Xperia X Premium może być pierwszym na rynku smartfonem z ekranem HDR

Xperia X Premium może być pierwszym na rynku smartfonem z ekranem HDR

Xperia X
Xperia X
Źródło zdjęć: © Sony
Mateusz Żołyniak
20.04.2016 15:17, aktualizacja: 20.04.2016 19:39

Wiemy już jaki smartfon może być następcą Xperii Z5 Premium i co może być jego największą zaletą.

Sony na targach Mobile World Congress w Barcelonie zaprezentowało nową rodzinę smartfonów, która zastąpi modele Xperia Z. W ramach serii X na start wprowadzone będą trzy telefony, ale Japończycy na tym nie poprzestaną. PhoneRadar donosi, że firma szykuje następcę Xperii Z5 Premium, który na rynku zadebiutuje pod nazwą "Xperia X Premium".

Pierwszy na rynku mobilnym ekran HDR?

Najnowsze informacje sugerują, że sprzęt ten również będzie wyróżniał się zastosowanym ekranem. W zeszłorocznym flagowcu Sony postawiło na panel 4K. Teraz firma ma wprowadzić pierwszego smartfona z wyświetlaczem w pełni wspierającym HDR, który został najprawdopodobniej opracowany przez Japan Display.

Telewizor 4K HDR Sony
Telewizor 4K HDR Sony© sony

Rozwiązanie to - w przeciwieństwie do wyświetlacza 4K z Z5 Premium - ma nie być tylko sloganem marketingowym. Zastosowanie panelu HDR powinno przełożyć się na realne korzyści dla użytkowników. Pierwszą z nich jest znacznie poszerzona głębia kolorów. Nowy ekran ma wyświetlać aż 1,07 miliarda odcieni.

Jest to spory przeskok w porównaniu do 16,8 mln kolorów, które wyświetlają dostępne obecnie rozwiązania, w tym topowe AMOLED-y Samsunga. Jak to możliwe? To dość proste - jest to 10-bitowy wyświetlacz, który prezentuje po 1024 odcienie na każdy z podstawowych kolorów (czerwony, niebieski i zielony), a nie standardowe 256 odcienie dla przestrzeni RGD, jak dostępne na rynku ekrany.

Są też inne zalety tego rozwiązania

Wyświetlacz HDR, który ma trafić na pokład Xperii X Premium, oferować ma odświeżanie na poziomie 120 Hz, które dostępne jest przeważnie jedynie w droższych telewizorach Ultra HD. Informacje mówią ponadto o znacznie poprawionym kontraście, który wyniesie 2000:1. Wciąż nie jest to jednak poziom znany z paneli OLED-owych.

Schemat działania ekranu Whitemagic z Xperii P
Schemat działania ekranu Whitemagic z Xperii P© sony

Poprawiona będzie również jasność, która ma standardowo wynosić ok. 1000 nitów, co jest jednym z najlepszych ekranów na rynku. Podobne osiągi oferował panel ze starej Xperii P, ale jasność nowego wyświetlacza będzie mogła wzrosnąć maksymalnie do 1300 nitów. Dotyczy to zapewne dedykowanego trybu, który zwiększa czytelność w mocnym słońcu. Dość dodać, że maksymalny poziom jasności dla Super AMOLED-a z nowego Galaxy S7 to 855 nitów.

Nie zabraknie też z pewności szeregu znanych już rozwiązań, w tym technologii Triluminos odpowiadającej za podświetlenie panelu LCD czy silnika X-Reality. Biorąc pod uwagę rozszerzone wsparcie dla materiałów HDR, można liczyć, że Sony zadba o obsługę treści dostępnych m.in. w serwisach Netflix czy Amazon Video.

Co jeszcze oferować ma Xperia X Premium?

Sony od dawna stawia na innowacyjne technologie, które przenoszone są do smartfonów z rynku telewizorów. W ubiegłym roku nie wyszło to do końca, gdyż 4K z Xperii Z5 Premium nie przełożyło się żadne realne korzyści dla użytkowników. W przypadku Xperii X Premium może być jednak zupełni inaczej, o ile oczywiście powyższe dane znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Sony Xperia X Performance
Sony Xperia X Performance© Sony

Japończycy nie poprzestaną jedynie na wprowadzeniu ekranu o jakości porównywalnej z topowymi telewizorami Bravia. Nowy flagowiec firmy powinien być oparty na Snapdragonie 820 Qualcomma (lub jego mocniejszej wersji) z rdzeniami Kryo i grafiką Adreno 530, który będzie współpracował z 3 GB lub 4 GB pamięci RAM.

Firma zadbać ma również o obecność portu USB 3.0 typu C, który umożliwi szybsze ładowanie, przesyłanie obrazu HDR w wysokiej rozdzielczości czy obsługę słuchawek z aktywnym systemem redukcji szumów, które firma ma w ofercie. Szkoda, że wciąż nie wiadomo kiedy prawdziwa odpowiedź Sony na flagowce innych producentów może zostać oficjalnie zaprezentowana.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)