Złamano zabezpieczenia sieci GSM

Złamano zabezpieczenia sieci GSM29.12.2009 11:05
Fot. flickr.com/FaceMePLS
Fot. flickr.com/FaceMePLS
Paweł Żmuda

Nasza prywatność jest w niebezpieczeństwie. Inżynierowie związani z branżą komórkową informują o tym, że udało się rozszyfrować standard GSM wykorzystywany przez większość użytkowników telefonów komórkowych. Wystarczy tylko sprzęt za kilka tysięcy dolarów.

Standard GSM wykorzystywany jest od 1988 roku. Informacje o tym, jak łatwo przechwycić dane z sieci komórkowej ujawnił Karsten Nohl na konferencji Chaos Communication w Berlinie, chociaż środowisko akademickie informowało o lukach w bezpieczeństwie już od dawna.

"Istniejące zabezpieczenia sieci GSM są niewystarczające. Postaramy się zmusić operatorów do wprowadzenia lepszych zabezpieczeń", mówił Nohl.

Organizacja GSM Association, zrzeszająca operatorów sieci komórkowych uważa, że cała sprawa jest przekoloryzowana, a dane użytkowników są bezpieczne. Czyżby? Naukowcom wystarczyło 40 komputerów, fałszywa stacja bazowa oraz instrukcje pobrane z Internetu oraz trochę czasu. Zespół pod kierownictwem Nohl'a dokonał ataku w warunkach laboratoryjnych, ale specjaliści uważają, że przechwycenie rozmów zwykłych użytkowników jest banalnie proste.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)