Zgubiłeś telefon, słuchawki lub zegarek? Samsung SmartThings Find pomoże je znaleźć

Zgubiłeś telefon, słuchawki lub zegarek? Samsung SmartThings Find pomoże je znaleźć

Zgubiłeś telefon, słuchawki lub zegarek? Samsung SmartThings Find pomoże je znaleźć
Miron Nurski
30.10.2020 15:04, aktualizacja: 30.10.2020 16:33

Jak znaleźć zgubiony lub skradziony smartfon? Nowa usługa Samsunga właśnie wystartowała globalnie. Tak, działa również w Polsce.

Użytkownicy Androida mogą lokalizować zgubione lub skradzione urządzenia chociażby za pomocą Menedżera urządzeń Android. Samsung stworzył jednak narzędzie skrojone stricte pod urządzenia Galaxy, które lepiej wykorzystuje ich możliwości.

Jak znaleźć zgubiony telefon przez SmartThings Find?

Po uruchomieniu aplikacji SmartThings - która jest preinstalowana na telefonach Samsunga - użytkownika wita baner informujący o dostępności nowej funkcji. Po jego kliknięciu należy pobrać specjalny moduł oraz zaznaczyć urządzenia, które chciałoby się móc w razie konieczności zlokalizować.

Obraz

Zacznijmy od klasycznego scenariusza - zgubiony telefon. Jako że mówimy o urządzeniu podłączonym do sieci, sprawa jest prosta.

Wystarczy zainstalować apkę SmartThings na innym telefonie lub tablecie z Androidem 8 lub nowszym (nie musi to być urządzenie Samsunga), zalogować się na swoje konto i - korzystając z funkcji SmartThings Find - wybrać zgubiony telefon listy. Jego aktualna lub ostatnia znana lokalizacja zostanie wyświetlona na mapie. Apka pozwala skorzystać z nawigacji bazującej na Mapach Google.

Obraz

Oczywiście moduł GPS wskaże jedynie przybliżoną lokalizację, ale po dotarciu na miejsce użytkownik ma dwie możliwości dokładniejszego namierzenia telefonu. Można aktywować w nim sygnał dźwiękowy lub - c jest metodą zdecydowanie bardziej dyskretną - skorzystać z funkcji Szukaj w pobliżu.

Obraz

Tryb Szukaj w pobliżu to swoisty radar wykorzystujący moduł Bluetooth. Im wyświetlony na ekranie zielony obszar jest większy, tym zgubione urządzenie znajduje się bliżej.

SmartThings Find pomaga znaleźć także słuchawki, zegarki i inne urządzenia bez dostępu do internetu

Telefony osób, które aktywowały funkcję SmartThings Find, stają się niejako częścią globalnej infrastruktury namierzającej zgubione urządzenia. Działa to tak:

  1. po 30 minutach od zerwania połączenia z telefonem, zegarek lub słuchawki zaczynają nadawać sygnał Bluetooth Low Energy;
  2. sygnał jest odbierany przez znajdujące się w pobliżu smartfony z aktywną funkcją SmartThings Find, które następnie wysyłają zaszyfrowane dane na temat lokalizacji na serwer Samsunga;
  3. gdy użytkownik akcesorium zgłosi w aplikacji jego zaginięcie, ujrzy na mapie jego przybliżoną lokalizację.

Samsung deklaruje, że wszystkie dane są zaszyfrowane i bezpieczne, więc użytkownicy funkcji SmartThings Find nie muszą się obawiać o swoją prywatność.

Oczywiście skuteczność tego rozwiązania uzależniona będzie od tego, ile osób aktywuje SmartThings Find w swoich telefonach. Samsung chwali się jednak, że tylko w ramach przedpremierowych testów zrobiło to 6 mln mieszkańców Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Korei Południowej.

Istnieje więc szansa na to, że rozwiązanie będzie się ciszyło na tyle dużą popularnością, by faktycznie pomóc lokalizować zgubione urządzenia. Przynajmniej w gęściej zaludnionych obszarach.

Samsung SmartThings Find może działać jeszcze lepiej dzięki czipowi UWB

Technologia ultra-wideband pozwala precyzyjnie lokalizować urządzenia w przestrzeni. Dzięki temu apka SmartThings może prowadzić do zgubionego urządzenia w trybie rozszerzonej rzeczywistości.

Obraz

Aby skorzystać z tej funkcji, zarówno urządzenie zgubione, jak i to służące do jego lokalizowania muszą być uzbrojone w czip UWB. A ten na razie mają jedynie smartfony Samsung Galaxy Note 20 Ultra oraz Galaxy Z Fold 2.

Samsung nie ukrywa jednak, że ma w związku z technologią UWB ambitne plany. Można założyć, że w ciągu kilku lat będzie ona implementowana w większości (jeśli nie wszystkich) urządzeniach Galaxy. Wówczas lokalizowanie zgubionych lub skradzionych urządzeń stanie się jeszcze łatwiejsze.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)