Google A.I. Duet - zagraj na pianinie w duecie z... algorytmem

Google A.I. Duet - zagraj na pianinie w duecie z... algorytmem

Robot grający na pianinie
Robot grający na pianinie
Źródło zdjęć: © Inokos / depositphotos.com
Łukasz Skałba
20.02.2017 12:33, aktualizacja: 20.02.2017 13:33

Google co jakiś czas zaskakuje nas jakimiś eksperymentalnymi usługami lub aplikacjami. Ostatnio coraz częściej wykorzystują one sieci neuronalne i uczenie maszynowe. Po usłudze, która rozpoznaje nasze rysunki, pora na taką, która zagra z nami na pianinie.

Google rozpoczął nowy eksperyment o nazwie A.I. Duet. Jest to strona internetowa umożliwiająca zagranie dowolnej melodii na wirtualnym pianinie. Gdy skończymy, algorytmy zagrają jej kontynuację, aby wszystko do siebie pasowało i brzmiało sensownie, nawet jeśli nasza część sensowna nie była.

Jakim cudem jest to możliwe? W muzyce są różne zasady. Jedne dźwięki łączą się z określonymi dźwiękami lepiej, a z innymi gorzej. Są różne tonacje, powstają harmonie. Wszystkich tych zasad można nauczyć komputer, tworząc odpowiednie algorytmy - "jeśli użytkownik zagra takie dźwięki, graj tak".

A.I. Experiments: A.I. Duet

Omawiane dzisiaj narzędzie działa jednak zupełnie inaczej. Program zbiera miliony próbek i automatycznie tworzy między nimi różne powiązania. Wykorzystuje on uczenie maszynowe i tworzy sztuczne sieci neuronalne. Im więcej osób zagra więc na wirtualnym pianinie, tym lepiej A.I. Duet będzie umiał zareagować w przypadku kolejnych użytkowników.

Twórcą A.I. Duet jest programista i muzyk Yotam Mann, który na potrzeby swojego eksperymentu użył ogólnodostępnego narzędzi Google Magenta, które zostało opublikowane około rok temu. Umożliwia ono wykorzystywanie sieci neuronalnych do kreatywnych czynności takich jak tworzenie różnego rodzaju sztuki. Ciekawe, do czego jeszcze zostanie ono wykorzystane i - jeszcze ciekawsze - jakie dzieła powstaną dzięki tworom opartym na jego strukturze.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)