Zapomniane interfejsy #2

Zapomniane interfejsy #2
12.01.2014 17:40
Zapomniane interfejsy #2
Źródło zdjęć: © http://bit.ly/1eNlsOr
Arek Morawski
Arek Morawski

Świat technologii mobilnych w dzisiejszych czasach zmienia się bardzo szybko, o pewnych rzeczach powszechnie używanych jeszcze 3-4 lata temu dziś już nikt nie pamięta. Młodszych i nowszych użytkowników smartfonów zapraszam do zdobywania nowej wiedzy, tych starszych do podróży do korzeni - przypomnijmy sobie, jak korzystało się z nich kiedyś.

Początkowo planując ten tekst miałem zamiar porzucić platformę Windows Mobile i przerzucić się na np. Androida, ale komentarze pod pierwszą częścia przypomniały mi wiele miłych faktów z tamtego okresu i kilka nakładek od różnych producentów o których zapomniałem, dlatego dziś ponownie zaproszę Was do lektury tekstu o systemie od Microsoftu, a w nim trochę o historii dodatków od HTC. HTC od dawna słynie ze swoich nakładek na standardowy interfejs producenta, część z Was na pewno kojarzy HTC Sense, które przez wielu uznawane jest za najlepszą z dostępnych. Jednak zanim dotarliśmy do Sense, HTC wprowadziło do swoich telefonów...

HTC Home.

Pierwszym dodatkiem (bo trudno go nazwać pełnoprawną nakładką czy też launcherem), które użytkownicy telefonów HTC otrzymali od producenta, był HTC Home. Prawde mówiąc, nie była to żadna rewolucja, ot znany nam wszystkim zegar (który po odblokowaniu ekranu często pokazywał inną godzinę niż zegar systemowy, jego aktualizacja zajmowała kilka sekund) z trzema przyciskami powiadomień pod spodem (jeśli dobrze pamiętam, były one konfigurowalne) i przyciskami skrótów - można było tam umieścić przeglądarkę internetową, aplikację do odtwarzania muzyki itd. Producent reklamował HTC Home, jako pierwszą plugin, pozwalający "obsługiwać telefon jedną ręką i jednym palcem" - a w czasach rysików to już było coś.

HTC Home 1.0
HTC Home 1.0

TouchFlo i TouchFlo 3D

Zanim HTC stało się* quietly brilliant* wprowadziło do swoich telefonów nakładkę TouchFlo. I piekło zamarzło, była to bowiem nakładka, która całkowicie zmieniała sposób korzystania z telefonów z Windows Mobile i co więcej - korzystanie z nich stawało się naprawdę wygodne i przyjemne. Zmianie ulegała praktycznie każda część systemu, był to pełnoprawny launcher - kontakty, aplikacja muzyki itd. Podobnie jak w HTC Home, główny ekran to miejsce na którym wyświetlały się zegar, najważniejsze powiadomienia, zaś poniżej znalazło się miejsce na skróty do poszczególnych aplikacji. Po TouchFlo HTC wprowadziło jego zmodyfikowaną wersję - 3D - wprowadzała ona coś na kształt rozwiązania z SPB Mobile Shell, czyli HTC Cube - animowaną kostkę na której oparte były poszczególne aplikacje. Posiadać TouchFlo 3D to było coś, zwłaszcza, że oferowała np. animowaną prognozę pogody czy tapetę, która na żywo wyświetlała obraz z kamery (!) - przez co telefon robił się "przeźroczysty". Wyobrażacie sobie korzystanie z tego na codzień przy bateriach z tamtego okresu? Zapraszam do obejrzenia filmu promocyjnego, robi ogromne wrażenie bo spora część współczesnych telefonów nie ma takich bajerów jakie ma HTC Diamond - miałem go i to jeden z lepszych telefonów jakie kiedykolwiek użytkowałem i zarazem jeden z ostatnich ładnych smartfonów od HTC.

HTC Touch Diamond & TouchFLO 3D

HTC Sense

Niec później, już w okresie w którym na rynku pojawił się Android i rzucił nowe światło na możliwości korzystania z telefonu, HTC rozpoczęło epokę, która trwa do dziś - Sense. Nakładka została wprowadzona wraz z telefonem legendą - HTC HD2. Było to rozwinięcie niektórych rozwiązań znanych z TouchFlo - nakładka zyskała m.in. więcej kolorów i dużo większe możliwości personalizacji, tak aby Twój telefon był naprawdę taki jak chcesz. Porzucał również kostkę znaną z wersji 3D. Prawdziwym "szałem" była możliwość ustawienia animowanej pogody na cały ekran - jak zobaczycie na filmie poniżej, wyglądało to świetnie. HTC HD2 to telefon, który wciąż "żyje", wciąż tworzone są na niego nowe ROMy i można na nim odpalić praktycznie każdy system. Kiedy zobaczymy kolejne takie urządzenie od HTC? Chyba nieprędko...

Introducing The New HTC HD2

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)