Wreszcie doczekamy się phabletów z Windows Phone?

Wreszcie doczekamy się phabletów z Windows Phone?13.04.2013 14:49
Nokia Phablet
Nokia Phablet
Adrian Nowak

Duże smartfony świetnie się sprzedają, jednak do tej pory głównie Samsung zdołał przekuć to na własną korzyść. Na rynku już teraz można jednak obserwować większe urządzenia LG czy Sony, a w przyszłości do tej listy bez wątpienia dołączy również Nokia.

Aktualizacja dla Windows Phone'a 8 nazywana GDR3 (General Distribution Release 3) ma oferować wsparcie dla urządzeń z ekranami od 5 do 8 cali i pełnej rozdzielczości HD 1080p. Choć matryce takiej jakości znaleźć można obecnie również w standardowej wielkości smartfonach (m.in. HTC One, Galaxy S IV czy Xperia Z), prawdopodobnie w phabletach gęstość pikseli jeszcze długo będzie po prostu mniejsza - w innym przypadku generowanie obrazu o bardzo dużej rozdzielczości, wymagałoby o wiele większych mocy obliczeniowych (droższych procesorów).

Użytkownicy urządzeń z większymi ekranami potrzebują jednak również specjalnych funkcji w oprogramowaniu, które np. ułatwią obsługę telefonu jedną ręką czy wykorzystywanie kilku aplikacji jednocześnie. Samsung w urządzeniach z serii Galaxy świetnie rozwiązał tę kwestię, co bez wątpienia przyczyniło się do dużej popularności m.in. phabletu Galaxy Note II. Zaktualizowany Windows Phone 8 ma według nieoficjalnych informacji, oferować np. dodatkowy pionowy pasek z kafelkami na ekranie głównym

Choć nieoficjalnie mówi się, że przebudowane zostaną również niektóre aplikacje mobilne koncernu z Redmond, na razie nie wiadomo, jakich konkretnie nowości powinniśmy się spodziewać. Bez wątpienia możliwość dzielenia ekranu, by jednocześnie wykorzystywać kilka narzędzi, byłaby sporym udogodnieniem - na razie jednak są to wyłącznie pobożne życzenia, których realizacja stoi pod dużym znakiem zapytania.

Phablety z platformą Windows Phone bez wątpienia miałyby jednak szanse na powodzenie, nawet bez istotnych zmian w oprogramowaniu. Smartfony Nokii cenione były za wysoką jakość wykonana, a to element, który często pozytywnie wyróżnia się na tle plastikowych obudów Samsunga. Klientów zachęcić powinny również systematyczne aktualizacje oprogramowania dla systemu Microsoftu - ostatnio Nokia poinformowała, że poprawek może się spodziewać wkrótce Nokia Lumia 620, 920 i 820.

Największą bolączką phabletów z platformą Windows Phone 8 może być natomiast kiepska obsługa rysika. Choć w przypadku androidowych aplikacji, także niezbyt dużo narzędzi w pełni wykorzystuje możliwości tego typu dodatków, Samsung włożył wiele wysiłku w dostosowanie systemu do swojego S Pena. Na razie tego typu udogodnień trudno dopatrzyć się w platformie Microsoftu i koncern z Redmond bez wątpienia nie może pomijać tej kwestii.

GDR3 ma być ostatnią aktualizacją Windows Phone'a 8 przed udostępnieniem nowej wersji Windows Phone Blue. WPB ma natomiast trafić na rynek dopiero kilka miesięcy po premierze Windows Blue dla komputerów biurkowych i tabletów. Nie są to optymistyczne wiadomości, bo oznaczają, że platforma Microsoftu może być gotowa na obsługę phabletów dopiero w 2014 roku - a to prawdziwa wieczność na błyskawicznie zmieniającym się rynku mobilnym.

Źródło: Phone Arena

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)