Zapisy na szczepienie w aplikacji. mojeIKP już do pobrania
Na razie liczba potencjalnych użytkowników jest mocno ograniczona.
11.05.2021 | aktual.: 11.05.2021 14:19
Dotychczas dostęp do Internetowego Konta Pacjenta można było uzyskać jedynie z poziomu strony internetowej. Ministerstwo Zdrowia jest jednak świadome, że większość osób i tak odwiedza ją za pomocą urządzeń mobilnych, dlatego postanowiło nadrobić braki i przygotować specjalną aplikację.
Apkę dla pacjentów mojeIKP można już pobrać z App Store'a
Adam Niedzielski poinformował o Twitterze o dostępności aplikacji Internetowego Konta Pacjenta na iPhone'y. Wersja androidowa ma się pojawić "za chwilę", choć nie wiadomo, czy jest to kwestia godzin, czy raczej dni.
Aplikację pobierzecie z App Store'a.
Co potrafi aplikacja mojeIKP? M.in. pozwala zarejestrować się na szczepienie
Na razie apka zawiera 2 moduły: e-recepty oraz e-skierowania. Dostępne w dniu premiery funkcje to:
- e-rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19;
- możliwość wykupienia leku w aptece bez konieczności podawania numeru PESEL - wystarczy dać farmaceucie do zeskanowania kod QR;
- dostęp do e-recept i e-skierowań bezpośrednio z otrzymanego powiadomienia PUSH;
- możliwość sprawdzenia dawkowania przepisanego leku;
- możliwość sprawdzenia, kiedy i gdzie odbędzie się wizyta na podstawie zarejestrowanego e-skierowania;
- pobieranie e-recept i e-skierowań w formie pliku PDF, który można przesłać bliskim lub pracownikom
- medycznym mailem lub SMS-em.
Zainstalowałem aplikację na swoim iPadzie (mojeIKP nie ma osobnej wersji na tablety, wyświetla się apka iPhone'owa). Jest prosta w obsłudze i czytelna, ale bliższe oględziny ujawniają, że jest uboższa, niż może się na pierwszy rzut oka wydawać.
Przy moim e-skierowaniu na szczepienie widoczny jest ogromny przycisk "zmień termin". Po jego kliknięciu zostałem odesłany na stronę e-rejestracja.gov.pl, z poziomu której... nie da się wygodnie zmienić terminu szczepienia. Można jedynie anulować wizytę i liczyć na to, że uda się znaleźć bardziej dogodną datę podczas ponownej rejestracji.
W tym momencie nie ma też opcji logowania za pomocą odcisku palca, co w 2021 roku powinno być standardem. Jedyne zabezpieczenie to 4-cyfrowy PIN.
Pojawiły się też głosy niezadowolenia, że Ministerstwo Zdrowia wypuszcza kolejną apkę zamiast po prostu dodać moduł IKP do aplikacji mObywatel. Zwłaszcza że ta zawiera już przecież sekcję z e-receptami.