Xiaomi wprowadza Full Display Gestures. Coś takiego powinni zrobić producenci wszystkich "bezramkowców"

Przyciski ekranowe w Xiaomi Mi MIX 2 staną się zbędne
Przyciski ekranowe w Xiaomi Mi MIX 2 staną się zbędne
Miron Nurski

28.12.2017 16:36, aktual.: 31.12.2017 11:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli iPhone X ma coś, co Apple zrobił bezapelacyjnie lepiej niż konkurencja, jest to interfejs oparty na gestach. Xiaomi najwidoczniej zdało sobie z tego sprawę, bo wprowadza właśnie nową metodę obsługi do już istniejących urządzeń. Czekam na innych producentów.

Nowe gesty w testowej wersji MIUI 9

Najnowsze oprogramowanie Xiaomi o oznaczeniu 7.12.28 wnosi przede wszystkim tryb Full Display Gestures dla smartfonów tego producenta z wąskimi ramkami - Redmi 5, Redmi 5 Plus, Mi MIX oraz Mi MIX 2.

Zamiast korzystać z wyświetlanych na ekranie przycisków, podstawowe czynności będzie można wykonać dzięki prostym gestom:

  • powrót do pulpitu głównego - przeciągnięcie palcem od dołu ekranu do góry;
  • lista ostatnio używanych aplikacji - przeciągnięcie palcem od dołu ekranu do góry i przytrzymanie go na moment na środku ekranu;
  • wstecz - przeciągnięcie palca od lewej lub prawej krawędzi ekranu.
Obraz

Co tu dużo mówić - Chińczycy zerżnęli pomysł po całości z iPhone'a X. O ile nie naruszyli przy tym żadnych patentów, nie krytykuję. Dobre rozwiązania powinno się rozpowszechniać.

Na razie nowa wersja MIUI 9 dostępna jest w wersji beta, którą można pobrać stąd. Na finalne wydanie trzeba będzie pewnie poczekać kilka tygodni.

Podobne rozwiązania chciałbym zobaczyć także w innych smartfonach

Większość producentów zmniejszając ramki poszło po linii najmniejszego oporu. Przyciski fizyczne - jeśli takie były - zostały zastąpione wirtualnymi, które przysłaniają treści. Jak pokazał Apple, niepotrzebnie.

Galaxy Note8 ma na dole ekranu pasek funkcyjny
Galaxy Note8 ma na dole ekranu pasek funkcyjny

Co prawda niektóre telefony pozwalają czasowo ukryć pasek funkcyjny, ale chcąc przykładowo wyświetlić listę ostatnio używanych apek trzeba najpierw go rozwinąć, co na dłuższą metę jest irytujące. Tymczasem obsługa iPhone'a X jest banalnie prosta i intuicyjna, a żadne wirtualne guziki nie ucinają obszaru roboczego. Treści wypełniają praktycznie cały ekran.

Ekran iPhone'a X jest niemal w całości wypełniony treściami
Ekran iPhone'a X jest niemal w całości wypełniony treściami

Mam nadzieję, że w 2018 roku konkurencja porzuci paski funkcyjne na rzecz gestów lub czegokolwiek, co pozwoli lepiej zagospodarować wyświetlacze.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)