Wysyp atomowych Androidów na MWC. Intel myśli o Windows Phone'ach!

Wysyp atomowych Androidów na MWC. Intel myśli o Windows Phone'ach!
04.02.2013 11:00
Intel | fot. YouTube
Intel | fot. YouTube
Tomasz Hamryszak
Tomasz Hamryszak

Qualcommowi i Nvidii w przyszłości może wyrosnąć poważny konkurent na rynku mobilnym. Mowa o Intelu, który dopiero zaczyna przygodę ze smartfonami z Androidem. Nie zamierza się jednak ograniczać do jednej platformy. Amerykański producent procesorów zainteresowany jest również Windows Phone'ami.

Co więcej, widząc potencjał krajów wschodzących, pomagał przy tworzeniu modeli Xolo Lava i MagaFon Mint, a na CES 2013 zaprezentował budżetowego Yolo napędzanego nowym procesorem Atom Z2420.

[solr id="komorkomania-pl-142379" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4675,nowy-lenovo-k900-z-dwurdzeniowym-atomem" _mphoto="lenovo-k900-142379-229x1-33f8fa1.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3494[/block]

To nie koniec atomowych smartfonów; kolejną porcję nowości producenci pokażą pod koniec lutego na targach Mobile World Congress. Intel wydał informację prasową, w której podał, że 25-28 lutego zostaną przedstawione smartfony z Androidem wykorzystujące najnowszy układ Intela - Z2580. Dwurdzeniowy Atom ma wyróżniać się także nowym, dwurdzeniowym układem graficznym PowerVR SGX544 MP2.

Intel stawia na rynki wschodzące

Na MWC 2013 poznamy również dalsze plany ekspansji Intela na rynkach wschodzących. Producent zaprezentuje kolejne budżetowe smartfony z układem Atom Z2420. Dla przypomnienia: na rynek afrykański wkracza model Yolo, a o udziały w Azji powalczy Acer Liquid C1.

Motorola RAZR i
Motorola RAZR i

Czy to oznacza, że kolejne budżetowce trafią do Europy? Moim zdaniem to mało prawdopodobne. Sam producent wiele razy podkreślał, że tanie smartfony z Atomem skierowane będą do krajów rozwijających się. Możemy natomiast mieć nadzieję, że w przyszłości w naszym kraju pojawią się droższe smartfony z nowym dwurdzeniowym Atomem.

I poważnie myśli o Windows Phone'ach

Według serwisu WMPoweruser Intel w przyszłości może również dostarczać swoje rozwiązania do smartfonów z Windows Phone 8 na pokładzie. Obecnie w urządzeniach z mobilnymi okienkami pracują wyłącznie procesory Qualcomma, ale niebawem może się zmienić. Takie informacje potwierdził podczas CES 2013 jeden z kierowników Microsoftu, Greg Sullivan:

Nasza architektura jest niezależna od sprzętu. Dowodem na to są tablety z Windows 8 z układami Intela oraz Windows Phone'y na platformie Qualcomma. Architektura naszego systemu jest przenośna.

O możliwości zastosowania układów Intela w Windows Phone’ach mówił również prezes Intel Mobile Communication Group, Hermann Eul:

Będziemy zainteresowani, gdy zobaczymy, że zainwestowane w ten rynek pieniądze zaczną się zwracać.

Powstanie Windows Phone’ów nie jest jeszcze pewne, jednak w Sieci pojawiły się kolejne informacje mogące świadczyć o tym, że takie urządzenia w przyszłości będą. W serwisie LinkedIn zamieszczono bowiem ofertę pracy w Intelu dla inżynierów Windows Phone. Oznacza to, że producent jest zainteresowany mobilnymi okienkami, a w niedalekiej przyszłości mogą rozpocząć się prace nad układem przystosowanym do tej platformy.

Pojawienie się drugiego producenta procesorów na rynku smartfonów z Windows Phone 8 byłoby korzystne nie tylko dla Microsoftu, ale także dla samych użytkowników. Od dawna mówi się, że będą smartfony z WP i procesorami Nvidii lub ST-Ericcsona, ale do tej pory wciąż nic o nich nie wiadomo. Może z układami Intela będzie inaczej.

Źródło: PhoneArenaPhoneArena

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)