Wszystko o kodach QR, czyli tajemniczych szachownicach z plakatów, butelek i rowerów miejskich

Na pewno wielu z Was kojarzy kody QR. Można je spotkać na stronach internetowych, w muzeach, a nawet... na butelkach z wodą. W tym tekście zawarłem wszystko, co powinniście wiedzieć o kodach QR.

Wszystko o kodach QR, czyli tajemniczych szachownicach z plakatów, butelek i rowerów miejskich
Patryk Korzeniecki

03.07.2020 | aktual.: 03.07.2020 18:15

Kody QR mają niesamowity potencjał, którego w pełni nie wykorzystujemy. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym w ogóle są.

Co to jest kod QR?

Kod QR to jest kod graficzny opracowany w 1994 roku w Japonii przez firmę Denso-Wave zajmującej się mechanizmami automatycznej identyfikacji (np. kodami kreskowymi). Nie jest więc niczym nowym - ma już prawie 30 lat.

Kod QR to kod:

  • alfanumeryczny (do zapisu znaków wykorzystuje się ciąg liczb),
  • dwuwymiarowy (informacja zapisana jest zarówno w poziomej, jak i pionowej płaszczyźnie),
  • matrycowy (oparty jest na regularnej siatce),
  • kwadratowy (wiadomo).
Przykład kodu QR. Zeskanujcie i wpiszcie rozwiązanie w komentarzach ;)
Przykład kodu QR. Zeskanujcie i wpiszcie rozwiązanie w komentarzach ;)

Pozwala na kodowanie zarówno liczb, jak i liter oraz np. znaków kanji/kana, które stosowane są w alfabecie japońskim. Obsługuje też znaki cyrylicy oraz arabskie, hebrajskie i greckie. Co ciekawe, umożliwia także definiowanie własnych symboli.

Jak zeskanować kod QR?

Do odczytania kodu QR wystarczy zwykły aparat fotograficzny zainstalowany w telefonie. Współczesne smartfony najczęściej są wyposażone w odpowiednie oprogramowanie. Może być zintegrowane z aplikacją aparatu lub funkcjonować jako oddzielny program.

Pod koniec tekstu zamieściłem kilka aplikacji służących do odczytywania i zapisywania kodów QR. Skanowanie pokażę na podstawie mobilnego programu Generator kodów kreskowych PL.

Obraz

Po wejściu do aplikacji klikamy ikonkę plusa, następnie Skanuj kod. Umieszczamy kod w wyznaczonym miejscu w widoku aparatu i voilà - na ekranie pokazuje się jego zawartość. W moim przypadku był to link, jednak tak naprawdę może to być dowolna informacja.

Zastosowania kodów QR

Kody QR wykorzystuje się np. do dzielenia się informacjami - numerem telefonu, adresem domowym, e-mailem czy wizytówkami. Często używane są także do przekazywania linków, zarówno na stronach internetowych, jak i w postaci analogowej. Widuje się je np. w muzeach - po zeskanowaniu kodu może wyświetlić nam się link z informacjami o eksponacie i dodatkowymi zdjęciami.

Obraz
© Anton Novoderezhkin, TASS / Getty Images

Przydają się także w marketingu, ponieważ umożliwiają wejście na stronę produktu bez żmudnego przepisywania linku z fizycznej reklamy.

Kody QR genialnie sprawdzają się w wypożyczalniach pojazdów

Jeśli kiedykolwiek jeździliście hulajnogami lub rowerami miejskimi, to z pewnością jesteście zaznajomieni z kodami QR. Ze względu na szybkość i uniwersalność są idealne do identyfikacji pojazdów przy wypożyczaniu.

Ich zalety są także wykorzystywane w logistyce i przewozach paczek. Znacząco usprawniają rozpoznawanie poszczególnych przesyłek w sortowniach, a nawet ich odbierania (np. w paczkomatach InPost).

Kodami QR możesz zapłacić za zakupy i rachunki

Obraz
© Miron Nurski

W Polsce za zakupy kodami QR zapłacimy za zakupy np. w popularnej sieci supermarketów przez Lidl Pay. Taki pomysł najbardziej przyjął się jednak w Chinach. Kody są wykorzystywanie nie tylko w dużych sklepach, ale także na małych straganach czy nawet przez... żebraków. Zjawisko jest niesamowicie ciekawe, więc polecam polecam poczytać o nim więcej w felietonie Mirona.

Obraz
© Jakub Krawczyński

Kody QR są też wykorzystywane np. do opłacania faktur w aplikacji IKO. Wystarczy zeskanować w odpowiednim miejscu dokument, aby aplikacja sama uzupełniła puste pola. Chyba nie muszę mówić, jak bardzo oszczędza to czas. Z pewnością wie o tym mój redakcyjny kolega Kuba Krawczyński, który mi o tym powiedział.

Kody QR na... cmentarzu?

W Japonii pojawił się nawet pomysł umieszczania kodów QR na nagrobkach.

Obraz
© wirelesswatch.jp

Zabezpieczony specjalnym kluczem kod pozwalałby na wyświetlenie dedykowanej strony internetowej z historią życia zmarłego, wspomnieniami i zdjęciami. Jak widzicie, technologia ma ogromny potencjał, który ogranicza w zasadzie jedynie wyobraźnia.

Kod QR nie jest jedyny

W dowodzie rejestracyjnym znajduje się kod graficzny przeznaczony np. dla ubezpieczycieli, którzy w razie wypadku mogą go zeskanować i wprowadzić automatycznie dane pojazdu do systemu. Jest to jednak kod Aztec, łudząco podobny do QR.

Kod Data Matrix widoczny na procesorze AMD Ryzen 7 3700X
Kod Data Matrix widoczny na procesorze AMD Ryzen 7 3700X

Funkcjonuje także kod Data Matrix, który jest pozbawiony punktów charakterystycznych widocznych w pozostałych rodzajach. Znajdziecie go np. na... procesorach komputerowych.

Microsoft Tag
Microsoft Tag

Jest jeszcze kod Microsoft Tag zaprezentowany na targach CES 2009. Wyróżnia się zastosowaniem kolorów i trójkątów. Jest bardzo charakterystyczny, jednak nie przyjął się na większą skalę.

Kod QR możesz zrobić sam

Kod QR można wygenerować zarówno w programach mobilnych, jak i komputerowych. Posłużę się jeszcze raz aplikacją Generator kodów kreskowych PL.

Obraz

Po otwarciu programu klikamy przycisk z plusem, wybieramy dodaj kod, następnie typ kodu (najlepiej QR Code) i rodzaj informacji. Wpisujemy naszą wiadomość oraz opcjonalnie opis kodu i etykiety. Następnie zatwierdzamy ją przyciskiem w prawym, górnym rogu i możemy cieszyć się wygenerowanym kodem.

Obraz

Kody QR - skanery i generatory

W bazie dobrychprogramów możecie znaleźć kilka ciekawych aplikacji do obsługi omawianych kodów. Znajdziecie nie tylko programy mobilne, ale także przeznaczone na platformy Windows i MacOS. Oto kilka przykładów:

Wydaje mi się, że napisałem już wszystko, co powinniście wiedzieć o kodach QR. A może znacie jeszcze jakieś ciekawostki na ich temat? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)