Xiaomi tanio skóry nie sprzeda. Firma wypowiada wojnę rządowi USA

Strona głównaXiaomi tanio skóry nie sprzeda. Firma wypowiada wojnę rządowi USA
01.02.2021 17:58
Xiaomi tanio skóry nie sprzeda. Firma wypowiada wojnę rządowi USA

Xiaomi twierdzi, że wyrządzone przez amerykańskie władze szkody są "trudne do oszacowania i naprawienia".

Donald Trump tuż przed końcem swojej prezydentury rozszerzył listę "komunistycznych, chińskich firm militarnych". Oskarżone o powiązanie z chińskim wojskiem zostało m.in. Xiaomi, w efekcie czego 15 marca amerykańscy obywatele stracą możliwość inwestowania w tę firmę.

Producent od razu wydał oświadczenie, w którym zaprzecza, jakoby był powiązany z władzami Chin. Na oświadczeniu się nie skończyło.

Xiaomi wypowiada amerykańskiemu rządowi wojnę sądową

Do Sądu Okręgowego w Dystrykcie Kolumbii wpłynął złożony przez Xiaomi wniosek przeciwko Departamentowi Obrony i Skarbu USA. Firma twierdzi, że nałożony przez amerykańskie władze zakaz inwestycji jest "niezgodny z prawem i konstytucją".

Xiaomi zaznacza, że 75 proc. akcji posiadają współzałożyciele Lin Bin oraz Lei Jun. Na liście właścicieli - według zapewnień firmy - brakuje osób i organizacji powiązanych z chińskim wojskiem, a "znaczną liczbę" akcjonariuszy mają stanowić Amerykanie. Na liście dziesięciu największych udziałowców mają się znajdować trzy amerykańskie podmioty.

Gigant twierdzi, że zawieszenie amerykańskich inwestycji może wyrządzić "natychmiastowe i nieodwracalne szkody". Już samo oskarżenie o powiązanie z wojskiem miało się przełożyć na "trudne do oszacowania i naprawienia szkody reputacyjne" i "znaczące osłabienie" jej działań biznesowych.

W dniu, w którym Xiaomi zostało dopisane do czarnej listy, akcje firmy spadły o ponad 10 proc.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)