Obudowa z sonarem i inne ciekawe akcesoria Samsunga

Obudowa z sonarem i inne ciekawe akcesoria Samsunga14.03.2014 16:45
Obudowa z sonarem i inne ciekawe akcesoria Samsunga
Mateusz Żołyniak

Nie, nie przeczytacie tu o Gamepadzie, Gear Fit czy innym dodatku do Galaxy S5. To oczywiście świetne rozwiązania, ale Samsung ma coś jeszcze lepszego.

Akcesoria rozwijają się równie szybko (o ile nie szybciej) co smartfony i wkrótce mogą stać się bardzo ważnym rynkiem dla producentów inteligentnych telefonów. Prawdziwy wysyp dodatków zwiększających funkcjonalność smartfonów jeszcze przed nami, ale już teraz można obserwować dynamiczne zmiany w tym segmencie. Wystarczy spojrzeć na najróżniejsze wizje inteligentnych zegarków czy gadżetów dla aktywnych, które mają monitorować aktywności i stan zdrowia użytkowników. Jest też coraz więcej gamepadów i nakładek dla graczy, a covery z ekranami E-Ink, etui z noktowizorem czy inteligentne szczoteczki do zębów to jeszcze inne kierunki rozwoju akcesoriów.

Zdecydowana większość dodatków do telefonów to urządzenia dla gadżeciarzy. Sprzęt którym można pobawić się kilka dni, tygodni, miesięcy, a potem i tak ląduje gdzieś na dnie szuflady. Cieszyć powinno jednak, że akcesoria do smartfonów coraz częściej wykorzystywane są do monitorowania stanu zdrowia, obserwacji przebiegu choroby czy wspomagania życia osób z różnego rodzaju wadami.

iBGStar
iBGStar

Nie zastąpią one wizyty u lekarza specjalisty czy zaawansowanej, specjalistycznej aparatury. Często okazują się jednak bardzo pomoce, gdy dostęp do opieki medycznej jest utrudniony ze względu na lokalizację, czas czy środki pieniężne. Są więc już urządzenia do monitorowania poziomu glukozy umożliwiające zapisywania danych w smartfonie i automatyczne przesyłanie ich lekarzowi. Są inteligentne ciśnieniomierze i pulsometry. Są nawet ultradźwiękowe skanery i mobilne monitory stanu ciąży.

Samsung zaczął eksplorować kolejną niszę. Południowokoreański gigant przygotował cały zestaw akcesoriów z myślą o osobach słabowidzących. Firma zaprezentowała: Optical Scan Stand, Voice Label i Ultrasonic Cover. Co takiego oferują?

Optical Scan Stand
Optical Scan Stand

Pierwsze z akcesoriów to stojak, który umożliwia dokładne ułożenie smartfona nad gazetą. Po wykryciu tekstu automatycznie uruchamiany jest skaner, poszczególne słowa są rozpoznawane (OCR), a następnie smartfon czyta go użytkownikowi. Niezwykle ciekawie prezentuje się Ultrasonic Cover, czyli nakładka na smartfona korzystająca z ultradźwięków. Wystarczy trzymać ją przed sobą, a będzie ona w stanie rozpoznać czy przed użytkownikiem są przeszkody.

Ultrasonic Cover
Ultrasonic Cover

Voice Label to z kolei małe naklejki, które działają na podobnej zasadzie do tagów. Można rozmieścić je w domu i przypisać do każdego odpowiednią notkę. Po zbliżeniu smartfona odpowiednia aplikacja będzie czytać informację. Aplikacja może pomóc również w zostawianiu notek osobom niedowidzącym. Najważniejsze jest jednak to, że Samsung projektując nowe akcesoria nie myślał o użytkownikach najnowszego Galaxy S5. Są one obecnie przeznaczone dla modelu Galaxy Core Advanced. To urządzenie znacznie tańsze, a do tego wyposażone w fizyczne przyciski funkcyjne.

Voice Label
Voice Label

Ultrasonic Cover czy Voice Label to nie sprzęt, który zmieni życie osób niewidomych. Do tego, potrzebne jest zaawansowane oprogramowanie i pokaźny ekosystem wspierających je akcesoriów. Nowości Samsunga mogą jednak poprawić komfort życia ludzi niedowidzących.

Na razie są trzy proste akcesoria, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pojawiły się kolejne, bardziej rozbudowane. Wystarczy wziąć za przykład prezentowany na MWC 2014 ekran Fujitsu, który imituje fakturę materiałów. Mógłby on "wyświetlać" litery alfabetu Braille'a. Niezwykle pomocne mogą okazać się również inteligentne zegarki, które również mogą wykorzystywać ultradźwięki do lokalizowania przeszkód. Nie wspominam nawet o asystentach głosowych, informujących o zdarzeniach i pomagających z znajdowaniu informacji.

Szorstkie czy gładkie? Na tym ekranie poczujesz fakturę wyświetlanego obrazu

Jeżeli jakaś firma ma opracować dobre rozwiązania mobilne dla osób z problemami wzrokowymi to będzie to właśnie jeden z gigantów. Samsung ma potrzebne zaplecze technologii i pieniądze na rozpowszechnienie tego typu akcesoriów. Trzymam więc kciuki za koreańską firmę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)