Windows Phone vs Android - czy system ma wpływ na baterię?

Zmodyfikowane zdjęcie: Bateria
Zmodyfikowane zdjęcie: Bateria
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Miron Nurski

04.05.2015 17:56, aktual.: 05.05.2015 09:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie od dziś wiadomo, że na wydajność baterii oprogramowanie wpływa w nie mniejszym stopniu niż zastosowane podzespoły. Istnieje nawet na to namacalny dowód.

Porównanie dwóch różnych urządzeń pod kątem czasu pracy na baterii jest relatywnie łatwe, ale tak naprawdę o apetycie na energię samego systemu mówi nam to niewiele. Wszystkie podzespoły - na czele z ekranami - choć na papierze bardzo podobne, w praktyce mogą się bowiem cechować diametralnie różną energożernością. Jak zatem ocenić, jaki w tym udział oprogramowania?

Jakiś czas temu światło dzienne ujrzał HTC One (M8) for Windows, czyli dobrze nam znana M-ósemka z Windows Phone'em. Smartfon w tej wersji nigdy nie pojawił i najpewniej już nigdy nie pojawi się w Polsce, ale nawet z naszego punktu widzenia jest to telefon niezwykle interesujący. Ciężko bowiem o produkt, który lepiej uwidoczniłby różnice między Windows Phone'em a Androidem, więc przeglądając recenzje i opinie na jego temat można dojść do ciekawych wniosków.

HTC One (M8) for Windows
HTC One (M8) for Windows

Zacznijmy od przyjrzenia się specyfikacji technicznej. A właściwie nie tyle specyfikacji samej w sobie, bo ta jest w obu przypadkach identyczna, co deklarowanego przez producenta czasu pracy baterii na jednym ładowaniu.

HTC One M8 (Android):

  • do 20 godzin rozmów lub do 496 godzin

HTC One M8 for Windows (Windows Phone):

  • do 22 godzin rozmów lub do 528 godzin czuwania

Są to dane udostępnione przez samo HTC. Wynika z nich, że ten sam smartfon napędzany przez Windows Phone'a zamiast Androida pozwala na prowadzenie rozmów dłuższych o 2 godziny lub czuwa dłużej o niemal 1,5 doby. Lepszą kondycję windowsowego wariantu potwierdzają także testy.

Redakcja GSMAreny przetestowała według swoich procedur zarówno baterię One'a (M8) z Androidem 4.4 KitKat, jak i wariantu for Windows. Oba telefony mają wbudowane akumulatory o pojemności 2600 mAh.

Rozmowy głosowe

  • HTC One M8 (Android): 20 godzin i 1 minuta
  • HTC One M8 for Windows (Windows Phone): 28 godzin i 34 minuty

Przeglądanie stron internetowych

  • HTC One M8 (Android): 9 godzin i 6 minut
  • HTC One M8 for Windows (Windows Phone): 12 godzin i 31 minut

Odtwarzanie wideo

  • HTC One M8 (Android): 11 godzin i 14 minut
  • HTC One M8 for Windows (Windows Phone): 11 godzin i 15 minut

Jak widać, mimo iż oba telefony wyszły dokładnie z tej samej fabryki i mają dokładnie te same wyświetlacze, te same procesory, te same aparaty, te same kości pamięci RAM i - co najważniejsze - te same baterie, różnice w pracy na jednym ładowaniu są zauważalne.

Wnioski?

Przede wszystkim mamy dowód na to, że szukając telefonu z wydajną baterią nie wolno sugerować się wyłącznie miliamperogodzinami i resztą specyfikacji, bo bardzo istotne jest także oprogramowanie. I choć Windows Phone bez wątpienia wygrywa na tym polu z Androidem, dotyczy to nie tylko różnych platform, ale i wersji systemu czy optymalizacji. Słowem: cyferki to nie wszystko.

Tekst powstał we współpracy z firmą

Obraz
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)