Wózek i 99 smartfonów. Tak artysta oszukał Mapy Google
03.02.2020 10:58, aktual.: 03.02.2020 11:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Simon Weckert przeprowadził niestandardowy performance artystyczny - za pomocą ogólnie dostępnych środków zakorkowywał ulice miast. Wirtualnie.
Simon Weckert jest niemieckim artystą. Zajmuje się tematami związanymi ze światem cyfrowym. Interesują go zagadnienia nie tylko stricte związane z kodowaniem, jak także aspekty bardziej psychologiczne.
W swoim najnowszym dziele o tytule Google Maps Hacks pokazuje, jak działania w wirtualnym świecie mogą mieć wpływ na ten realny.
Simon Weckert stworzył wirtualny ruch uliczny
Mapy Google pokazują, jak wygląda ruch uliczny. Aplikacja pokazuje jego zagęszczenie w 3 stopniach za pomocą kolorów czerwonego, żółtego i zielonego. Wie o tym, każdy, kto miał okazję korzystać z nawigacji Google'a. Okazuje się, że można ten mechanizm oszukać.
Simon Weckert zakupił 99 używanych smartfonów. Umieścił je na zwykłym wózku, a następnie wyszedł z instalacją na ulice Berlina.
Każdy z telefonów miał uruchomioną nawigację samochodową. Z tego powodu Mapy Google traktowały każde urządzenie tak, jakby znajdowało się w jadącym aucie. Aplikacja uważała więc wózek za sznur samochodów, co miało odzwierciedlenie na mapie. Ulica po której poruszał się Beckert momentalnie zmieniała kolor na czerwony, sugerując korki.
W takiej sytuacji algorytm Map Google przekierowywał samochody na inne uliczki, aby mogły ominąć nieistniejący zator drogowy. Po chwili droga, po której poruszał się Weckert, stawała się pusta.
Simon Weckert nie precyzuje celu swoich działań, więc możemy się ich jedynie domyślać. Najprawdopodobniej artysta chciał pokazać ułomności algorytmów Map Google - taki "atak" mógłby tak naprawdę zrobić każdy. To pokazuje, jak niewiele wystarczy, aby za pomocą ogólnie dostępnych środków wpłynąć na działania sporej grupy przypadkowych osób.
Google Maps Hacks by Simon Weckert
Simon Weckert mógł też mieć coś głębszego do przekazania. Artysta zajmuje się również aspektami socjologicznymi technologii - może chciał pokazać, że nasze działania w sieci nie są do końca anonimowe i mają wpływ na życie innych ludzi?