Proces zakończony. Nabywcy wadliwych Nexusów 6P otrzymają odszkodowania

Proces zakończony. Nabywcy wadliwych Nexusów 6P otrzymają odszkodowania

Użytkownicy Nexusów 6P wreszcie mogą liczyć na odszkodowanie
Użytkownicy Nexusów 6P wreszcie mogą liczyć na odszkodowanie
Mateusz Żołyniak
10.06.2019 15:28, aktualizacja: 10.06.2019 17:28

Wyjaśniła się sprawa odszkodowania, jakie otrzymać mają użytkownicy wadliwych Nexusów 6P. Wypłacenie odpowiedniej rekompensaty Google'a oraz Huaweia kosztować ma prawie 10 mln dol.

Nexus 6P to zaprezentowany pod koniec września 2015 roku flagowy smartfon Google'a, który miał okazać się wielkim sukcesem firmy. Szybko okazało się jednak, że smartfon przygotowany przez Huaweia nie zaliczał się do najbardziej dopracowanych produktów w dziejach linii.

Jego użytkownicy narzekali najczęściej na dwa problemy, które dotyczyły:

  • **pojawiającego się \bootloopa**, czyli problemów z uruchomieniem urządzenia przejawiających się zawieszeniem się animacji startowej lub jej zapętleniem (ciągłe restartowanie), na które nie pomagał twardy restart;
  • zbyt szybkiego życia energii, przez \battery drain\ w niektórych egzemplarza w pełni naładowania bateria wystarczyła zaledwie na kilka godzin pracy.

Google i Huawei oficjalnie przyznali się do występowania problemów oraz świadczyli wymianę gwarancyjną wadliwych egzemplarzy. Nie zawsze to jednak pomagało, ponieważ wspomniane wady często pojawiały się też w nowych urządzeniach.

Google Nexus 6P
Google Nexus 6P

Frustracja użytkowników Nexusa 6P doprowadziła do zbiorowego pozwu, który - za pośrednictwem jednej z kancelarii - złożono w amerykańskim sądzie w kwietniu 2017 roku.

W międzyczasie Google wymieniał poszkodowanym Nexusy 6P na Pixele XL

Google w momencie, gdy trwała już batalia sądowa, postanowił wyjść z pomocną ręką do wielu użytkowników Nexua 6P. Firma w Kanadzie oraz USA wprowadziła specjalny program wymiany gwarancyjnego - zamiast kolejnego nexusa użytkownicy mogli zdecydować się na wybór nowszego Pixela XL, który był też urządzeniem wyraźnie droższym.

Z opcji tej nie skorzystał jednak każdy, a ci, którzy pozostali przy Nexusie 6P, po czterech latach od prezentacji urządzenia mają w końcu dostać odszkodowanie.

Do 400 dol. dla tych, którzy kupili Nexusa 6P w USA

Firma KCC Secure poinformowała, że użytkownicy Nexusa 6P mogą obecnie liczyć na rekompensatę za problemy z wadliwymi egzemplarzami. Dotyczy to modeli zakupionych w Stanach Zjednoczonych pomiędzy 29 września 2015 roku (data premiery modelu) a 3 maja 2019 roku.

Użytkownicy mogą otrzymać odszkodowanie od 10 dol. (niecałe 40 zł) do aż 400 dol. (ok. 1500 zł). Wielkość zależy od konkretnej wady, możliwości jej udokumentowania czy korzystania z wymiany gwarancyjnej. Wiele osób nie otrzyma więc najwyższej kwoty, ale samo udokumentowanie krótkiego czasu pracy na baterii przyniesie 150 dol. (ok. 570 zł).

Przegrana w procesie Google'a i Huaweia maksymalnie kosztować może aż 9,75 mln dol. (prawie 37 mln zł), na co wskazuje raport KCC Secure. Ostatecznie kwota będzie pewnie niższa, ale firmy odczują konsekwencje niewystarczającej kontroli jakości przy produkcji urządzenia.

Warto dodać, że sprawa związana z Nexusem 6P to nie jedyna przegrana giganta z Mountain View w zbiorowym pozwie. W maju 2019 roku firma musiała zobligować się do wypłacenia rekompensat wynoszącej do 500 dol. (prawie 1900 zł) użytkownikom pierwszych Pixeli, czyli następców sprzętu Huaweia.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)