Windows Phone z nowym rekordem. Sięgają po niego początkujący użytkownicy smartfonów

Nokia Lumia 920
Nokia Lumia 920
Miron Nurski

03.09.2013 07:00, aktual.: 03.09.2013 09:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na rynku smartfonów od dawna dominują Android oraz iOS, więc wiele osób zapomina, że jest jeszcze trzeci gracz, Windows Phone. Z każdym dniem umacnia on swoją pozycję na podium.

Z raportu przygotowanego przez firmę analityczną Kantar Worldpanel wynika, że na kluczowych europejskich rynkach (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania) mobilny system Microsoftu znajdował się na 8,2% wszystkich smartfonów sprzedanych w drugim kwartale 2013 roku. Jest to dotychczasowy rekord w tej części świata.

[solr id="komorkomania-pl-183631" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/3154,nokia-uratuje-windowsa-rt-a-moze-system-pograzy-tablet-finow" _mphoto="koncept-tabletu-nokia-lu-36ac73f.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4353[/block]

Biorąc pod uwagę analogiczny okres roku ubiegłego, największy wzrost popularności Windows Phone odnotował we Francji (skok z 3,4% do 11%). Niemniej imponująco wygląda to w Wielkiej Brytanii (4% udziałów rok temu i 9,2% teraz). W Niemczech wzrost jest relatywnie niewielki (2,6 punktu procentowego), jednak już w trzecim kwartale ubiegłego roku udział na tamtejszym rynku był przyzwoity (6,2%). Dziś mobilne okienka znajdują się na 8,8% smartfonów sprzedawanych u naszych zachodnich sąsiadów.

Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że po Windows Phone'a sięga wielu początkujących użytkowników smartfonów. Aż 42% słuchawek z tą platformą trafiło w drugim kwartale w ręce osób, które wcześniej używały zwykłych komórek (tzw. feature phone'ów). Ci, którzy korzystali wcześniej z systemu iOS lub Android, stanową 27% nowych właścicieli Windows Phone'ów.

Analitycy podkreślają, że spora w tym zasługa smartfonów low-endowych, takich jak Lumia 520. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, bo już w lipcu agencja AdDuplex donosiła, że model ten to już 13,3% Windows Phone'ów, a od dnia jego premiery minęło przecież raptem kilka tygodni.

[solr id="komorkomania-pl-175387" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/3352,minie-jeszcze-chwila-zanim-windows-phone-bedzie-konkurencyjny" _mphoto="ballmer-i-elop-175387-25-c2b5f16.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4354[/block]

Czy mobilna platforma giganta z Redmond ma zatem realne szanse na dogonienie (lub przegonienie) któregoś ze swoich największych konkurentów? Trudno powiedzieć. Z jednej strony Windows Phone zaliczył znaczny wzrost popularności na rynkach, na których rok temu miał jeszcze znikomy udział, z drugiej - tempo wzrostu znacznie spowolniło w krajach, w których już rok temu wynik był niezły. Być może zatem Windows Phone w najbliższym czasie nie ma realnych szans na wynik lepszy niż te kilka-kilkanaście procent.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)