Wreszcie! Tanie smartfony Samsunga mogą dostać technologię z flagowców

Wreszcie! Tanie smartfony Samsunga mogą dostać technologię z flagowców

Optyczna stabilizacja obrazu pozwala uniknąć takich zdjęć
Optyczna stabilizacja obrazu pozwala uniknąć takich zdjęć
Miron Nurski
03.09.2021 15:21, aktualizacja: 03.09.2021 17:21

Jest nadzieja, że w przyszłym roku nawet tanie samsungi będą robić lepsze zdjęcia.

Pierwszy smartfon z optyczną stabilizacją obrazu - Nokia Lumia 920 - zadebiutował w 2012 roku. Choć niedługo będzie obchodził swoje 10 urodziny, technologia ta wciąż zarezerwowana jest głównie dla flagowców. I to nie wszystkich.

Telefony za mniej niż 2000 zł - np. Galaxy A52 czy OnePlus Nord 2 - które mają optyczną stabilizację, stanowią wyjątek i można je policzyć na palcach dwóch rąk. Wkrótce ma się to zmienić.

W 2022 roku optyczna stabilizacja obrazu może trafić do wszystkich smartfonów z linii Samsung Galaxy A

Tak przynajmniej twierdzą źródła, na które powołuje się koreański serwis The Elec. Usprawnione aparaty mają zwiększyć konkurencyjność smartfonów Samsunga w średniej i niższej półki cenowej.

Choć coraz większy wpływ na jakość zdjęć ma oprogramowanie, a nie sprzęt, optyczna stabilizacja pozostaje komponentem, który robi różnicę. Pozwala niwelować drgania rąk, a dzięki temu lepiej wykorzystać potencjał matrycy.

Nokia Lumia 920 - PureView - Optical Image Stabilisation | Commercial 2012

Eksperymenty Samsunga z optyczną stabilizacją obrazu zaczęły się (a właściwie zostały wznowione) już w tym roku, ale Koreańczycy podeszli do tematu dość selektywnie. OIS trafiło do takich modeli jak Galaxy A72, A52 czy A22, ale większość reprezentantów serii pozostaje tego modułu pozbawiona.

Wyceniony na 949 zł Galaxy A22, który ma optyczną stabilizację, jest ewenementem na skalę światową. Najwidoczniej Samsung uznał, że eksperyment się powiódł i pora zastosować tę technologię w całym portfolio Galaxy A.

Historia optycznej stabilizacji obrazu w smartfonach Samsunga jest niecodzienna

Jeśli chodzi o topowe modele Samsunga, optyczna stabilizacja obrazu po raz pierwszy wylądowała pod koniec 2014 roku w modelu Galaxy Note 4. Kilka miesięcy później trafiła do sztandarowego Galaxy S6, by jeszcze w tym samym roku pojawić się na pokładzie niemal o połowę tańszego Galaxy A5 (2016).

Rok po Galaxy A5 (2016) pojawił się Galaxy A5 (2017), w którym optycznej stabilizacji zabrakło. Wyparowała ona zresztą z całej serii A i nie była w niej obecna aż do 2021 roku.

10 latach od debiutu pierwszego smartfonu z optyczną stabilizacją, ma ona szansę stać się rynkowym standardem, a nie rarytasem zarezerwowanym dla flagowców.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)