Wyniki finansowe Sony Ericssona w 2011 roku - kolejne miesiące ogromnych strat

Wyniki finansowe Sony Ericssona w 2011 roku - kolejne miesiące ogromnych strat19.01.2012 12:12
Wyniki finansowe Sony Ericssona | fot. wł
Wyniki finansowe Sony Ericssona | fot. wł
Tomasz Hamryszak

Początek nowego roku to nie tylko okres postanowień, ale również odpowiedni czas na podsumowanie ubiegłych 12 miesięcy. Sony Ericsson (obecnie już tylko Sony) przedstawił wyniki finansowe za ostatni kwartał i cały 2011 rok. Jak radziła sobie spółka?

Sony Ericsson ostatniego kwartału 2011 roku nie może zaliczyć do udanych. Japońsko-szwedzka spółka poinformowała dzisiaj, że w w ciągu ubiegłych 3 miesięcy straciła aż 207 mln euro. W tym czasie sprzedała jedynie 9 mln urządzeń, czyli o 500 tys. mniej niż we wcześniejszym kwartale (9,5 mln sprzedanych w Q3 2011).

Wyniki finansowe | fot. Sony Ericsson
Wyniki finansowe | fot. Sony Ericsson

Łączna strata Sony Ericssona w minionym roku wynosi aż 247 mln euro, na co bardzo mocno wpłynął ostatni, niekorzystny kwartał. Producent szacuje, że w 2011 roku na całym świecie sprzedano 463 mln smartfonów, w tym około 34,4 mln należących do japońsko-szwedzkiej spółki. To o 20% mniej w porównaniu z 2010 rokiem, kiedy rozeszło się 43,1 mln urządzeń Sony Ericssona.

Wyniki finansowe | fot. Esato
Wyniki finansowe | fot. Esato

Jedyną pozytywną informacją jest 65-procentowy wzrost sprzedaży urządzeń serii Xperia w skali roku. Ma to związek z zapowiedzianymi zmianami w firmie, która obecnie skupi się wyłącznie na produkcji smartfonów Xperia. Tradycyjne słuchawki niestety nie będą już produkowane przez Sony.

Japoński gigant pokłada ogromne nadzieje w najnowszej serii smartfonów Xperia NXT. Bardzo słabe wyniki finansowe składa na karb niekorzystnych warunków makroekonomicznych i skutków klęsk żywiołowych w Tajlandii. Czy w 2012 roku firma zarządzana wyłącznie przez Sony wyjdzie z dołka finansowego? Najnowsze modele zaprezentowane na CES w Las Vegas napawają optymizmem. Najprawdopodobniej już za miesiąc zostaną pokazane kolejne 3 urządzenia, którymi Sony będzie starało się zdobyć nasze uznanie.

Źródło: Esatoinformacja prasowa

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)