Aktualizacje Windowsa 10 Mobile będą błyskawiczne. Zadba o to sam Microsoft

Aktualizacje Windowsa 10 Mobile będą błyskawiczne. Zadba o to sam Microsoft

Microsoft Continuum
Microsoft Continuum
Źródło zdjęć: © Microsoft
Konrad Błaszak
10.12.2015 13:36, aktualizacja: 10.12.2015 14:36

Dla wszystkich użytkowników smartfonów z Androidem oraz Windows Phone'em aktualizacje od zawsze były mniejszym lub większym problemem. Często nawet jeśli dany telefon dostawał nową wersję systemu, to nie trafiała ona do niektórych użytkowników przez operatorów. Teraz w systemie Microsoftu będzie inaczej.

Niedawno aktualizowałem swój telefon z Androidem do Lollipopa. Miałem to szczęście, że po ponad roku czasu producent zdecydował się na taki ruch. Byłem w grupie, która dostała nową wersję po kilku dniach od jej wypuszczenia, ale wielu użytkowników musiało czekać dłużej. Nasze telefony różniły się tylko jednym elementem - pochodziły od innych operatorów. Niestety muszą oni zatwierdzać nowości, co sprawia, że niektórzy klienci czekają na nie tygodniami, a czasem w ogóle ich nie dostają. Podobnie jest w przypadku Windows Phone'a, ale to ma się zmienić.

Jak informuje Windows Central odblokowana Lumia 950 oraz model z sieci AT&T dostały aktualizację w tym samym czasie, a jest to spowodowane tym, że po prostu pominięto w tym przypadku testy operatora. Udało się to zrobić dzięki temu, że w nowej wersji systemu nie zaszły żadne zmiany mogące negatywnie wpłynąć na połączenie z siecią. Warto wspomnieć, że nie wszystkie Lumie 950 dostały w tym samym czasie nową wersje systemu, ale może to być spowodowane chociażby tym, że zostały zakupione w innych krajach, więc są z innego regionu. Oczywiście trzeba też wspomnieć, że wszelkie nowości, które będą związane w łącznością będą musiałyby być zatwierdzone przez operatorów, ale będą to zapewne małe łatki i ich wdrażanie będzie dużo szybsze. Na razie nie można jednoznacznie stwierdzić czy tak to będzie wyglądać w przypadku wszystkich Lumii, ale wszystko na to wskazuje i to oznacza jedno...

Fragmentacja w przypadku Windowsa 10 Mobile nie będzie żadnym problemem!

Pisałem Wam kilka dni temu o statystykach Androida i przerażający w nich jest fakt, że najpopularniejsza wersja systemu ma ponad 2 lata. Windows Phone radził sobie pod tym względem zawsze lepiej niż rozwiązanie Google'a, ale tak jak wspomniałem na początku często prawdziwym utrapieniem byli operatorzy. Różnice w aktualizacjach tego samego modelu sięgały nawet kilku tygodni, więc Ci pechowi użytkownicy mieli pełne prawo, żeby się irytować.

Windows 10 Mobile
Windows 10 Mobile© Microsoft

Dużo lepiej miały osoby, które zdecydowały się na bycie beta testerami mobilnych okienek w programie Insider, ponieważ one już od dawna dostawały aktualizacje bez względu na operatora. Sam korzystałem z tego rozwiązania kilkukrotnie i swego czasu bardzo je chwaliłem. Nowe wersje Windows Phone'a 8 dostawałem szybko i przeważnie nie miałem z nimi większych problemów. Jedynie 10-tka w pierwszych wariantach była tak niestabilna, że zrezygnowałem z jej testowania i zostałem przy sprawdzonym rozwiązaniu.

Teraz tylko wystarczy poczekać na Windows 10 Mobile

On niestety prawdopodobnie będzie musiał zostać zaakceptowany przez operatorów, więc nadal będzie występować sytuacja, że ta sama Lumia, ale działająca w innej sieci, będzie dostawać aktualizację w różnych terminach. Moja 640-tka na szczęście była kupiona w wolnej sprzedaży, co oznacza, że ja powinienem dostać Windowsa 10 Mobile w pierwszej kolejności.

Moim zdaniem taki ruch jest kolejnym ogromnym plusem dla systemu Microsoftu, ponieważ Amerykanie raczej nie pozwolą sobie na opóźnienia w aktualizacjach i wszystkie Lumie bardzo szybką będą dostawać kolejne wersje Windowsa 10 Mobile. Pod tym względem będzie to rozwiązanie tak dojrzałe jak iOS, a Android zostanie daleko z tyłu. Niech tylko coś jeszcze zrobią z aplikacjami i zarówno ja, jak i pewnie wiele osób zacznie brać ten system jako realną alternatywę na rynku.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)