Wreszcie doczekamy się phabletów z Windows Phone?

Wreszcie doczekamy się phabletów z Windows Phone?

Nokia Phablet
Nokia Phablet
Adrian Nowak
13.04.2013 14:49, aktualizacja: 13.04.2013 16:49

Duże smartfony świetnie się sprzedają, jednak do tej pory głównie Samsung zdołał przekuć to na własną korzyść. Na rynku już teraz można jednak obserwować większe urządzenia LG czy Sony, a w przyszłości do tej listy bez wątpienia dołączy również Nokia.

Aktualizacja dla Windows Phone'a 8 nazywana GDR3 (General Distribution Release 3) ma oferować wsparcie dla urządzeń z ekranami od 5 do 8 cali i pełnej rozdzielczości HD 1080p. Choć matryce takiej jakości znaleźć można obecnie również w standardowej wielkości smartfonach (m.in. HTC One, Galaxy S IV czy Xperia Z), prawdopodobnie w phabletach gęstość pikseli jeszcze długo będzie po prostu mniejsza - w innym przypadku generowanie obrazu o bardzo dużej rozdzielczości, wymagałoby o wiele większych mocy obliczeniowych (droższych procesorów).

Użytkownicy urządzeń z większymi ekranami potrzebują jednak również specjalnych funkcji w oprogramowaniu, które np. ułatwią obsługę telefonu jedną ręką czy wykorzystywanie kilku aplikacji jednocześnie. Samsung w urządzeniach z serii Galaxy świetnie rozwiązał tę kwestię, co bez wątpienia przyczyniło się do dużej popularności m.in. phabletu Galaxy Note II. Zaktualizowany Windows Phone 8 ma według nieoficjalnych informacji, oferować np. dodatkowy pionowy pasek z kafelkami na ekranie głównym

Choć nieoficjalnie mówi się, że przebudowane zostaną również niektóre aplikacje mobilne koncernu z Redmond, na razie nie wiadomo, jakich konkretnie nowości powinniśmy się spodziewać. Bez wątpienia możliwość dzielenia ekranu, by jednocześnie wykorzystywać kilka narzędzi, byłaby sporym udogodnieniem - na razie jednak są to wyłącznie pobożne życzenia, których realizacja stoi pod dużym znakiem zapytania.

Phablety z platformą Windows Phone bez wątpienia miałyby jednak szanse na powodzenie, nawet bez istotnych zmian w oprogramowaniu. Smartfony Nokii cenione były za wysoką jakość wykonana, a to element, który często pozytywnie wyróżnia się na tle plastikowych obudów Samsunga. Klientów zachęcić powinny również systematyczne aktualizacje oprogramowania dla systemu Microsoftu - ostatnio Nokia poinformowała, że poprawek może się spodziewać wkrótce Nokia Lumia 620, 920 i 820.

Największą bolączką phabletów z platformą Windows Phone 8 może być natomiast kiepska obsługa rysika. Choć w przypadku androidowych aplikacji, także niezbyt dużo narzędzi w pełni wykorzystuje możliwości tego typu dodatków, Samsung włożył wiele wysiłku w dostosowanie systemu do swojego S Pena. Na razie tego typu udogodnień trudno dopatrzyć się w platformie Microsoftu i koncern z Redmond bez wątpienia nie może pomijać tej kwestii.

GDR3 ma być ostatnią aktualizacją Windows Phone'a 8 przed udostępnieniem nowej wersji Windows Phone Blue. WPB ma natomiast trafić na rynek dopiero kilka miesięcy po premierze Windows Blue dla komputerów biurkowych i tabletów. Nie są to optymistyczne wiadomości, bo oznaczają, że platforma Microsoftu może być gotowa na obsługę phabletów dopiero w 2014 roku - a to prawdziwa wieczność na błyskawicznie zmieniającym się rynku mobilnym.

Źródło: Phone Arena

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)