Wykorzystaj pełnię możliwości Asystenta Google. 5 trików, które musisz znać

Wykorzystaj pełnię możliwości Asystenta Google. 5 trików, które musisz znać
Miron Nurski

28.06.2021 17:07, aktual.: 28.06.2021 19:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Asystent Google potrafi znacznie więcej niż odpowiadać na pytania i wykonywać polecenia głosowe.

Polska wersja Asystenta Google jest z nami już całkiem długo, bo od stycznia 2019 roku. Jest jednak spora szansa, że wciąż nie znacie wszystkich jego przydatnych funkcji. Oto kilka perełek. Uwaga: część z nich działa tylko na Androidzie.

Asystent Google sprawdzi to, co jest wyświetlone na twoim ekranie

Przeczesywanie zawartości ekranu to moja absolutnie ulubiona funkcja Asystenta.

Przykładowy scenariusz użycia. Odpalam sobie Facebooka i widzę post na temat "Team Fortress 2".

Obraz

Nie wiem, o czym mowa, więc chcę wyszukać informacje na temat tego tytułu. Normalnie musiałbym uruchomić wyszukiwarkę i "wygooglać" wszystko ręcznie, ale jest prostszy sposób. Wystarczy wybudzić Asystenta i kliknąć opcję "co widać na moim ekranie?".

Obraz

Asystent sam wyłapuje z kontekstu, że interesuje mnie wspomniana gra i wyświetla odnośniki do jej opisu, zwiastuna czy profili w mediach społecznościowych.

Wyszukiwanie informacji na temat czegokolwiek jest dzięki temu bajecznie proste. Często korzystam z tej funkcji podczas przeglądania Netfliksa, gdy chcę znaleźć więcej szczegółów na temat polecanych filmów.

Domyślnie wspomniana funkcja jest wyłączona. Aby ją aktywować, wystarczy uruchomić Asystenta i wypowiedzieć komendę "co widać na moim ekranie?". Wirtualny pomagier sam pokieruje cię do odpowiedniej opcji w ustawieniach.

Asystent Google wykona każde polecenie, zanim powiesz chociaż słowo

Google stworzył swojego Asystenta przede wszystkim z myślą o interakcji głosowej. Co jednak wtedy, gdy chciałoby się wykorzystać jego możliwości po cichu? Niby można wpisać wszystkie komendy ręcznie, ale prostsze jest skorzystanie ze stworzonej przez Google'a aplikacji Action Blocks.

Action Blocks pozwala na tworzenie widżetów, po kliknięciu których automatycznie wywoływane są zdefiniowane wcześniej komendy. Wystarczy wpisać dowolne polecenie i to zostanie wykonane od razu dotknięciu widżetu.

Obraz

Co potrafi wspomniana aplikacja? Dosłownie wszystko to, co potrafi Asystent. Można przygotować sobie widżety "jaka będzie jutro pogoda?", "zadzwoń do mamy", "włącz radio" czy "zgaś światło w sypialni", by nie musieć każdorazowo wypowiadać komendy na głos.

Asystent Google rozpozna piosenkę, którą zanucisz

Korzystasz z aplikacji do rozpoznawania muzyki takich jak Shazam lub SoundHound? W sumie już nie musisz, bo taką funkcję ma Asystent Google. Wystarczy go wybudzić i zapytać "co to za utwór?".

Obraz

Co w tym wszystkim najfajniejsze, szukany utwór nie musi nawet lecieć w tle. Asystent znakomicie radzi sobie z rozpoznawaniem zwykłego nucenia.

Aby nie musieć wypowiadać za każdym razem komendy "co to za piosenka?", można zamienić ją w widżet korzystając ze wspomnianej wcześniej apki Action Blocks.

Asystent Google wykona kilka poleceń za jednym zamachem

Jeśli chcesz zrobić kilka rzeczy na raz, wypowiadanie każdej komendy po kolei może być uciążliwe. Z pomocą przychodzi jednak funkcja Rutyny, która jakiś czas temu zawitała do Asystenta po polsku.

Rutyny pozwalają w prosty sposób zaprogramować ciąg poleceń, które zostaną wykonane po wypowiedzeniu jednej komendy. Przykład? Proste hasło "hej Google, dobranoc" wystarczy, by Asystent zgasił światło, przedstawił prognozę pogody na kolejny dzień, zmniejszył głośność dzwonka i włączył dźwięki ułatwiające zasypianie.

Obraz

To kolejna funkcja, którą można połączyć z Action Blocks. Tym samym cały ciąg procesów może zostać zapoczątkowany przez proste kliknięcie w widżet.

Asystent Google twoim tłumaczem

Jesteś w obcym kraju i nie możesz się dogadać z tubylcami? Nie potrzebujesz osobnej aplikacji, bo Asystent Google ma wbudowaną świetną funkcję tłumaczenia rozmów w czasie rzeczywistym.

Obraz

Jeśli powiesz "hej Google, bądź moim tłumaczem" i wybierzesz dowolną parę języków, Asystent automatycznie przetłumaczy wszystkie wypowiedzi w dwie strony. Nie trzeba każdorazowo wybierać nowego języka wejściowego.

Zobacz również:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)