YouTube wprowadza znaczniki rozdziałów na osi czasu. Zapytałem youtuberów, czy będą z nich korzystać

YouTube wprowadza znaczniki rozdziałów na osi czasu. Zapytałem youtuberów, czy będą z nich korzystać
Miron Nurski

29.05.2020 14:24, aktual.: 29.05.2020 17:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas oglądania filmów na YouTubie łatwiej niż kiedykolwiek odszukasz interesujący Cię fragment. To z pewnością dobre dla użytkowników - ale miałem wątpliwości, czy twórcy wideo podzielają to zdanie.

Rozwiązanie to nie dla wszystkich jest nowością, bo YouTube testował je od kwietnia o wybranych osób. Dopiero teraz serwis zdecydował się jednak na jego pełne wdrożenie.

YouTube ze znacznikami rozdziałów na osi czasu

Zapewne niejednokrotnie zdarzyło się wam odpalić na YouTubie jakiś film jedynie z myślą o konkretnym fragmencie. W przypadku recenzji telefonu może to być część poświęcona aparatowi. Z myślą o takich sytuacjach powstały znaczniki rozdziałów.

Jeśli film jest podzielony na rozdziały, można do nich przejść - jak dotychczas - z poziomu znaczników w opisie filmu. Nowością jest to, że od teraz części są wyraźnie od siebie oddzielone na pasku odtwarzania, a podczas przewijania filmu wyświetlany jest podgląd z tytułem rozdziału.

Obraz

YouTube automatycznie doda znaczniki do wszystkich filmów, które mają w opisach wstawki czasowe zaczynające się od 0:00.

Pytanie tylko, czy youtuberzy będą chcieli ze znaczników korzystać

Nie jest tajemnicą, że YouTube faworyzuje dłuższe filmy. Ponadto im większy fragment wideo zostanie przez widza obejrzany, tym lepsze statystyki kanału i w efekcie wyższa pozycja w wyszukiwarce i wyższe przychody z reklam.

Nie bez powodu poradnikowe filmy, w których odpowiedź na zawarte w tytule pytanie można zawrzeć w kilkunastu sekundach, są często rozwleczone do wielu minut. Polityka YouTube'a sprawia, że inne działania się zwyczajnie nie opłacają.

Nowy mechanizm w praktyce może skrócić czas, jaki widzowie poświęcają na oglądanie pojedynczych filmów. O to, czy twórcom taka sytuacja może być na rękę, zapytałem zaprzyjaźnionego youtubera - Roberta Nawrowskiego.

Byłoby idealnie, gdyby wyszukiwarka YouTube'a prowadziła widzów bezpośrednio do rozdziałów. Wtedy ktoś szukający hasła "galaxy s20 bateria" mógłby trafić do fragmentu mojego filmu. Oczywiście watch time - czyli to, co jest na YouTubie najważniejsze - byłby wówczas krótszy, ale z drugiej strony zyskałbym widza, którym w innym razie w ogóle by do mnie nie trafił. Jeśli jednak znaczniki mają być tylko ułatwieniem dla widzów, którzy już do filmu trafili, z punktu widzenia twórcy jest to bez sensu.

Podobne obawy związane z nową funkcją zdaje się mieć Paweł Warzecha z kanału Mobzilla.

To odpowiem tak: na dwoje babka wróżyła. Z jednej strony to na pewno jest wygodna rzecz dla widzów - ułatwiająca odnalezienie konkretnego, interesującego ich fragmentu (albo ominięcie tych mniej ciekawych, jak np. "ad reads", czyli elementów ze sponsoringiem czy reklamami). Z drugiej jednak funkcja może nie sprzyjać twórcom. Istnieje ryzyko, że negatywnie wpłynie na czas oglądania filmów, który dla YouTube'a ciągle jest jedną z najważniejszych kwestii, wpływających na pozycjonowanie. Ja ten bajer najpewniej przetestuję i będę sprawdzał na bieżąco, jak wpływa na utrzymanie uwagi odbiorców.

Nawrowski zwraca też uwagę na to, że - patrząc na dotychczasowe działania YouTube'a - widzowie nie powinni się do nowej funkcji specjalnie przywiązywać.

YouTube miał miliard różnych pomysłów, lepszych i gorszych. Niektóre rzeczy się pojawiają, inne znikają. Tak jest chociażby z ankietami, które 10 czerwca zostaną zlikwidowane, bo korzystał z nich niewielki odsetek twórców. Jeśli ze znacznikami rozdziałów będzie podobnie, YouTube może je w każdej chwili wyłączyć.

Tutaj możecie obejrzeć przykładowy film ze znacznikami. Powinny już działać w aplikacjach na Androida i iOS, a także w przeglądarce.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)