Znamy już następców Tegry K1. Zapowiadają się świetnie

Znamy już następców Tegry K1. Zapowiadają się świetnie

Erista z komiksów Marvela
Erista z komiksów Marvela
Mateusz Żołyniak
27.03.2014 13:28, aktualizacja: 27.03.2014 15:10

Tegra K1 nie trafiła jeszcze na rynek, a już znamy jej następców. Dość niespodziewanie Nvidia zapowiedziała wczoraj kolejne generacje swoich układów.

Co prawda przybliżony harmonogram Nvidii był znany już od jakiegoś czasu, ale na 2014 GPU Technology Conference pojawiła się jego zaktualizowana wersja. Okazuje się, że firma wprowadziła w nim drobną, ale ważną zmianę. Otóż przed układami Parker ma zadebiutować platforma o nazwie kodowej Erista, o której wcześniej nie było mowy. Co wiadomo tych układach?

Roadmapa układów Tegra
Roadmapa układów Tegra

Nazwy kodowe obu układów pochodzą oczywiście od nazw komiksowych bohaterów ze świata Marvela. Erista to syn Wolverine'a, więc można oczekiwać, że pierwszy z nadchodzących układów będzie ulepszoną wersją Tegry K1 (znana jako Logan, czyli imię Wolverine'a). Będzie to już szósta generacja układów Tegra, która ma się opierać na jeszcze nowszej grafice z serii Maxwell.

Zaletą nowych rdzeni będzie obsługa jeszcze większej liczby jednostek CUDA, ale kluczową nowością będzie wsparcie dla technologii GPGPU (General-purpose computing on graphics processing units). Pozwoli to na wykorzystanie układu graficznego w obliczeniach, które normalnie przeprowadzane są przez rdzenie CPU. Nowa Tegra w standardzie ma być oparta na 64-bitowych Denverach (ARMv8, dwa rdzenie).

GPU Technology Conference 2014: Mobile CUDA, Erista (part 9)

Układ Erista będzie szybszy niż Tegra K1, ale różnica nie powinna przekraczać 20%. Skok ten po części może wynikać z obsługi GPGPU, które powinno usprawnić wiele obliczeń. Może się okazać, że mobilny Maxwell będzie bez problemu nadrabiał braki w rdzeniach względem konkurencyjnych układów (Erista będzie zapewne platformą dwurdzeniową).

W drugiej połowie przyszłego roku Nvidia powinna zaprezentować kolejną, siódmą już generację autorskich układów. Odziedziczyła ona nazwę po Spider-Manie, czyli Peterze Parkerze. Platforma, podobnie jak Erista, będzie oparta na rdzeniach Denver i grafikach Maxwell z CUDA i GPGPU.

Schemat tranzystora FinFET
Schemat tranzystora FinFET

Układy Parker mają być wykonane w nowym procesie technologicznym FinFET. Technologia ta jest powszechnie wykorzystywana przez Intela (tranzystory 3D TRI-GATE), a wkrótce powinna pojawić się na rynku mobilnym. Ma to umożliwić tajwański TSMC, który będzie używać procesu 16 nm FinFET. Przełoży się to spory wzrost wydajności - przyszłoroczne układy będą nawet o 100% wydajniejsze od Tegry K1.

Muszę przyznać, że rozwiązania Nvidii jak zwykle zapowiadają się świetnie. Firma nie tylko ma zamiar wprowadzić na szeroką skalę na rynku mobilnym technologię GPGPU, ale również może poszaleć autorskimi rdzeniami Denver. Mam nadzieję, że tym razem uda się jej wdrożyć swoje rozwiązania na większą skalę. Szkoda, żeby potencjał Tegry K1 i jej następców marnował się w laboratoriach Nvidii.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)