Zabierz smartfon do lasu. Badacze proszą o pomoc
Podczas spaceru po lesie znalazłeś martwe zwierzę lub nietypowego owada? Aplikacja BioLoc pomoże podzielić się tym znaleziskiem z naukowcami i innymi użytkownikami.
Nauka obywatelska to ruch społeczny, dzięki któremu ludzie niemający wykształcenia na poziomie akademickim mogą przyczynić się do poprawienia stanu wiedzy w jakiejś dziedzinie. Smartfony w oczywisty sposób sprzyjają temu trendowi, co postanowili wykorzystać badacze Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.
BioLoc to aplikacja do zgłaszania naukowcom leśnych obserwacji
Polska apka składa się z trzech modułów:
- [][b]ZNALAZŁEŚ MARTWE ZWIERZĘ?[/b] – służy do zgłaszania martwych zwierząt, znalezionych w lesie lub na drodze; zebrane w ten sposób dane pomogą np. szacować śmiertelność poszczególnych gatunków i wytypować niebezpieczne dla nich miejsca;[][b]GATUNKI INWAZYJNE[/b] – do zgłaszania obserwacji zwierząt, które są obce w Puszczy Białowieskiej i innych polskich ekosystemach; dzięki tym zgłoszeniom uczeni będą mieli dane np. na temat zasięgu występowania zwierząt, roślin czy grzybów groźnych dla gatunków autochtonicznych; [b]INNE OBSERWACJE[/b] – czyli wszystko to, co użytkownik uważa za ciekawe podczas spaceru po lesie czy łące.
Program powstał z myślą o Puszczy Białowieskiej, ale zgłaszać można także obserwacje przyrodnicze z innych regionów Polski. - Wszelkie dane o obecności konkretnego gatunku w danej lokalizacji mogą być ważne dla badaczy czy osób zajmujących się ochroną przyrody - mówi prof. Sławomir Bakier, dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej.
Wspomniane narzędzie można wykorzystać także do przeglądania zgłoszeń innych użytkowników, wraz z zamieszczonymi zdjęciami oraz lokalizacją.
Apkę BioLoc można pobrać za darmo ze sklepów Google Play oraz App Store.
Zobacz także: