobilnych.

Na Windows Phone 8 będziemy musieli poczekać zapewne do czwartego kwartału tego roku, ale jeżeli zapowiedzi okażą się prawdziwe, myślę, że warto dać Microsoftowi czas na dopracowanie nowości.

Źródło: Pocket Now • własne

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)