YouTube z pełnym wsparciem dla pionowych treści i nowym standardem VR

YouTube z pełnym wsparciem dla pionowych treści i nowym standardem VR

YouTube pozwoli wygodnie oglądać wideo o różnych proporcjach
YouTube pozwoli wygodnie oglądać wideo o różnych proporcjach
Źródło zdjęć: © magicmockups.com
Łukasz Skałba
23.06.2017 11:01, aktualizacja: 23.06.2017 13:01

YouTube oficjalnie wspiera wideo nagrane w orientacji pionowej. Jakie jeszcze nowości zostały zapowiedziane?

VVS jest nieuleczalny

Wielu ludzi nigdy nie zrozumie, że filmy powinno nagrywać się poziomo, gdyż właśnie tak zorientowane są ekrany laptopów, komputerów i telewizorów. Nagrywając smartfonem w orientacji pionowej, zmuszamy widza do podziwiania ogromnych czarnych pasów po bokach, co jest sztuczne i psuje cały odbiór filmu.

Niestety, mimo usilnych starań oświeconej części społeczeństwa, osoby te nic sobie z tego nie robią i nadal są zbyt leniwi, aby przekręcić smartfona o 90 stopni i nagrywać urządzeniem poziomo. Nie pomagają nawet zabawne filmiki o Vertical Video Syndrome, które w ostatnich latach zalewają internet. Wygląda więc na to, że jest to po prostu walka z wiatrakami.

YouTube pod presją

Zamiast walczyć z osobami chorującymi na VVS, Google postanowił wesprzeć i ułatwić życie widzom. Po aktualizacji aplikacji, użytkownicy będą mogli oglądać odpowiednio rozciągnięte wideo, niezależnie od tego, w jakich jest proporcjach.

Ściślej rzecz ujmując, okienko odtwarzacza będzie mogło dynamicznie zmieniać swoje rozmiary i proporcje, aby wyświetlany film był jak najprzyjemniejszy w odbiorze. Niezależnie od tego czy jest poziomy, pionowy, czy kwadratowy.

Czasami najlepszy jest kompromis, czyli standard VR180

Drugą nowością jest wprowadzenie przez Google'a nowego standardu VR180, który miałby spopularyzować materiały [del]sferyczne[/del] półsferyczne. Przedstawiciele YouTube'a twierdzą, że nagrywanie materiałów w 360 stopniach jest zazwyczaj skomplikowane i kosztowne. Z tego względu powstał standard VR180, na który składać się mają również odpowiednie sprzęty umożliwiające proste nagrywanie kompatybilnych materiałów.

Firma prowadzi rozmowy z markami takimi jak LG czy Lenovo. Firmy te mają zaprojektować konsumenckie kamery umożliwiające tworzenie treści VR180, które miały by być proste w obsłudze i tanie.

Charlie Puth In London (VR180 Experience)

Z perspektywy odbiorcy, zmieni się jedynie to, że oglądając taki materiał na goglach VR, nie będzie się on musiał martwić tym, czy przypadkiem za jego głową nie dzieje się w tym momencie coś ciekawego. Według Google'a, będzie to rozwiązanie tylko odrobinę mniej imersyjne, a przy tym znacznie wygodniejsze. Cóż, trudno z tym dyskutować.

Wszystkie nowości ujrzymy w środowisku YouTube w ciągu kilku tygodni.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)