Jak przywrócić do życia zalany telefon?

Co zrobić, gdy telefon wpadł do wody? Choć elektronika i woda raczej się nie lubią, z tego niemiłego spotkania można wyjść obronną ręką.

Jak przywrócić do życia zalany telefon?
Marek Pruski

22.06.2016 | aktual.: 24.06.2016 12:21

  1. Wyciągnij telefon z wody. Staraj się robić to w miarę ostrożnie, ale szybko. Im szybciej wyciągniesz telefon z wody, tym większa szansa na jego uratowanie.
  2. Jeśli telefon jeszcze się nie wyłączył, to ty go wyłącz. Jeśli odmawia posłuszeństwa – wyłącz go siłowo. (wyciągając baterię lub przytrzymując przycisk zasilania lub odpowiednią dla danego modelu kombinację przycisków).
  3. Wyciągnij baterię (o ile jest to możliwe).
  4. Wyciągnij kartę SIM, kartę pamięci. Dane na nich zapisane, mogą być nawet ważniejsze od samego telefonu. Jeśli dłużej zostaną w urządzeniu, one także mogą ulec zniszczeniu.
  5. Połóż telefon na papierowym ręczniku lub innej suchej i miękkiej tkaninie.
  6. Przetrzyj telefon i usuń możliwie jak najwięcej wilgoci. Uważaj jednak, by zbytnio nie poruszać telefonem. Woda, która znajduje się w środku może się przemieścić i wyrządzić kolejne szkody. Dla telefonów z otwieraną tylną klapką, można użyć ścierki lekko nasączonej wysokoprocentowym alkoholem (wódka/spirytus). Nie używaj do tego celu suszarki - może to przyspieszyć powstanie korozji na ważnych podzespołach.
  7. Odstaw telefon najlepiej na ok. 72 godziny. Nawet jeśli wcześniej telefon wcześniej się włączy i będzie działał sprawnie, znajdująca się w środku woda może narobić szkód nawet po kilku dniach.
  8. Zanim sprawdzisz, czy telefon działa, warto sprawdzić wskaźnik LCI (Liquid Contact Indicator). Pozwala on sprawdzić, czy elementy w telefonie uległy zalaniu. Wskaźnik LCI znajduje się w większości telefonów i - w zależności od konstrukcji - jest umieszczony pod klapką, pod gniazdem karty SIM lub w gniazdach jack czy USB.Jest to zazwyczaj biały prostokąt lub kółko. Jeśli pozostaje białe, to wszystko jest w porządku. Jeśli jednak przybiera kolor różowy czy czerwony – telefon uległ zalaniu. Standardowa naprawa gwarancyjna nie obejmuje zalania telefonu (chyba że nie spełnił on norm odporności IP), ale dodatkowe pakiety wykupione np. u operatora mogą taką ochronę gwarantować.
  9. Włącz telefon (bez karty SIM i SD) i sprawdź, czy działa. Jeśli po kilku godzinach działania nic mu nie jest, możesz włożyć karty SIM i SD.
  10. Sprawdź dokładnie, czy wszystko działa. Zwróć szczególną uwagę na głośniki i porty USB i Jack. Podczas pierwszego ładowania, sprawdzaj temperaturę telefonu i ewentualne dźwięki, które z siebie wydaje.

Jest wiele sposobów na to, by przywrócić urządzeniu normalne działanie po kontakcie z wodą. Uratowanie telefonu po zalaniu to tak naprawdę loteria – albo nam się uda, albo nie. Jeśli jednak chcemy zwiększyć swoje szanse, trzeba działać szybko i być przy tym w miarę delikatnym.

Jest też kilka rzeczy, których robić nie należy.

  • Nie poruszaj zbyt dużo zalanym telefonem
  • Nie podłączaj zalanego telefonu do komputera
  • Nie podłączaj zalanego telefonu do ładowania
  • Nie zostawiaj zalanego telefonu w słońcu
  • Nie okłamuj serwisanta, jeśli zdecydujesz się na oddanie telefonu do serwisu.

A co gdy telefon po zalaniu nie chce działać?

Wtedy jedyna opcja to oddanie go do serwisu. Tam poddaje się takie urządzenie procesom chemicznym i fizycznym, które mają wyczyścić płytę główną i inne elementy. Koszt takiej usługi jest różny i zależy od wielu czynników.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)