WSJ: "Amazon pracuje nad smartfonem z ekranem 3D". Kolejne podejście może się udać

Koncept telefonu Amazonu (fot. androidpolice.com)
Koncept telefonu Amazonu (fot. androidpolice.com)
Miron Nurski

10.05.2013 08:00, aktual.: 10.05.2013 10:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pomysł na smartfony z trójwymiarowymi wyświetlaczami nie jest nowy. Urządzenia tego typu - choć nie cieszą się zbyt dużą popularnością - dostępne są na rynku od dawna. Wall Street Journal informuje, że technologię 3D w jednym ze swoich nadchodzących smartfonów zamierza wykorzystać Amazon. Czy amerykańskiemu gigantowi uda się tym ruchem podbić serca konsumentów?

Pomysł na smartfony z trójwymiarowymi wyświetlaczami nie jest nowy. Urządzenia tego typu - choć nie cieszą się zbyt dużą popularnością - dostępne są na rynku od dawna. Wall Street Journal informuje, że technologię 3D w jednym ze swoich nadchodzących smartfonów zamierza wykorzystać Amazon. Czy amerykańskiemu gigantowi uda się tym ruchem podbić serca konsumentów?

Przecieki na temat tego, że Amazon pracuje nad własnym smartfonem, krążą po sieci od wielu miesięcy. Koncern zdążył już podbić amerykański rynek swoimi tabletami z serii Kindle Fire, więc wystawienie na półki sklepowe telefonu wydaje się naturalną kolejną rzeczy. Z informacji, do których dotarł Wall Street Journal, wynika, że rodzina smartfonów Amanozu ma liczyć więcej niż jednego członka. Jednym z nich ma być właśnie model wyposażony w ekran 3D.

Czy taki produkt ma jakieś szanse na sukces? O smartfonach tego typu, takich jak LG Swift 3D oraz HTC EVO 3D, dziś już mało kto pamięta. Czy oznacza to jednak, że każde kolejne urządzenie wykorzystujące tę technologię jest z góry skazane na porażkę? Niekoniecznie. iPad nie był pierwszym tabletem na świecie, a jednak nie przeszkodziło mu to w zrewolucjonizowaniu rynku.

[solr id="komorkomania-pl-158645" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/3784,ceo-xiaomi-o-planach-dotyczacych-globalnej-ekspansji-i-byciu-chinskim-apple" _mphoto="fot-thenextweb-com-1-158-c38f453.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3832[/block]

Przyczyn porażki 3D w urządzeniach mobilnych było wiele. Przede wszystkim wspomniane wyżej smartfony trafiły na rynek w momencie, gdy technologia ta była jeszcze mocno niedopracowana. Klient decydujący się na tego typu gadżet musiał iść na kompromis: efekt 3D wyglądał zjawiskowo, jednak był wykorzystywany sporadycznie. Widoczną na ekranie pikselozę rodem z low-endów trzeba było natomiast znosić przez cały czas. Wiele osób (w tym ja) nie było również w stanie patrzeć na trójwymiarowy obraz dłużej niż przez 5 minut, bo kończyło się to bólem głowy. Jeśli Amazonowi uda się wyeliminować te problemy i dopracować technologię (a z informacji podanych przez WSJ wynika, że tak właśnie będzie) wtedy dam ekranom 3D jeszcze jedną szansę.

Kolejna przyczyna porażki 3D w sprzęcie mobilnym była taka, że w 2011 roku treści wykorzystujących potencjał trójwymiarowych ekranów było jak na lekarstwo. LG powiedziało jedynie: "Macie telefon z ekranem 3D, którym możecie sobie cykać fajne fotki i pobawić się efektowną karuzelą w menu. Kiedyś tam załatwimy Wam jeszcze kilka gierek. Radźcie sobie". Jestem przekonany, że jeśli Amazon - światowy lider handlu internetowego - faktycznie pracuje nad tego typu smartfonem, to jego premiera będzie się wiązała z udostępnieniem klientom zyliona trójwymiarowych filmów, aplikacji i innych treści.

[solr id="komorkomania-pl-158586" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/3790,tegra-4-w-benchmarkach-jak-wydajny-jest-nowy-uklad-nvidii" _mphoto="project-shield-158586-22-7b809d1.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3833[/block]

Jeśli amerykański koncern zechce zachować swój model sprzedaży, to przełoży się to na jeszcze jeden ogromny plus. Pamiętajmy, że Kindle Fire wywrócił amerykański rynek tabletów do góry nogami, bo producent sprzedawał go praktycznie po kosztach produkcji. Wiedział bowiem, że inwestycja mu się zwróci, gdy ludzie zaczną kupować udostępniane na niego e-booki, filmy, gry i aplikacje. Smartfony 3D, które dotychczas trafiły na rynek, były relatywnie drogie, co również nie sprzyjało ich popularności. Sprawa może jednak wyglądać inaczej, gdy Amazon zdecyduje się sprzedawać swoje telefony z ekranami 3D po cenach niższych niż nietrójwymiarowe flagowce konkurencji.

Oczywiście musicie pamiętać, że to tylko plotki. Oficjalnie nie wiadomo, czy tego typu produkt kiedykolwiek ujrzy światło dzienne.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)