Wyniki finansowe Sony Ericssona w 2011 roku - kolejne miesiące ogromnych strat

Wyniki finansowe Sony Ericssona w 2011 roku - kolejne miesiące ogromnych strat

Wyniki finansowe Sony Ericssona | fot. wł
Wyniki finansowe Sony Ericssona | fot. wł
Tomasz Hamryszak
19.01.2012 12:12, aktualizacja: 19.01.2012 13:12

Początek nowego roku to nie tylko okres postanowień, ale również odpowiedni czas na podsumowanie ubiegłych 12 miesięcy. Sony Ericsson (obecnie już tylko Sony) przedstawił wyniki finansowe za ostatni kwartał i cały 2011 rok. Jak radziła sobie spółka?

Sony Ericsson ostatniego kwartału 2011 roku nie może zaliczyć do udanych. Japońsko-szwedzka spółka poinformowała dzisiaj, że w w ciągu ubiegłych 3 miesięcy straciła aż 207 mln euro. W tym czasie sprzedała jedynie 9 mln urządzeń, czyli o 500 tys. mniej niż we wcześniejszym kwartale (9,5 mln sprzedanych w Q3 2011).

Wyniki finansowe | fot. Sony Ericsson
Wyniki finansowe | fot. Sony Ericsson

Łączna strata Sony Ericssona w minionym roku wynosi aż 247 mln euro, na co bardzo mocno wpłynął ostatni, niekorzystny kwartał. Producent szacuje, że w 2011 roku na całym świecie sprzedano 463 mln smartfonów, w tym około 34,4 mln należących do japońsko-szwedzkiej spółki. To o 20% mniej w porównaniu z 2010 rokiem, kiedy rozeszło się 43,1 mln urządzeń Sony Ericssona.

Wyniki finansowe | fot. Esato
Wyniki finansowe | fot. Esato

Jedyną pozytywną informacją jest 65-procentowy wzrost sprzedaży urządzeń serii Xperia w skali roku. Ma to związek z zapowiedzianymi zmianami w firmie, która obecnie skupi się wyłącznie na produkcji smartfonów Xperia. Tradycyjne słuchawki niestety nie będą już produkowane przez Sony.

Japoński gigant pokłada ogromne nadzieje w najnowszej serii smartfonów Xperia NXT. Bardzo słabe wyniki finansowe składa na karb niekorzystnych warunków makroekonomicznych i skutków klęsk żywiołowych w Tajlandii. Czy w 2012 roku firma zarządzana wyłącznie przez Sony wyjdzie z dołka finansowego? Najnowsze modele zaprezentowane na CES w Las Vegas napawają optymizmem. Najprawdopodobniej już za miesiąc zostaną pokazane kolejne 3 urządzenia, którymi Sony będzie starało się zdobyć nasze uznanie.

Źródło: Esatoinformacja prasowa

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)