Wkrótce zakaz sprzedaży iPada?

iPad zakazany? (fot. technobuffallo.com)
iPad zakazany? (fot. technobuffallo.com)
Kamil Homziak

17.02.2012 12:00, aktual.: 17.02.2012 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Chinach produkowana jest większość podzespołów dla produktów Apple'a. Wkrótce jednak kolejne iPady mogą przestać opuszczać fabrykę. Dlaczego? Jedna z firm zarzeka się, że ma prawa do nazwy "iPad" i chce... całkowicie zablokować eksport tabletu Apple'a!

Spór między Apple'em a Proview Technology trwa od dłuższego czasu. Amerykańska korporacja twierdzi, że w lutym 2010 roku nabyła od tajwańskiego oddziału Proview prawa do korzystania z nazwy "iPad". Chiński oddział spółki utrzymuje natomiast, że umowa nie dotyczy obszaru Chin.

Tam został zarejestrowany osobny patent, którego właścicielem jest wciąż Proview. Prawnicy zamierzają jeszcze w lutym złożyć skargę do chińskiego urzędu celnego i domagać się zakazu importu oraz eksportu iPada. Zależy im na tym, aby zdążyć przed premierą trzeciej generacji tabletu Apple'a.

Sklepy już zareagowały - wycofują tablet ze sprzedaży. Nie muszą tego robić do czasu podjęcia oficjalnej decyzji, ale obawiają się, że w razie konfiskaty sprzętu służby mogą nie być skore do jego szybkiego oddania.

Pojawiają się głosy, że Proview - firma stojąca na skraju bankructwa (182 mln dol. długu) i niemająca nic wspólnego z produkcją iPada, chce zwyczajnie wykorzystać sytuację i naciągnąć Apple'a. Mówi się o odszkodowaniu sięgającym nawet 1,5 mld dol.

Jeśli prawa patentowe rzeczywiście wciąż należą do Proview, to trudno oprzeć się wrażeniu, że spółka chce ugrać jak najwięcej dla siebie, a kwotę odszkodowania wzięła z sufitu. Obstawiam, że zwaśnione strony się dogadają, a kwota rekompensaty znacznie zmaleje. I tak będzie to dla Apple'a mniej kosztowne niż wstrzymywanie premiery iPada 3.

Źródło: Cellular News

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)