Xiaomi pracuje nad modułowym smartfonem?

Xiaomi pracuje nad modułowym smartfonem?

Project Ara
Project Ara
Źródło zdjęć: © youtube.com
Miron Nurski
09.12.2013 13:18, aktualizacja: 09.12.2013 14:26

Ostatnio coraz więcej koncernów interesuje się produkcją modułowych telefonów. Teraz dołącza do nich Xiaomi.

Wszystko zaczęło się od wideo z prezentacją koncepcyjnego urządzenia o nazwie Phonebloks, które we wrześniu trafiło do sieci. Miało ono nakłonić producentów do przygotowania telefonu zbudowanego z modułów z najważniejszymi podzespołami, które użytkownik mógłby wymieniać na własną rękę. Tematem szybko zainteresowała się Motorola, która ogłosiła rozpoczęcie prac nad Projectem Ara. Szczegółowo omówił go Mateusz.

Phonebloks - The next step

Teraz na świeżym (a właściwie nieistniejącym) jeszcze rynku telefonów modułowych pojawił się drugi gracz, czyli chińska firma Xiaomi. Jej CEO - Lei Jun - opublikował na Weibo (chiński odpowiednik Twittera) dwie sugerujące to grafiki. Co prawda zostały one dość szybko usunięte, ale z pewnością nie pojawiły się przypadkiem i miały na celu wywołanie fali spekulacji.

Magic Cube
Magic Cube© gforgames.com

Projekt nazywa się Magic Cube i - jak wynika z powyższych rycin - zakłada stworzenie urządzenia, które pozwalałoby m.in. na wymianę aparatu, baterii i płyty głównej (przy czym nie wiadomo, czy ta ostatnia będzie wymienialna). Personalizacja takiego smartfona nie byłaby zatem aż tak rozbudowana jak w przypadku Projectu Ara, ale moim zdaniem jedynie na coś takiego możemy liczyć w najbliższej przyszłości; w dobie planowanego postarzania produktów wprowadzenie na rynek telefonu, który można udoskonalać w nieskończoność, byłoby po prostu nieopłacalne. Do tego dochodzą problemy techniczne związane m.in. z optymalizacją systemu pod kątem podzespołów, których smartfon w standardzie nawet nie ma. To oczywiście teoretycznie jest możliwe (patrz: rynek PC), ale w przypadku telefonów byłoby wyjątkowo nierentowne.

Warto wspomnieć, że pierwszy telefon, który na odczepnego można nazwać modułowym, trafił już na rynek. Mowa oczywiście o modelu Jolla, który wykorzystuje rozwiązanie zwane "drugą połówką". Są to po prostu wymienne tylne panele mogące zawierać własny hardware.

I AM THE OTHER HALF

Na razie oczywiście nie wiadomo, kiedy (i czy w ogóle) Xiaomi zrealizuje swój pomysł na modułowy telefon. Nastąpi to jednak raczej nieprędko.

Źródło: G 4 Games via Phone Arena

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)