Xiaomi Mi 10 telefonem (nie)kompletnym? Europa dostała kastrata [AKTUALIZACJA]

Xiaomi Mi 10 telefonem (nie)kompletnym? Europa dostała kastrata [AKTUALIZACJA]

Xiaomi Mi 10 telefonem (nie)kompletnym? Europa dostała kastrata [AKTUALIZACJA]
Źródło zdjęć: © Xiaomishka / Twitter
Patryk Korzeniecki
05.06.2020 09:37, aktualizacja: 08.06.2020 13:28

Europejskie telefony Xiaomi Mi 10 nie pozwalają na używanie dwóch kart SIM jednocześnie. Na wszystko jest jednak sposób. Co ciekawe, modyfikacja nie wymaga grzebania w płycie głównej.

[b]Xiaomi podesłało nam komentarz w tej sprawie[/b]

[i]Brak wsparcia dual sim w Mi 10 w wersji globalnej związany jest ze wsparciem w tym modelu technologii 5G i możliwości jednoczesnej pracy kart SIM 5G lub 5G-4G. Nowa technologia ma inne wymagania na rynkach globalnych i inne na rynkach azjatyckich. W związku z tym obie wersje miały inny cykl projektowy zarówno po stronie developmentu Xiaomi jak i po stronie developmentu procesora. Wiąże się to z tym, że w globalnej wersji jest brak wsparcia dual SIM.[/i]

Xiaomi Mi 10 jest dosyć głośnym smartfonem ze względu na cenę. Urządzenie w najtańszej wersji 8/128 GB kosztuje w Polsce ok. 3500 złotych. To znacznie więcej od poprzednika (Mi 9), który w momencie premiery nad Wisłą można było kupić za 2000 złotych.

W pakiecie otrzymujemy jednak flagowe podzespoły, aparat 108 MP i świetne głośniki stereo. Jest jednak pewien haczyk, o którym wiele osób nie wie. Co ciekawe - nie dotyczy wszystkich egzemplarzy.

Xiaomi Mi 10: dual sim nie dla Polaków

Najnowszy flagowiec Xiaomi, Mi 10, pozwala na korzystanie z funkcji dual SIM, czyli korzystanie z dwóch kart operatora na raz. Niestety umożliwia to jedynie wariant chiński.

Jak informuje serwis MIUIPolska, Xiaomi Mi 10 w wersji europejskiej został jednak tej możliwości pozbawiony. Oba warianty są w zasadzie takie same - producent nie zdecydował się na przeprojektowanie płyty głównej.

Xiaomi Mi 10 i Mi 10 Pro nie pozwala na włożenie dwóch kart SIM. No, chyba, że masz wariant chiński.
Xiaomi Mi 10 i Mi 10 Pro nie pozwala na włożenie dwóch kart SIM. No, chyba, że masz wariant chiński.© miuipolska.pl

Zamiast tego... zaślepiono jedno miejsce w tacce na kartę SIM. Funkcja została też zablokowana programowo w globalnym systemie MIUI, z którego korzystają polskie i europejskie modele. Co więcej, problem dotyczy także bogatszej (i jeszcze droższej) wersji Mi 10 Pro.

Xiaomi Mi 10 może obsłużyć dwie kart SIM: trzeba się jednak pobawić

Xiaomi Mi 10 można jednak udoskonalić. Na szczęście nie wymaga to rozbierania obudowy ani lutowania.

Xiaomi Mi 10 Pro
Xiaomi Mi 10 Pro© Miron Nurski

Tak jak pisałem, płyta główna chińskich i europejskich wersji Mi 10 jest w zasadzie taka sama. Wystarczy więc dokupić tackę na karty SIM z miejscem na obie karty, odblokować bootloader i wgrać oprogramowanie MIUIPolska. Zmiana systemu jest wprawdzie procesem dosyć złożonym. Jeśli jednak komuś zależy na dual SIM i nie chce rozważać kupna innego smartfona, to nie ma innego wyjścia.

Dlaczego Xiaomi wykastrowało europejskie Mi 10?

Można podejrzewać, że Xiaomi w Mi 10 chciało przyoszczędzić na tacce SIM. Bardziej prawdopodobne jest przycięcie kosztów na ewentualnych certyfikacjach. Z pewnością są one droższe niż plastikowa wkładka do telefonu. Mimo wszystko kontrowersyjny jest fakt, że Chińczycy w smartfonie z pułapu ok. 4000 złotych pozwolili sobie na taki kompromis.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)